2021 változatos év volt, de vajon 2022-ben sem lesz megállás az ingatlanpiacon?

Jan 7, 2022

Idén is több jelentős gazdasági hatás befolyásolta a hazai ingatlan- és jelzálogpiac alakulását. Minimálbér- és kamatemelés, zöldhitel és rozsdaövezeti programindítás, otthonteremtési kedvezmények – mind-mind hozzájárultak az aktív piachoz, melynek eredményeként Nyíregyházán, csak a Duna House Búza téri irodán keresztül, 2021-ben 110 ingatlan cserélt gazdát! De vajon ezek után mit hozhat 2022? A Duna House Búza téri irodájának vezetői összefoglalták a várakozásaikat.

 

Az elmúlt évben jelentősen átalakult az ingatlanpiac keresleti oldala. A pandémia továbbra is mindennapi életünk része, aminek következtében a vevők lakásvásárlási motivációja is jelentősen megváltozott. „A 2021. év eleje rendkívül erős volt és nagy lendülettel indult, elsősorban a használt ingatlanok területén. Ennek több oka is volt. 2021-ben tovább bővült lakástámogatási program és új kedvezmények jelentek meg. (ezért előző évről is több adásvétel áthúzódott). Ugyanakkor, a mérséklődött áfa miatt az új lakások építése is rohamosan emelkedett. Nyáron kicsit mérséklődött a vásárlási kedv, elsősorban a magasabb hitelkamatok miatt, de októberben elindult a zöld otthon program, amelynek keretében kedvezményes hitelt igényelhetnek azok, akik energiatakarékos új lakást, házat vásárolnának vagy építenek. Ez még jobban bepörgette az új lakások piacát. Előtérbe kerültek a kertkapcsolatos ingatlanok, köztük is reneszánszát élik a zártkertek, hiszen alacsony áruk miatt jelentősen megugrott keresletük. Ezek következtében az agglomeráció is tovább erősödött, a kiköltözési hullám pedig nem csak Budapestre volt jellemző, hanem szinte kivétel nélkül az ország többi nagyvárosára is, így Nyíregyházára is.” – mondta Balogh Béla, a nyíregyházi Duna House Búza téri irodáját működtető VG Ingatlanstúdió Kft. ügyvezető igazgatója.

A Duna House Búza téri iroda szakértőinek tapasztalatai alapján a panelotthonok átlagos négyzetméter ára 2020-hoz viszonyítva 3-12%-kal növekedett a megyeszékhelyen az elmúlt egy évben. Egy átlagos panellakás nagysága 53 nm volt és az átlagára 17,5 millió forint, ami 330 ezer forintot jelent négyzetméterenként. A nyíregyházi téglalakások négyzetméter ára 15-22%-kal emelkedett a múlt évben, így egy ilyen típusú átlagos (59 nm) használt lakásért már 22 millió forintot kértek az eladók. Ez a használt házak esetén 340 ezer Ft/nm volt, illetve 42 millió forint házanként (127 nm-es átlagos házmérettel számolva).

„Újépítésű projekteknél elsősorban a családi házakat, sorházakat és ikerházakat keresték irodánknál. – mondja Gaál Lőrinc franchise partner, az iroda szakmai igazgatója. Ugyanakkor évvégére az idén, a megyeszékhelyen elkészült újépítésű lakások átlagos négyzetméterára is jelentősen megemelkededett, esetenként már meghaladta a 600 ezer forintot is.”

Mi várható 2022-ben? A Duna House Nyíregyháza, Búza téri irodájának vezetése szerint, a 2021 év tapasztalatai alapján aktív piac várható 2022-re is. A lejáró és határidős kedvezmények, mint a falusi CSOK, a zöldotthon program vagy a Babaváró pedig tovább élénkíthetik a forgalmat. A kereslethangsúlyos piacon azonban így is további áremelkedés várható az év első felében, általánosságban 5-10%-os, lokációtól és lakástípustól függően eltérő mértékben. „2022 első félévében nem érdemes kivárni a lakásvásárlással, hiszen a kamatemelés és a gazdasági helyzet nehezítheti az ingatlanszerzést. Várhatóan a befektetések szerepe is erősödni fog, az emelkedő inflációs környezetben ugyanis a reáleszközök felértékelődnek. Keresleti bizonytalanságot csak a jövőévi választások miatti esetleges változások, illetve a Covid-19 járvány miatti 5-6. hullámok okozhatnak” – hangsúlyozta Balogh Béla.

A jelzáloghitelezés piacán viszont a kihelyezett hitelek volumenében nagyobb a bizonytalanság, így a Duna House szakemberei -10% és +10% közötti sávban prognosztizálják a következő évet. A határidős és kifutó otthonteremtési támogatások növelhetik a volument, de kérdéses, hogy a bizonytalanabb gazdasági helyzet, az emelkedő kamatkörnyezet és az országgyűlési választások utáni időszak milyen hatással lesz a keresletre. Az alacsonyabb jövedelműek hitelképessége a januártól magasabb minimálbér és garantált bérminimum miatt javulhat, de ez jelentősen nem fogja befolyásolni a kihelyezett hitelek volumenét.

Előző hír
Eredményes decemberi kampány – 162 ezer autópálya-matricát értékesített a NÚSZ
Következő hír
Tovább fejlődik Sóstó

Kapcsolódó híreink