CityWalk 2.0 partnertalálkozó Bukarestben és Helyi támogatói csoport találkozó Nyíregyházán

Nyíregyháza 2024 eleje óta vesz részt az Interreg Danube Region program keretében támogatott CityWalk 2.0 projekt megvalósításában. A projekt célja, hogy szakmai tudást biztosítson a partnerek számára ahhoz, hogy a városok áttérjenek az energiaigényes autóalapú mobilitásról a mobilitás aktív formáira (gyaloglásra, kerékpározásra) és a közösségi közlekedésre.

2024 novemberében a projekt megvalósításáért felelős szakmai és városi partnerek Bukarestben találkoztak, hogy áttekintsék a projekt aktuális feladatait, és hogy szakmai workshopokon vegyenek részt, amelyek a jövőbeli feladatok elvégzéséhez szükséges tudást biztosítják.

A rendezvény házigazdája a projektben szakmai tanácsadó partnerként résztvevő URBASOFIA volt, amely egy bukaresti székhelyű, 2011-ben alapított, város- és regionális tervezéssel foglalkozó vállalkozás.

A rossz időjárási körülmények miatt Nyíregyháza részéről sajnos személyesen nem tudtunk részt venni a partnertalálkozón, de szerencsére az első nap szakmai előadásait online követni tudtuk.

A partnertalálkozó első napján röviden bemutatásra került a projekt előrehaladása, az eddig elért eredmények, valamint a következő periódusban ránk váró feladatok. A nap további részében a városi szakemberek interaktív előadások keretében ismerhették meg az utcák átalakításának, az utazási szokások megváltoztatásának és a döntéshozói elkötelezettség erősítésének legfontosabb szempontjait, kihívásait és módszereit.

A program lezárásaként pedig, a nap végén a találkozón részt vevő városi szakemberek egy online vizsga keretében sikeres CityWalk nagyköveti vizsgát tettek. Nyíregyháza képviseletében Gál István és Sulik Barbara lett CityWalk nagykövet.

A találkozó második napján, amin sajnos személyesen nem tudtunk részt venni, a partnerek egy egyedi módszer segítségével, úgynevezett „walkshop” keretében járták be a román főváros egyes utcáit. A „walkshop” során a partnerek a mozgáskorlátozott emberek szemszögéből, kerekesszékekkel, járókerettel és mérőszalagokkal felszerelkezve vizsgálták meg az utcákat.

A „walkshop” erőteljes élményt nyújtott mindenki számára, hiszen a séta során a kerekesszékkel vagy járókerettel közlekedő, mozgásukban amúgy nem korlátozott partnerek szabálytalanul parkoló autókkal, magas járdaszegélyekkel és rendkívül meredek rámpákkal találkoztak, szembesültek azzal, hogy mennyire nehéz az utcákon mozgáskorlátozottként közlekedni.

A „walkshop” jól szemléltette, hogy az utcák tervezése, a gyalogosbarát város fejlesztése során a fogyatékkal élők igényeit is figyelembe kell venni, biztosítva azt, hogy városaink utcái mindenki számára hozzáférhetőek és barátságosak legyenek. A partnertalálkozó után Nyíregyháza elkezdte a helyi szintű feladatok megvalósítását, amely keretében úgynevezett Helyi támogatói csoport találkozót tartott 2024 decemberében.

A projekt kertében a városi partnereknek helyi akciótervet kell kidolgozni arra, hogy városaikban hogyan kívánják elérni a projekt egyes céljait. A partnerségben részt vevő városok, így Nyíregyháza is, 2025-ben és 2026 első félévében ezért részletes tervet fognak kidolgozni, hogy meghatározzák az utcák átalakításának, az utazási szokások megváltoztatásának és a döntéshozói elkötelezettség erősítésének helyi szintű fő irányelveit és lépéseit.

A helyi akcióterv tervezésének fontos eleme, hogy abba minél szélesebb körben bevonják a városi élet szereplőit. A megbeszélésre ezért a város meghívta a városi közlekedés fejlesztése szempontjából meghatározó szervezeteket, mint például a NYÍRVV Nonprofit Kft.-t, a Nyíregyházi Rendőrkapitányságot, a Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesületét, a Vinibike KSE-t. A találkozón részt vettek az Önkormányzat, a Hárfa Alapítvány, valamint a város nagyfoglalkoztatói közül a LEGO Manifacturing Kft. és a Michelin Hungária Kft. képviselői is.

A találkozó keretében Kézy Béla, a MEGAKOM Tanácsadó Iroda ügyvezetője, akkreditált URBACT szakértő, tartott előadást a projekt céljairól, a város előtt álló feladatokról, és ismertette a résztvevők számára, hogy a várost miben és hogyan tudják majd segíteni a Helyi akcióterv tervezése során.

