hirdetés
A Nyírség Néptáncegyüttes előző kilenc fesztiválját minősítette az UNESCO nemzetközi szervezete, a CIOFF. A tanúsítványt augusztus 20-án, a szabadtéri színpadon rendezett önkormányzati ünnepségen vette át Demarcsek György. A sikeres verbunk rekord után készülnek 2023-ra, a valós jubileumi, X. Nyírség Nemzetközi Néptáncfesztiválra.
Ez a taps, kézfogás és gratuláció még annak a sikeres verbunk rekordkísérletnek szólt, melynek főszervezője Demarcsek György, a Nyírség Táncegyüttes vezetője. Nemzeti ünnepünk – augusztus 20. – túl Szent István és az új kenyér ünnepén már két évtizede – páratlan években – a Nyírség Nemzetközi Néptáncfesztivál záróeseménye. Ez a mostani kétségkívül a Nyírség nyara, hiszen az előbb említett győzelem után egy másik díjat is elnyertek a táncosok.
„Örömmel jelenthetem be, hogy az utolsó világkonferenciánkon Chilében, Santiagóban, 2019. október 31-én, a CIOFF közgyűlése úgy döntött, hogy a Nyírség Nemzetközi Néptáncfesztivál számára a CIOFF Fesztivál Minősített díj és az ezzel járó logó használatát lehetővé teszi. Gratulálok Nyíregyházának a világszínvonalú fesztiváljához!” – jelentette be a Rózsakert Szabadtéri Színpadon augusztus 20-án Szigetvári József, a CIOFF magyarországi alelnöke.
A CIOFF nem valami ismeretlen eredetű képződmény, hiszen 112 tagországban több millió aktivista dolgozik az értékek megőrzéséért. Nem emlékekkel, hanem élő, interaktív művészettel. Ebben az esetben néptáncfesztivállal.
„A CIOFF az UNESCO egyik legjelentősebb tagszervezete. Szellemi, kulturális örökséggel foglalkozunk. 1970-ben alakult Franciaországban. Magyarország ennek alapító tagja volt, és az áldott emlékű Vásárhelyi Laci bácsi nagyon sokáig volt a magyar képviselő. Én majdnem tőle örököltem meg a tisztséget. A szellemi és kulturális örökség azt jelenti, hogy egy adott népcsoport és terület, az ott élők közösségi tudása, ami identitásuk alapja, amitől ők azzá lesznek, amik. Például az előbbi rekordkísérlet során a magyar verbunk vagy a nagyecsedi verbunk az ott élők számára az a közösségi tudás, amit sehol nem tudnak a világon, és ők nemzedékről nemzedékre őrzik. Gyakorlatilag a szellemi örökség tekintetében a népzene, a színpadi előadóművészet, néptánc, kézművesség, az ég és föld közötti kapcsolat, a sámánok tudása, és a nyelv. Ez az öt szempont, amit a CIOFF szeretne megőrizni” – mondta köszöntőjében Szigetvári József.
A világjárvány miatt elmaradt világesemény helyett szervezte Kárpát-medencei táncosok közreműködésével a Nyíregyházi Folk Fél Hét háromnapos programját a fesztiválgazda. 2023-ban a legszebb álmok szerint rendezik a X. Jubileumi Nyírség Nemzetközi Néptáncfesztivált.