„A Himnuszból mindenki meríthet” – A Kölcsey-szobornál is megemlékeztek a Magyar Kultúra Napjáról
A vármegyeháza előtti Kölcsey-szobornál ünnepi koszorúzást tartottak a Magyar Kultúra Napján. A vármegyei önkormányzat által szervezett eseményen a vezető tisztségviselők és képviselőik közösen helyeztek el koszorút. A Magyar Kultúra Napját 1989 óta ünnepeljük, Kölcsey Ferenc 1823-ban született Himnuszának befejező dátuma adja az évforduló alapját. A jeles napon a város több helyszínén is gazdag kulturális programok várták az érdeklődőket.
A Magyar Kultúra Napja ünnepi koszorúzással vette kezdetét Nyíregyházán a magyar kultúra és nemzeti identitásunk kiemelkedő alakja, Kölcsey Ferenc előtt tisztelegve. Közösen helyezett el koszorút a vármegyeháza előtti Kölcsey-szobornál Halkóné dr. Rudolf Éva bizottsági elnök, Román István, a vármegye főispánja, valamint Seszták Oszkár, a vármegyei közgyűlés elnöke, aki hangsúlyozta, a Magyar Kultúra Napja több mint három évtizede egy valódi, alulról jövő civil kezdeményezésként született meg, és a Kölcsey Társaság indítványának köszönhetően vált országszerte ünnepléssé.
Megyénk szülöttje
„Számunkra különösen szép, hogy az egykori Szatmár vármegye szülöttje, Kölcsey Ferenc a mai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében írta nemzeti imádságunkat. A Himnusz nagy büszkeség számunkra, és különösen nagy felelősség is, hogy minden évben megemlékezzünk róla. A Kölcsey-szobornál több mint 20 éve tesszük meg ezt. A szobor az egész vármegyében és egész Nyíregyházán hirdeti, hogy Kölcsey Ferencet joggal érezhetjük közelebb magunkhoz, mint Magyarország más részei, hiszen életműve és gondolatai szorosan kötődnek ehhez a térséghez, így még inkább földinkként tekinthetünk rá”
– emelte ki Seszták Oszkár. A Magyar Kultúra Napját 1989 óta ünnepeljük, a Kölcsey Ferenc által 1823. január 22-én befejezett Himnuszunkra emlékezve. A ma 202 éve született nemzeti imádságunk nem csupán irodalmi mű, hanem a nemzeti összetartozás szimbóluma, amely összeköti a generációkat.
Fontos az értékek átadása
Halkóné dr. Rudolf Éva elmondta, a magyar kultúra napi ünnepség mélyen beivódott a város, a térség és a megye történelmébe, a hagyományai közé.
„Mi adtuk azt a szülöttet az országnak, akinek a nevéhez kötődik a Himnusz. Hogy mit jelent a Himnusz és Kölcsey Ferenc, ezt magyarázni sem kell egyetlen egy magyar embernek sem, a hazaszeretetet, a béke iránti vágyat, az összetartozást. Ezt mind jelképezi Kölcsey Ferenc munkássága, mind pedig a Himnusz szövege. Városszerte ünnepségek vannak a Magyar Kultúra Napján a város szervezésében. A városi ünnepségre – amire várjuk a városlakókat – minden évben nagy gonddal készülünk. A nap részeként kitüntetést is adunk át. Pontosan azért, hogy érezzék a városlakók, érezzék az itt élők, hogy fontos a megemlékezés, az ünneplés, az értékek átadása a fiatal generáció számára, hiszen ők lesznek azok, akik megőrzik és tovább viszik a megemlékezést”
– hangsúlyozta Halkóné dr. Rudolf Éva.
Útmutatás mindenki számára
Román István főispán a Magyar Kultúra Napja jelentősége kapcsán elmondta, hogy nem véletlenül kötjük ezt a napot a Himnusz megszületésének dátumához, hiszen számos, a magyar kultúrában megjelenő gondolat és alkotás gyökerezik benne, amelyek sok más művészt, költőt és írót is inspiráltak, és amelyek itt, a vármegyénkben fogalmazódtak meg.
„A következő nemzedékek is bátran támaszkodhatnak majd arra a gondolati világra, aminek a középpontjában az áll, hogy szeretnénk, ha Magyarország egy erős ország lenne. Egy olyan ország, ahol az ’Isten áldd meg a magyart’ áldás lenne minél emberen. Nyilvánvalóan azért nagyon sokat kell dolgozni a hétköznapokban is, hogy Magyarország minél erősebb ország legyen, és azok a honfitársaink, akik itt élnek a megyében, minél több lehetőséghez jussanak. A Himnusz egy olyan költemény, amiből mindenki meríthet”
– jegyezte meg Román István.
Elismerés a magyar kultúra őrzőinek
A Magyar Kultúra Napja ünnepségsorozat, mint minden évben, Szatmárcsekén kezdődött, ahol idén Rátóti Zoltán Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész vehette át a Kölcsey emlékplakettet. A Kölcsey Társaság által, 1995-ben alapított civil díjat azok kapják, akik kiemelkedő munkát végeztek a magyar kultúráért. A koszorúzást követően a városban tovább folytatódtak a programok: a Kállay Gyűjtemény kiállításával, a Váci Mihály Kulturális Központ, a Krúdy Gyula Art Mozi és a Nyíregyházi Városi Galéria gazdag programkínálatával, amelyek mind a Magyar Kultúra Napja előtt tisztelegtek.