#citywalk20 #interregdanube #SustainableUrbanMobility

MEGHÍVÓ

Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata tisztelettel meghívja Önt a "CityWalk 2.0 – Együtt az energiahatékony városi mobilitásért: A városi közlekedés széndioxid kibocsátásának csökkentése az aktív mobilitási formák szerepének növelése által" című pályázat első Stakeholder Group meetingjére.

 

A CityWalk2.0 a Regiostars közönségdíjas CityWalk (2016-19) örökségére épít. A klímaváltozás gyorsulása, az energia-válság sürgős változásokat követelnek meg minden területen, ahol jelentős mértékben csökkenthetjük az energiafelhasználást és a szén-dioxid-kibocsátást. A városi mobilitás jelentős hozzájáruló mindkettőhöz – jelentős átalakítása tehát elkerülhetetlen.

 

A CityWalk2.0 fő célja a közlekedési szektor energiaváltásának előmozdítása, a városi közlekedés energiafelhasználásának drasztikus csökkentésével. A leghatékonyabb módja ennek az, hogy a városokban áttérünk az extrém energiaigényes (és alacsony hatásfokú), elsődlegesen autóorientált mobilitásról az aktív mobilitási formákra (gyaloglás, kerékpározás), mikromobilitásra és a közösségi közlekedés használatára.

A korábbi CityWalk projekt elsődlegesen a gyalogosbarát város tervek módszertanának kialakítására koncentrált. A CityWalk2.0 ezzel szemben nemcsak a közlekedési feltételek átalakítását célozza, hanem a városlakók szemléletváltását is.

 

HELYSZÍN: Polgármesteri Hivatal, Bencs terem

IDŐPONT: 2024. december 11. (kedd) 10:15 óra

 

PROGRAM:

10:15-10:45

Regisztráció/Snack, kávészünet

10:50-10:55

Köszöntő

10:55-11:20

A Citywalk2.0 projekt bemutatása, az eddig elvégzett feladatok ismertetése – Gál István, szakmai vezető NYHMJV

11:20-11:40

Helyi tervezési akciócsoport szerepe a Citywalk2.0 projekt nyíregyházi megvalósításában – Kézy Béla, ügyvezető, MEGAKOM Stratégiai Tanácsadó Iroda

11:40-11:50

A következő időszak feladatai, a találkozó zárása Gál István szakmai vezető, NYHMJV

 

 

Részvételi szándékukat a sulik.barbara@nyiregyhaza.hu e-mail címen megerősíteni szíveskedjenek a résztvevők létszámának, nevének és elérhetőségeinek megadásával legkésőbb 2024.12.06. munkaidő végéig! Megjelenésükre számítunk!

CITYWALK 2.0

A projekt célja

A CityWalk2.0 fő célja a közlekedési szektor energiaváltásának előmozdítása, a városi közlekedés energiafelhasználásának drasztikus csökkentésével. A leghatékonyabb módja ennek az, hogy a városokban áttérünk az extrém energiaigényes (és alacsony hatásfokú), elsődlegesen autóorientált mobilitásról az aktív mobilitási formákra (gyaloglás, kerékpározás), mikromobilitásra és a közösségi közlekedés használatára.

Nyíregyháza, mint partner szakmai tevékenysége

A korábbi CityWalk projekt elsődlegesen a gyalogosbarát város tervek módszertanának kialakítására koncentrált. A CityWalk2.0 ezzel szemben nemcsak a közlekedési feltételek átalakítását célozza, hanem a városlakók szemléletváltását is.

A CityWalk2.0 kulcsfontosságú elemei:

  1. az utcadesign átalakítása oly módon, hogy a városi utcák minél kedvezőbb és biztonságosabb feltételeket kínáljanak az aktív mobilitási formák számára, ezek ösztönzése az autó használatának elkerülése érdekében,
  2. a városban élők utazási szokásainak megváltoztatása és
  3. a fenti változásokhoz elengedhetetlen döntéshozói elkötelezettség megerősítése

A partnerség innovatív utca-design megoldásokat fog kialakítani, aktív mobilitást ösztönző utca-design mintákat fejleszt, szakpolitikai javaslatokat dolgoz ki, valamint a CityWalk módszertant ismerő és alkalmazni képes helyi szakembereket képez.

