Átadták a Szent Miklós-díjakat - Egy nyugalmazott áldozópap és egy főmunkatárs vehette át
Csodatévő Szent Miklós püspökre templombúcsúval emlékeztek a görögkatolikusok Nyíregyházán december 7-én. Szent Miklós a nyíregyházi görögkatolikus székesegyház névadója, az egyházközség pártfogója, a Nyíregyházi Egyházmegye védőszentje. A templombúcsú utolsó aktusaként kiosztották az idei Szent Miklós-díjakat. Szocska A. Ábel az egyházmegye legrangosabb kitüntetését egy papnak és egy civil munkatársnak adományozta.
A Nyíregyházi Egyházmegye legrangosabb kitüntetését, a Szent Miklós-díjat idén a civil munkatársak közül Orosz Beátának, a Nyíregyházi Egyházmegye Hitoktatási Irodája főmunkatársának ítélték oda.
Orosz Beáta a Nyíregyházi Egyházmegye Hitoktatási Irodájának főmunkatársa, a kálmánházi egyházközség képviselőtestületének meghatározó tagja. Diplomáját a Nyíregyházi Főiskola angol nyelv- és irodalomtanár–hittanár szakán szerezte. Katekétaként volt iskolájában, Kálmánházán, valamint Nyírszőlősön és Nyíregyházán tanított hittant. Húsz esztendeje lett a Hitoktatási Iroda munkatársa, azóta töretlen intenzitással és odaadással végzi felelősségteljes munkáját.
Laudációjában elhangzót:
„Professzionálisan viszi vállán a hitoktatáshoz kötődő, szinte évről évre gyarapodó adminisztratív feladatok sokaságát. Számtalan hittanverseny, Görögtűz Tábor, szakmai továbbképzés és egyéb szervezési munka van a háta mögött. Nélkülözhetetlen szerepe volt a görögkatolikus hittankönyvek megújításában, a könyvsorozat digitális projektjének kidolgozásában.”
Szabó Sándor atyának görögkatolikus egyházért egy egész életen át végzett elkötelezett, áldozatos munkája elismeréseként adományozta Szocska A. Ábel megyéspüspök 2024-ben a Szent Miklós-díjat Szabó Sándor atya, nyugalmazott görögkatolikus áldozópap.
Az idén 91 éves Sándor atyának még érettségije előtt dobbant szívébe a hirtelen jött felismerés, hogy bizonyosan pap lesz. S a felismerésből valóság vált születésének helyén, Nyíregyházán: 1957. március 31-én szentelték pappá. Akkor lépett a szolgáló szeretet útjára, melyen mai napig tettre készen jár, 64 éven keresztül feleségével, Mici nénivel, a kedves társ halála óta, közel 3 és fél éve immár egyedül. Két-két év nyíregyházi püspöki hivatali és nyírturai hitoktatói szolgálat után életének két nagyobb időszakát Pátyodon, később Nyírgyulajban töltötte. A 20 majd 19 év parókiális szolgálat alatt épített a hívekkel egy akaratból Ófehértón templomot, Nyírgyulajban parókiát, valamint létrehozott szociális intézményt Mária oltalmába ajánlva. Az Isten szeretetére tanított nagyon sok gyermeket a hittanórákon, hittanversenyeken; a hívekkel naponta találkozott, beszélgetett, lelkigyakorlatra, és Krisztussal való találkozásra, az Eucharisztia vételére indította őket. A csengeri kerület papjaival Szentírás-körbe jártak.
A templombúcsún megáldották az egyházmegye felújított épületkomplexumát, a Szent Miklós-házat, melynek udvarán közösségi élmény várta az érdeklődőket.
Portálunkat a Nyíregyházi Egyházmegye tájékoztatta.