A jövő agráriuma – Innováció és fejlesztés az Északi Agrárszakképzési Centrumban

Nov 15, 2024

Az Északi Agrárszakképzési Centrum az utóbbi időszakban jelentős lépéseket tett annak érdekében, hogy a jövő agrárszakemberei és a gazdálkodók még korszerűbb és gyakorlatiasabb képzési lehetőségekhez jussanak. Ezt a célt szolgálja az a közel 1 milliárd forint támogatásból megvalósuló projekt is, amely az Északi Agrárszakképzési Centrum bemutató üzemeinek infrastrukturális fejlesztését és eszközparkjának bővítését teszi lehetővé.

 

Az Északi Agrárszakképzési Centrum az elmúlt időszakban komoly lépéseket tett annak érdekében, hogy a jövő agrárszakembereinek képzése, valamint a gazdálkodók gyakorlati tapasztalatszerzése még korszerűbb és hatékonyabb lehessen. Ezt segíti a 999,9 millió forintos támogatással megvalósuló projektjük, melynek keretében országosan hat helyszínen, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében Apagyon és Baktalórántházán található bemutatóüzemben modern technológiai eszközök díjmentes bemutatásával támogatják az agrárgazdaság szereplőit, hogy a legkorszerűbb megoldásokat, valamint tapasztalatokat ismerhessék meg és állíthassák gazdaságuk fejlődésének szolgálatába.

Kísérleti projektek és kutatási lehetőségek

A projekt megvalósításáról és előrehaladásáról csütörtök délelőtt tartottak sajtótájékoztatót a nyíregyházi központban, ahol Lévai Imre, az Északi Agrárszakképzési Centrum főigazgatója kiemelte, ezáltal infrastrukturális fejlesztésekre és eszközbeszerzésre van lehetőségük, ami kiemelten fontos ahhoz, hogy alkalmazkodjanak a modern kor kihívásaihoz.

– A beszerzendő eszközök a szántóföldi növénytermesztést támogatják, különös tekintettel a precíziós gazdálkodás terjesztésére. Az ökológiai lábnyom csökkentésének jegyében alapvető cél, hogy modernizáljuk az eszközparkunkat. Emellett a mezőgazdasági gépész és gépésztechnikus képzésben diagnosztikai laborokat alakítunk ki, amelyek lehetővé teszik a hibák korai és hatékonyabb feltárását, különösen a beszerzett, modern oktatási eszközök esetében. A projekt egyik legkiemelkedőbb eleme az őshonos állatfajták, különösen a mangalica tenyésztésének meghonosítása, valamint további erősítése az oktatásban. Abaújszántón egy új sertésistálló építését tervezzük, amely a projekt legjelentősebb beruházása, és ahol a tervek szerint mangalica törzskanok nevelését valósítjuk meg a hozzá tartozó korszerű technológiai elemekkel együtt – emelte ki az eseményen Lévai Imre, az Északi Agrárszakképzési Centrum főigazgatója.

Digitális technológiák és a precíziós mezőgazdasági eszközök

A bemutatóüzemek fejlesztéseinek fő célja, hogy a modern mezőgazdasági technológiákat és fenntartható módszereket bemutassa a gazdálkodóknak és a diákoknak, egyben lehetőséget biztosítson a gyakorlati oktatásra. Az eszközbeszerzés során különös hangsúlyt kapnak a digitális technológiák és a precíziós mezőgazdasági eszközök, valamint kiemelt figyelmet fordítanak a fenntarthatóságra – erről már Kovácsné Papp Mária, az Északi Agrárszakképzési Centrum projektmenedzsere beszélt. Az eseményen részt vettek a centrumhoz tartozó intézmények vezetői is, köztük a nyíregyházi Lippai János Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola igazgatója, aki elmondta, ők a projekt keretében a talajerő-gazdálkodásra fókuszáltak.

– Az apagyi tangazdaságunk révén kapcsolódtunk be a pályázati folyamatba, ahol pályázatunk középpontjában a talajerő-gazdálkodás, a talajtípusok vizsgálata és a homoktalajon való gazdálkodás áll. E célok eléréséhez egy John Deere erőgépet, valamint a hozzá tartozó szántóföldi kultivátort szerezzük be. Elsősorban a környékbeli, hasonló talajadottságú gazdálkodókat célozzuk meg bemutatóüzemi alkalmainkkal. 2024-ben már hat bemutatóüzemi előadást tartottunk, ezek jellemzően délutáni időpontokban kerültek megrendezésre, amikor a gazdálkodók könnyebben el tudtak jönni. Az idei programban talajtani elméleti és gyakorlati ismereteket osztottunk meg, 2025 tavaszán pedig gyakorlati szántóföldi bemutatókkal folytatjuk a programot – mondta el Ferdinánd Tibor László, az Északi ASzC Lippai János Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola igazgatója.

A jövő agráriuma

Ferdinánd Tibor László azt is hozzátette, a gazdálkodókon túl a bemutatóüzemi alkalmakon a diákjaik is szép számmal részt vesznek, reményeik szerint pedig ezzel még inkább erősítik majd a motivációjukat. A bemutatóüzemek fejlesztése hosszú távon elősegítheti, hogy az Északi Agrárszakképzési Centrum a magyar agrárszakképzés egyik kiemelkedő központja legyen, ahol a diákok és gazdálkodók a legmodernebb technológiákon keresztül sajátíthatják el a mezőgazdaság alapjait és újításait. A projekt a gazdasági, környezeti és technológiai szempontok integrálásával egy fenntartható és jövőorientált agrárszakképzési modellt teremthet.

Előző hír
Ne hagyja ki! - November 20-án újra Nyugdíjas Egészségnap óriási kedvezménnyel az Aquarius-ban!
Következő hír
Az életmentés fontosságára hívja fel a figyelmet a Rotary Club Nyírség legújabb közérdekű...

Kapcsolódó híreink