Az életmentés fontosságára hívja fel a figyelmet a Rotary Club Nyírség legújabb közérdekű akciója

hirdetés

A Rotary Club Nyírség oktatófilmet készített az újraélesztés helyes technikájáról, amelyet iskolákban és intézményekben is terjesztenek. Céljuk, hogy minél több diák elsajátítsa az életmentő ismereteket. Ennek érdekében pénteken rekordkísérletet szerveztek, melynek során a fiatalok modern technológia segítségével tölthették le az oktatóvideót. Az innovatív megoldással a club a fiatalok figyelmét szeretné felhívni a reanimáció fontosságára, és ezzel országos figyelmet kelteni.

A Rotary Club Nyírség ismét egy egyedülálló, közérdekű kezdeményezéssel jelentkezett: egy oktatófilmet készítettek, amely az újraélesztés alapvető technikáit mutatja be. A Rotary olyan kihelyezhető táblákat adományozott oktatási intézményeknek, köztük a Nyíregyházi Bem József Általános Iskola Kazinczy Ferenc Tagintézményének, amelyek a legújabb technológiával, NFC- vagy QR-kód-leolvasóval vannak ellátva. Így a tanulók egyetlen érintéssel letölthetik az oktatófilmet.

"Fontos, hogy segítsünk másoknak"

Az oktatófilm célja, hogy könnyen hozzáférhető módon segítse a fiatalokat az újraélesztési ismeretek elsajátításában, hiszen egy vészhelyzetben sokszor életmentő lehet, ha pontosan tudják, mit kell tenni. A diákok osztályfőnöki órán közösen is megnézték a filmet, így volt alkalmuk megbeszélni a látottakat.

– Szerintem nagyon hasznos, mert bármikor előfordulhat, hogy valaki összeesik mellettünk, és így legalább tudni fogjuk, mit kell tenni ilyen helyzetekben. Fontos, hogy segítsünk másoknak

– mondta Czirják Petra, EarlyAct-elnök.

– Nagyon örülök, hogy ez a videó és rekordkísérlet a mi iskolánkban valósul meg. A mindennapi életben mindig nálunk van a telefon, így a videó letöltésével könnyen megtudhatjuk, mit kell tennünk. Az is sokkal érdekesebb volt, hogy videón láthattuk az egész folyamatot, nem csak hallottunk róla

– hangsúlyozta Jósvai Jázmin Melodi, a Nyíregyházi Bem József Általános Iskola Kazinczy Ferenc Tagintézmény 8. a osztályos tanulója.

Több, mint 200 intézmény csatlakozott

A július 1-én alakult Rotary Club Nyírség nemrég két defibrillátort vásárolt és adományozott a városnak. Ezt követően a Nyíregyházi Televízió közreműködésével készítették el azt az oktatófilmet, amely az újraélesztés fontosságát és a készülék használatának lépéseit mutatja be. Az országos Rotary clubok rekordkísérlet keretében terjesztik el a filmet, amelyhez 13 város 15 klubja csatlakozott. A kezdeményezés keretében 67 nyíregyházi és 150 országos oktatási intézmény fért hozzá az innovatív eszközhöz.

Egy kattintás az életmentésért

A szervezet célja, hogy a megadott időpontban minél több diák töltse le az oktatófilmet a helyszíneken elhelyezett eszköz segítségével délelőtt 10 és 12 óra között, amelyhez internetelérésre sincs szükség.

– A rekordkísérlet ötlete kapcsán arra gondoltunk, hogy ha a Rotary Club Nyírség elterjesztené az oktatófilmet az országban, és mindenki csatlakozna, az egy nagyszerű kezdeményezés lenne. Eddig 16 Rotary club csatlakozott hozzá, 10 órától elindult a magyar rekordkísérlet, amelyet országosan minden Rotary club, iskola és közintézmény elérhetővé tett. A filmeket a legmodernebb, 21. századi technológia segítségével, kis táblákra kódolták, így bárki könnyedén letöltheti őket

– nyilatkozta Diczkóné Untener Mónika, az EarlyAct ifjúsági felelőse.

Empátia és tudás kéz a kézben

A filmet a diákok osztályfőnöki óra keretében, közösen is megnézték, így a látottak megbeszélésére is lehetőségük nyílt. A városban egyébként a Kazinczy Ferenc Tagintézmény az egyetlen, ahol a Rotary általános iskolai szintű klubja, az EarlyAct működik. Az iskola igazgatója szerint a pedagógusoknak is lépést kell tartaniuk a digitális fejlődéssel, hogy hatékonyan taníthassák a mai generációt, amely számára a mobiltelefonok alapvető eszközök. Szerinte a Rotary Club Nyírség oktatófilmje sikeresen kihasználta a technológia adta lehetőségeket, hogy bővítse a diákok egészségügyi ismereteit és közösségformáló hatásával növelje empátiájukat.

– Úgy gondolom, hogy az oktatófilm kettős célt szolgál. Egyrészt bővítette a tudásunkat, most már tudjuk, mit kell tenni, ha szívmegállással találkozunk. Másrészt figyelembe vette az életkori sajátosságokat is, hiszen nem a hagyományos oktatási eszközökkel, hanem mobiltelefonok és technológia segítségével jutott el hozzánk. A rekordkísérlet nemcsak oktat, hanem nevel is, hiszen közösségformáló hatása van: a tanulóink közösen, egy jó cél érdekében cselekedtek

 – emelte ki Tóthné Buszlai Brigitta, a Kazinczy Ferenc Tagintézmény igazgatója.

Rekordkísérlet után karitatív tervek

A rekordkísérlet eredményét hamarosan összesítik, és a club reméli, hogy nemcsak a fiatalok figyelmét hívja fel az újraélesztés fontosságára, hanem az esemény a magyar rekordok könyvébe is bekerülhet. A szervezet tervei között szerepel, hogy karácsonykor hátrányos helyzetű családoknak segítsenek meleg ételt biztosítani, és a közeljövőben látogatást tesznek a Szivárvány Otthonban, ahol egy teázást és egy interaktív előadást szerveznek az ott élő időseknek, Ady-versekkel, hogy örömet szerezzenek és színesebbé tegyék a napjaikat.

A legfrissebb hírünk a rekord-kísérlettel kapcsolatban, hogy szervermeghibásodás miatt meghosszabbították a kísérletet. Jövő hét keddig lehet a filmet letölteni és szerdán hirdetnek eredményt! 

 

 

Kapcsolódó galéria

Rotary rekordkísérlet