(fotó: Szarka Lajos)

A nagy menet – Nyírtelekig és vissza meneteltek a doni hősökre emlékezve

Jan 16, 2025

Doni Hősök Emléktúrát szervezett a Magyar Honvédség Vattay Antal 2. Területvédelmi Ezrede. Több mint 100 katona, honvédsulis és középiskolás vállalta, hogy Nyírtelekig és vissza menetel. A közeli településen megkoszorúzták a II. világháborús emlékművet és fejet hajtottak a hősök előtt. A Don-kanyarban az óvatos becslések szerint is több mint 100 ezer magyar katona veszett oda. 

Több mint 200 ezer magyar katonát vezényeltek 1942-ben a keleti frontra. A 2. Magyar Hadsereg katonái 1943 januárjában a Voronyezs környékén vívott harcok során rendkívül súlyos, megsemmisítő veszteségeket szenvedtek. A Don-kanyarban vívott harcok a magyar hadtörténelem legszomorúbb fejezetei közé tartoznak: a megfelelő fegyverzet és felszerelés nélkül kiküldött honvédeket az ellenfél mellett, a -40 fokos orosz tél is tizedelte. Úgy számolják, hogy több mint 100 ezren soha nem térhettek haza.

A Don-kanyarban harcoló, megsebesült, fogságba esett és elhunyt magyar hősökre emlékeztek ma a Vattay Antal 2. Területvédelmi Ezred katonái, valamint honvédsulisok és középiskolások. Az emlékezők a Malomkertből indulva Nyírtelekre gyalogoltak, ott megkoszorúzták a II. világháborús hősük emlékművét, majd hazatértek. A menetben hagyományőrzők is feltűntek. 

13 éve folytatom a hagyományőrző tevékenységet, 13 éve gyalogolok. Először a Honvédsuli Egyesület tagjaként kezdtem, és már bejártuk Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye összes települését, majd mikor lehetőségem volt rá, akkor tartalékos katonának is jelentkeztem, és 2019 óta jómagam is tartalékos katona vagyok, és azóta már tartalékos katonaként is gyalogoltam doni túrán

- mondta Mák József, aki civilben ipari alpinista céget vezet. 

A katonák azt mondják, teljesen természetes, hogy gyalogolniuk kell, de most úgy érzik, ez a menetelés különös jelentőséggel bír számukra.   

Ez a kihívás, ez nem kihívás nekünk, hiszen minden évben végrehajtjuk a 20 km-es menetgyakorlatot. Ez összesen 24 km-es menetgyakorlat lesz a mai nap folyamán, azonban annyiban másabb ez, hogy a katonák a doni hősökre emlékezve, az ő példájukat követve hajtják végre ezt a menetet

- Forgács-Vindics Attila őrnagy. 

A menetelőket a vármegye főispánja is köszöntötte. Román István kiemelte, az emlékezés, a hősök előtti tisztelgés rendkívüli fontossággal bír.

- Néhány nemzedékkel korábban megtörtént eseményekre emlékezünk, azaz számunkra, nagyon sok család számára, nagyon sok ember számára ez nem egy elvont történelmi esemény, amit a könyvek lapjain el tud olvasni, hanem számos családi történet maradt fent a mai napig, ami a hozzátartozóknak, akár a szerencsésen hazajutottak, vagy az ott hősi halált haltak hozzátartozói ezeket a történeteket továbbadják a továbbiakban. Gondolom, hogy egy ilyen emléktúra, vagy ez az emlékezés arra is alkalmas lehet, és alkalmas kell legyen, hogy ezáltal minél több ilyen családi beszélgetést folytassanak, vagy emlékezzenek meg otthon is a felmenőkről. És azt gondolom, hogy az egész vármegye összes lakója számára rendkívül fontos az, hogy ezekre az emberekre megemlékezzünk. Úgy gondolom, hősiesen helytálltak és a legmélyebb tisztelet illeti őket

- Román István főispán, Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal. A megemlékezők összesen 24 kilométeres távot teljesítettek.

Kapcsolódó galéria

Doni emlékmenet Nyíregyháza - Nyírtelek 2025

Előző hír
Programkínálat – Mozgalmas idény vár a Kállay Gyűjteményre 2025-ben
Következő hír
Szükség van a krisztuscentrikus közösségekre, valamint az állam és egyház együttműködésére...

Kapcsolódó híreink