A Közösen a kiútért címet kapta az az önkormányzati, uniós finanszírozású projekt, melynek célja a város leszakadó és leszakadással veszélyeztetett területein élők többszintű integrációja. 2021-ig a Keleti és a Huszár Lakótelepen élőkre fordítanak kiemelt figyelmet.
Vérnyomás és vércukormérő, spirometer és audiometer, valamint a legkorszerűbb EKG, vagyis telemedicinális eszközök segítik a szakembereket.
Az Egészségügyi Alapellátási Igazgatóság a Kiút programban beszerzett műszerekkel havonta szervez tanácsadást, komplex szűrőprogramot a Huszár telepen a Sója Miklós Iskolában, illetve a Nyíregyházi Család- és Gyermekjóléti Központ Nagyvárad utcai telephelyén.
Tóth Józsefné a Keleti Lakótelepről elmondta:
Már voltunk itt a múltkori cukormérésen, és volt tesztvizsgálat is. Hála Istennek nem volt semmi baj. A férjem is jött, nála sem találtak szerencsére semmi problémát.
Egyértelműen erősen veszélyeztetett a két említett körzet lakossága. Az átlagnál is nagyobb számban jelennek meg a szenvedélybetegségek.
Csikós Péter, az Egészségügyi Alapellátási Igazgatóság igazgatója szerkesztőségünk munkatársának kiemelte:
Tanácsadásokat szervezünk, ahová az alapellátásban dolgozó szakembereket hívjuk, és ha kell, a szakellátásból is jönnek nagyon jó szakemberek. Védőnő, dietetikus, gyógytornász, egészségügyi szakápoló, illetve gyermek és felnőtt háziorvosok, fogorvosok, belgyógyászok segítenek. A palettát mindig az igények szerint színesítjük, illetve amire ezen a területen élőknek az egészségük megtartására, és a prevenció, a megelőzés szempontjából szükség lehet.
A városrész önkormányzati képviselője rendszeresen felkeresi a családokat, és gyűjti az ott élők kéréseit, buzdítja őket az egészségügyi szűrésekre.
Mussó László önkormányzati képviselő, a Nyíregyházi Szociális, Egészségügyi és Ifjúsági Bizottság tagja elmondta:
A Keleti Lakótelepen közel 90 család él, és itt van lehetőség arra, hogy az orvosi vizsgálatokat el tudják végezni. Ebben a programban sikerült beszerezni eszközöket, amelyekkel EKG-t, vérnyomást, vércukor szintet tudnak mérni, sőt tanácsot tudnak adni, például a prosztata szűrésre való felvilágosítással, hogy miért is van erre szükség, illetve a daganatos betegségek megelőzésével is foglalkoznak a tanácsadók ebben a programban, az itt élő lakosokkal.
A 2021 év végéig zajló programban életvezetési, háztartás-gazdálkodási, családtervezési tanácsadások is szerepelnek az egészségügyi szemléletformáló eseményeken és szűréseken túl.
A cél nyilván a prevenció és a gyerekek felvilágosítása, egészséges életmódra szoktatása.