A projektben résztvevő partnerek

Vezetőpartner

  • Scientific Research Centre Bistra Ptuj (Szlovénia)

Projekt partnerek

  • Első Magyar Felelősségteljes Innovációért Egyesület (Magyarország)
  • URBASOFIA S.R.L. (Románia)
  • Bécsi Műszaki Egyetem (Ausztria)
  • Municipality of Centar Sarajevo (Bosznia-Herzegovina)
  • City Hall of Chisinau municipality (Moldova)
  • Municipality of Satu Mare (Románia)
  • Municipality of Budva (Montenegro)
  • City of Sremska Mitrovica (Szerbia)
  • Statutory City of Pardubice (Csehország)
  • City of Valjevo (Szerbia)
  • City of Karlovac (Horvátország)
  • North-West Croatia Regional Energy and Climate Agency (Horvátország)
  • Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata (Magyarország)

A pályázat költségvetése a következőképpen alakul:

• a projekt összköltsége: 2 466 800 EURO

• Nyíregyháza Megyei Jogú Város támogatási összege: 190 000 EURO

Ebből:

• Uniós társfinanszírozás mértéke (80%): 152 000 EURO

• Állami társfinanszírozás (15%): 28 500 EURO

• Önerő (5%): 9 500 EURO

Projekt facebook oldala: https://www.facebook.com/CityWalk.project

Project weboldala: https://www.interreg-danube.eu/citywalk-2-0

 

Project acronym: CityWalk2.0

Project title: Together for Energy-efficient Urban Mobility: Decreasing Carbon Intensity of Urban Transport by supporting Shift to Active Urban Mobility through rethinking street design and changing travel behaviour

Programme: Interreg Danube Region Programme

Duration: 01/2024 - 06/2026

Partner countries: Slovenia, Romania, Hungary, Croatia, Austria, Bosnia and Herzegovina, Moldova, Montenegro, Serbia, Czechia

CityWalk2.0 builds on the heritage of CityWalk (2016-2019), awarded the RegioStars Public Choice Award. The acceleration of climate change, the energy crisis call for imminent changes on all fronts where we can significantly reduce energy use and GHG emissions. Urban mobility is a major contributor to both – its transformation is inevitable and urgent.

CityWalk2.0’s main goal is to promote energy transition in the transport sector by  drastically reducing energy use of urban transport. The quickest, most efficient and cheapest way is to shift from extremely energy-intensive (and inefficient) car-based mobility to active forms of mobility (walking, cycling), micromobility and public transport the primary means.

CityWalk had a planning orientation with a walkability focus and targeted mostly the city level, CityWalk2.0 focuses on implementing the transformation both on the city and citizen level. Key elements of CityWalk 2.0: (i) redesigning streets to encourage active mobility and discourage car use, (ii) changing the travel behaviour of citizens, and (iii) strengthening the political will and commitment (crucial condition!) to implement the transformation.

After establishing the state-of-the art and presenting it in the Baseline Study, we review the current street design and travel behaviour in partner cities and identify main challenges and we design a transnational strategy (O1.1). We train the representatives of partners in street re-design and travel behavior change (capacity building) enabling them to translate and adapt the main findings of the the strategy in local plans. We design innovative, practical toolkits (3), while partners – using the knowledge and methods they have been provided - design local plans (O1.2) and action plans for pilot actions. City partners implement and assess pilots (O 2.1) with the support of knowledge providers to test and validate the toolkits. After having been tested and validated, all of these will eventually form our solutions. So, we develop 3 toolkits, implement 3 pilot actions, and deliver 3 solutions (O2.2). Finally, our partnership will also take specific steps to strengthen the commitment of decision-makers and to disseminate the solutions tailored to the target group beyond the partnership. We also identify specific policy changes necessary to implement on local and transnational level, and decision-makers will sign a position paper officially confirming and cementing the cooperation of partner cities and organisations (O3.1).

The 14 partners from 10 countries compose a synergic, professional partnership tailor-made to the project objectives in terms of geography, type of partner and expertise. 4 knowledge providers and 10 territorial partners ensure the balance of the necessary knowledge, piloting and policy proposals. The partnership is balanced in terms of old CityWalk partners and new partners, EU members and non-EUmembers.

Since the drivers of climate change are transnational (and global), not limited by regional/national borders, widespread and strong international cooperation is needed.

This project is supported by the Interreg Danube Region Programme with co-financing from Interreg Funds and the Hungarian Government.

The budget of the tender is as follows:

• Total cost of a project: 2,466,800 EURO

• Subsidy amount of Nyíregyháza County City: 190,000 EURO

Of this:

• Amount of EU co-financing (80%):152,000 EURO

• State co-financing (15%): 28,500 EURO

• Own power (5%): 9,500 EURO

Project facebook: https://www.facebook.com/CityWalk.project

Project website link: https://www.interreg-danube.eu/citywalk-2-0