Büntető e-per oktatás

Dr. Csoma Sándor Ákosné, a Nyíregyházi Járásbíróság büntető irodavezetője ismertette az elektronikus kapcsolattartásra vonatkozó eljárásjogi és ügyviteli szabályokat, majd prezentációjában szemléltette a gyakorlatban felmerülő kérdések megoldását mind az ügyfél, mind a bíróság oldaláról. A résztvevők megismerkedhettek az elektronikus kapcsolattartás alapfeltételeivel, valamint az ügyfél által elvégzendő feladatok is bemutatásra kerültek: az ügyfélkapun történő regisztráció lehetősége, az elektronikus formanyomtatványok letöltésének és a rendszerbe történő feltöltésének módja, illetve az értesítési tárhelybe érkező üzenetekről szóló viszontazonosítás opciója.

 

 

A járásbíróság irodavezetője hangsúlyozta, hogy az elektronikus kapcsolattartás az eljárás bármely szakaszában választható lehetőség a természetes személyek és a nem jogi képviselőnek minősülő képviselők esetében. A kapcsolat létrejöttének feltétele a fél részéről megtett nyilatkozat, illetve legalább egy beadvány sikeresen megérkezése a bíróságra az ügyfél vagy képviselője részéről. Jogi képviselővel rendelkező személyek, illetve gazdasági társaságok esetében pedig kötelező az elektronikus kapcsolattartás. A bíróság ügykezelői az elektronikus kapcsolattartás útján érkezett beadványokat és mellékleteket minden esetben kinyomtatják, tehát a papír alapú ügyintézés továbbra is folyik.

Előadásában kitért továbbá az elektronikus beadványok hitelességének ellenőrzésére, illetve az elektronikus aláírással kapcsolatos kérdésekre. Az elhangzottak gyakorlatban történő alkalmazása, a az ismeretek mélyítése érdekében szükség esetén további képzések kerülnek megtartásra.

A BIIR tesztfelületeken megjeleníthető adatokat Lukács Gábor, a törvényszék informatikusa szemléltette.