hirdetés
Továbbra is elérhető az egészségügyi alapellátás, viszont csökkenteni kell az orvos-beteg találkozások számát a veszélyhelyzet ideje alatt. Ezért a betegek először telefonon beszéljenek az érintett házi- vagy gyermekorvossal, a gyógyszerek kiváltása pedig elektronikus rendszeren keresztül történik, így a papír alapú recept átvételére sincs szükség. Indokolt esetben pedig időpontra hívják a betegeket vizsgálatra.
Már több hete a megszokott módtól eltérően éljük a mindennapjainkat, sokan otthonról dolgoznak, megváltozott a bevásárlási rutin, próbáljuk csökkenteni a személyes találkozások számát. Utóbbira az egészségügyben is nagy szükség van, ezért a nyíregyházi alapellátási igazgatóság a biztonságos és hatékony ellátás érdekében új szabályokat vezetett be a veszélyhelyzet idejére.
Elsődleges a telefonálás
Betegség vagy receptírás esetén minden nyíregyházi lakos a saját orvosát keresse, először telefonon.
„Minden lakosnak megvan, hogy területileg kihez tartozik, vagy választott, vagy területi alapon, őt fel kell hívnia és miután felhívta a háziorvosát, egyeztetett vele, a háziorvos fog tudni dönteni arról, hogy szükséges-e további vizsgálat, kell-e, hogy fizikailag találkozzon a beteggel orvos, avagy nem szükséges. Ilyen esetben a receptet fel tudja írni, felkerül a felhőbe, nincsen közvetlen kontaktus, a beteg a receptjét ki tudja váltani a gyógyszertárban. Nyilván az orvosok azért megkérik a beteget, hogy legyen egy visszahívás, hogy tudják, tényleg javult a páciens állapota” – közölte dr. Csikós Péter, a nyíregyházi Egészségügyi Alapellátási Igazgatóság vezetője.
Szigorú szabályok az orvosok védelmében
Ha az orvos úgy dönt, mégis szükséges a vizsgálat, akkor időpontra hívják a beteget a rendelőbe. Itt fontos kiemelni, hogy a háziorvos csak akkor találkozhat a beteggel, ha az orvos 65 évnél fiatalabb, illetve nincs krónikus betegsége. Ha az érintett orvos veszélyeztetett, akkor a helyettese fogja megvizsgálni a beteget, a helyettes rendelőjében. Ennek célja, hogy védjék az egészségügyben dolgozókat a megbetegedésektől. A gyermekorvosok esetében is hasonló a helyzet, telefonálás után mérlegelnek, illetve 65 év feletti gyermekorvos sem vizsgálhatja meg a beteg gyerekeket.
Megváltozott fogászati ellátás
Az alapellátási igazgató azt is kiemelte, ha fogorvosi ellátásra van szükség, akkor is először az illetékes területi szakembert kell keresni és vele egyeztetni.
„Nyíregyháza hetekkel ezelőtt egy olyan központi, sürgősségi fogászati rendelőt hozott létre a kis SZTK épületében, ahol a bejövő betegeket már eleve megszűrjük, többek között megmérjük a hőmérsékletét, és ha tovább engedik a beteget, akkor fent, az orvosi rendelőben az egyik területi ellátási kötelezettséggel bíró fogorvos sürgősségi ellátásban fogja részesíteni a sürgős ellátásra jelentkező pácienst” – tette hozzá dr. Csikós Péter.
Online kapcsolattartás
Az egészségügyi alapellátásban dolgozó védőnők munkáját is érinti a veszélyhelyzet. Lehetőség szerint ők is telefonon egyeztetnek a gondozottal vagy annak törvényes képviselőjével és felajánlják számukra a digitális tanácsadás lehetőségét. Telefonon, Skype-on, videófelvétellel nyomon követhető a várandós állapota, a csecsemők, a gyermekek fejlődése is. Szükség esetén azonban a védőnő dönthet a személyes látogatás és tanácsadás szükségességéről.