Családfakutatás – Hogyan érdemes hozzáfogni a projekthez?

Dec 23, 2024

Már régóta segítik az érdeklődők családkutatásait a Magyar Nemzeti Levéltár kutatótermei az egész ország területén. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Levéltár a vármegyénkben keletkezett anyakönyvek másodpéldányait őrzi. Azonban aki családfakutatásba kezd, készüljön fel, hogy hosszadalmas lehet, ha valaki pedig elakad, bármikor fordulhat a levéltárhoz. A kutatásokat előzetes regisztrációval lehet megkezdeni.

A családfakutatás az anyakönyvekben kezdődik

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Levéltár számos olyan iratot őriz, melyek alapján családunk történetét feltárhatjuk. A kutatást meg kell előznie az otthoni felkészülésnek. Erre az ünnepek kiváló lehetőséget nyújtanak, hiszen távoli rokonokkal is találkozhatunk, segítségükkel pontosíthatjuk, mit tudunk a családunkról. A temetőlátogatások alkalmával pedig érdemes a sírokról a születési és halálozási adatokat lejegyezni. Dr. Bánszki Hajnalka, a vármegyei levéltár igazgatója hangsúlyozta: kezdeti lépésként érdemes összeírni, hogy a felmenőink mikor és hol születettek. Azonban az évszámok, helyszínek mellett a vallási hovatartozás is számít. A szakember azt is kiemelte: a családfakutatás az anyakönyvekben kezdődik. Hazánkban 1895-től van polgári (állami) anyakönyvezés, az azt megelőző időszakokkal kapcsolatban egyházi anyakönyvek állnak rendelkezésre. A levéltárban regisztrációt követően lehet megkezdeni a kutatásokat.

Az mnl.gov.hu oldalon számtalan segítséget talál a kutató arra, hogy miként kell regisztrálni, hogyan kell kikérni az anyagokat. Lépésről lépésre videós útmutatók vannak, hogy segítsenek. Amikor valaki személyesen jön a levéltárba, a kollégáink további segítséget nyújtanak. Mint azt már említettem: érdemes tudni, ki hol született, hiszen az anyakönyvezés településenként történt meg, 1895 előtt pedig felekezetenként voltak az anyakönyvek, ezért kell a vallási hovatartozás – mondta az igazgató, s hozzátette: az állami anyakönyvek kutatási korlátozások alá esnek, az adatvédelmi szabályoknak megfelelően. 2025 januárjától ez már úgy fog működni, hogy a halotti anyakönyvek 1980-ig, a házassági anyakönyvek 1938-ig, a születési anyakönyvek pedig 1914-ig lesznek visszakutathatók. Dr. Bánszki Hajnalka éppen ezért arra hívja fel a figyelmet, hogy mindenképp egy olyan dátumot kell kiindulópontnak választani, mellyel egészen biztosan el tudunk indulni a kutatások során. Ezért például, ha valaki a halálozások fonalán indul el, az mindenképp 1980 előtti dátumot keressen.

Számos dokumentum áll rendelkezésre a levéltárban

A kutatásokhoz a levéltár számtalan anyaggal, dokumentummal járul hozzá.

A levéltárnak van egy nagyon hasznos kézi könyvtára, melyben vannak családtörténeti munkák is, ezeket bátran ajánljuk. Számtalan régi, de akár kortárs kiadvány is van, melyek a kutatók munkáját segítik, akár módszertanilag, akár adatokkal. Vannak a levéltárunkban olyan egykori helytörténeti dolgozatok, melyeket mondjuk a helytörténeti pályázatra adtak be, de van olyan is, amikor a kutatók befejeztek egy saját családkutatást, az összegyűjtött anyagot pedig leadták a levéltárnak. Erről mind itt a helyszínen lehet érdeklődni – részletezte a szakember.

A levéltárban kétségkívül a családfakutatás a legnépszerűbb terület. Változó, hogy mennyi kutató érkezik. Elmondható, hogy már évtizedek óta divatját éli és az érdeklődők körét nem is lehet korosztályra szűkíteni. Az igazgató azt is hangsúlyozta: teljesen kész, lezárt kutatás nincs, hiszen vannak, akik ha elindulnak egy felmenő ágán, utána a másikon folytatják, majd az oldalágakon, és közben számtalan dolgot kideríthetnek arról, hogy miként éltek elődeik. Így azonban egy hosszú, de komplett kutatást folytathatnak. Dr. Bánszki Hajnalka azonban még kitért az egyházi anyakönyvekre. Szerinte fontos tudni, hogy ezeket egy online adatbázisban tudják már kutatni az érdeklődők. Ezt ráadásul a Magyar Nemzeti Levéltár valamennyi kutatótermében megtehetik. Ez azt jelenti, hogy nem csak a mi vármegyénk adatait tudják elérni, hanem a jelenlegi országhatáron belül az összes egyházi anyakönyvet megnézhetik a kutatók.

Előző hír
Érmeket szereztek a nyíregyházi karatékák az országos bajnokságon
Következő hír
Téli csodavilág - Fehér leplet kapott egy nappal szenteste előtt Nyíregyháza!

Kapcsolódó híreink