Átutazók – A megszokott és az ismeretlen utáni vágyat mutatja be az Átutazók Művészeti Egyesület tárlata

Dec 10, 2024

Összesen 15 alkotó munkája tekinthető meg az Átutazók Művészeti Egyesület kiállításán, mely a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárban kapott helyet. Az Egyszerre fa és madár című tárlat december 4-én nyitotta meg kapuit és egészen 2025 januárjáig lesz látogatható.

Egyszerre jelenik meg a megszokott és az ismeretlen utáni vágyakozás

Az Átutazók Művészeti Egyesület még 2002-ben alakult néhány nyíregyházi zenész, színész, fotó- és festőművész támogatásával. Számos kiállítás köthető az egyesülethez, melyeken saját alkotásaikat hozzák el az érdeklődőknek. A könyvtár már sok éve minden decemberben helyet biztosít az egyesületnek arra, hogy megmutassák kreativitásukat és szenvedélyüket. Mihálka György, az egyesület vezetője elmondta: nagyon hálásak, amiért évről évre itt állíthatnak ki. A művészek az Egyszerre fa és madár című tárlattal a megszokott és az ismeretlen utáni vágy sajátos elképzelését tárják a látogatók elé.

– Az a címe a kiállításnak, hogy Egyszerre fa és madár. Az embernek van az az állapota, amikor gyökeret ereszt, szereti ugyanazokat az utcákat, jönni-menni, ugyanazokkal az emberekkel találkozni. De van egy másik, a madár része, ez az, amelyik pedig szereti az ismeretlent. Lényegében erre az ismeretlen területre akarunk rávilágítani

– mondta az egyesület vezetője, aki azt is kiemelte: munkáiknál az a legfontosabb, hogy magának az alkotónak tetsző legyen és érezze azt, hogy valamit átadhat, elmondhat festményein, fotóin keresztül. Mihálka György hozzátette: évente nagyjából 3-4, olykor pedig 5 kiállításuk is van szerte az országban. Alkotásaik többször láthatók voltak már Romániában is, de még Szlovákiában is megfordultak.

A képek egy mély magyar hitvilágot ábrázolnak

A jelenlegi tárlaton 15 művész munkáját állították ki. Minden egyesületi tag otthon, saját műhelyében alkot. Sipos Attila Csaba, az egyesület egyik alapító tagja is kiállította két alkotását. Több mint 30 éve fest már, képeivel kapcsolatban elmondta, mit is ábrázolnak a rajta megjelenő régi magyar motívumok.

– Talán azt a mély magyar hitvilágot ábrázolják, mely mindannyiunkban mélyen ott van. Ezt néha szakralitásnak is nevezik, azokat az ősi dolgokat, ahonnan minden fakad. Amikor festek és az ilyen jellegű motívumokat használom, azt szoktam mondani: ilyenkor kicsit összeérek az éggel, s mondhatni szinte látom magam körül az őseimet, akár 1000 évre visszamenőleg. Régen azt hívták extázisnak, mikor az alkotó ilyen értelemben alkot. Én ebben az úgymond összeérésben próbálok mai szemmel, régi motívumrendszerekkel olyan dolgot létrehozni, mely egyfajta kapu lehet a mai élethez

– fogalmazta meg gondolatait az alkotó.

Az Átutazók Művészeti Egyesület kiállítása egészen 2025 januárjáig lesz látható a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár kamaratermében.

Előző hír
Váci Mihály film – A költő életét mutatja be Csordás László filmje
Következő hír
Karácsonyi retró buszok – Közös teadélután és utazás a karácsonyi járatokon

Kapcsolódó híreink