hirdetés
Első körben három hónapig marad érvényben az élelmiszerárstop, vagyis februárban, márciusban és áprilisban sem lehet majd az október 15-i árnál drágábban adni hat alapvető terméket a boltokban. A részletszabályok szombatra virradóra jelentek meg a Magyar Közlönyben. Ebben az is szerepel, hogy ha a kereskedők nem tartják be az árak befagyasztását, több millió forintos bírságot is kaphatnak – számolt be az M1 Híradója.
Egy forint híján 1200 forintba kerül a sertéscomb az M1 stábja által felkeresett boltban, a csirkemell ennél valamivel drágább. Most még. Február 1-től viszont már csak az október 15-i áron lehet majd eladni ezeket a hústermékeket.
A csirkemell és a farhát, valamint a sertéscomb mellett a kristálycukor, a búza-finomliszt, a napraforgó-étolaj és a 2,8 százalékos tehéntej ára is csökken majd a boltokban.
Fontos, hogy nem azonos árszint lesz az országban, hanem minden boltnak a saját október közepi árszintjére kell majd visszatérnie. Az erről szóló kormányrendelet péntek este jelent meg a Magyar Közlönyben.
A részletszabályokból kiderült az is, hogy ha a kereskedők nem tartják be az árak befagyasztásával kapcsolatos előírásokat, akkor jelentős bírságra számíthatnak. Ennek mértéke 50 ezertől 3 millió forintig terjedhet.
Rögzítették azt is, hogy lenniük kell ilyen termékeknek a boltokban.
Erről Orbán Viktor is beszélt pénteken a Kossuth Rádióban. A miniszterelnök azt mondta: nem fordulhat elő, hogy az üzletek polcain ne legyen például hús, cukor, liszt, olaj, vagy tej.
„Mi egy olyan szabályt hoztunk, ami betartható, és van hozzá erőnk is, hogy ennek a betartását, ha szükséges, akkor kikényszerítsük. Tehát ha nincs ez az áru a polcokon, akkor büntetni fogunk, nagyon-nagyon komoly pénzügyi tételekkel fogunk büntetni, de nagyon remélem, hogy nem szükséges itt fenyegetődzni, hanem be fogják látni a kereskedők és a boltosok is, hát elsősorban a nagy nemzetközi láncok, hogy ezekből a termékekből az emberek érdekében megfelelő mennyiséget tartaniuk kell” – fejtette ki a miniszterelnök.