A cél, hogy minél több megváltozott munkaképességű dolgozzon!
Szakmai kerekasztal-megbeszélést szervezett a nyíregyházi Mentorház. A céljuk az volt, hogy ezzel is segítsenek a fogyatékkal élőknek elhelyezkedni a nyílt munkaerőpiacon. Politikusok, szakértők, munkaadók fogadták el a meghívást, hogy tájékoztatást adjanak és kapjanak a jelenlegi munkaerő-piaci helyzetről. A megbeszélésre elfogadta a meghívást dr. Kósa Ádám fogyatékosságügyi államtitkár is.
"Nekem a CallCom egy teljesen új élmény volt..." - egy callcenterben dolgozik a kerekesszékkel közlekedő Varga Miklós. A fiatalember megváltozott munkaképességű, de ez az állás testhezálló számára. A megyében óvatos becslések szerint is 4–7000 megváltozott munkaképességű ember élhet. A tavaly november óta működő, Szent István utcai Mentorházban nekik segítenek megfelelő állást találni.
- Ez egy nagyon fontos dolog, mert a megváltozott munkaképességű emberek is tudnak értéket teremteni, erre akarjuk felhívni a figyelmet, és nagyon fontos támogatóink vannak ebben a figyelemfelhívásban, hiszen itt van velünk Kósa Ádám, aki a fogyatékosságügyi államtitkár lett, szeptember elsején indult ez a pozíció, így a kormány is nagyobb fókuszt fektet a fogyatékossággal élőkre és egy kicsit ki is emelte ezt a többi területről, hogy ezen a területen sikereket tudjanak elérni
- fejtette ki Kisari Károly a Mentorállás Alapítvány elnöke.
Nőtt a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása
A Mentorház az elmúlt egy év tapasztalatai után szakmai kerekasztalt szervezett illusztris vendégek közreműködésével. Elfogadta a meghívást a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára is. Dr. Kósa Ádám elmondta, 2010-ben a megváltozott munkaképességűek 18%-a rendelkezett bejelentett munkahellyel. Ez a szám 14 év alatt a kormány segítségével 50%-ra emelkedett.
Számomra kiemelten fontos a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása, a különböző fejlesztő tevékenységek és maguk az érintettek bevonása a társadalomba, tehát, hogy egy befogadó, nyitott és számukra minden lehetőséget megadó társadalom tudjon közösen építkezni, tehát ez a mi feladatunk…
- emelte ki a jelnyelven beszélő Dr. Kósa Ádám fogyatékosságügyi államtitkár.
Javult a foglalkoztatási helyzet a vármegyében – ezt már a főispán hangsúlyozta a kerekasztal-beszélgetésen. Román István úgy véli, a javuló helyzet azt is jelenti, hogy egyre több megyebeli, megváltozott munkaképességűnek sikerül majd elhelyezkedni.
Az elmúlt években folyamatosan javult a foglalkoztatási helyzet, ez azt jelenti, hogy jóval többen dolgoznak mint a korábbi megelőző évben, de ezzel együtt kettős képet mutat a vármegye, valahol munkaerőhiány van, és olyan helyek is vannak, ahol nagyobb számú munkaerő áll rendelkezésre. Egy biztos, azoknak a kihívásoknak, amik meg fognak jelenni a foglalkoztatás területén is, vagyis növekszik a gazdaság, új munkahelyek létesülnek, szükség van minden munkatársra, erejére, és ha olyan programokat tudunk megvalósítani, amelyek a fogyatékosággal élőket érinti, akkor őket is mint erőforrást be kell vonni
- emelte ki Román István főispán.
A megbeszélésen a jelenlévők egyetértettek abban, hogy a Mentorház sikeresen hozzájárul ahhoz, hogy felkészítsék a megváltozott munkaképességű embereket a munkaerőpiac kihívásaira.