hirdetés
A daganatot csak a hal szemének teljes eltávolításával lehetett kivenni – olvasható a műtétről az állatkert honlapján közzétett beszámolóban.
A nem mindennapi beavatkozás ideje alatt a hal műtéti altatásban volt, a medence vizébe kevert altatószert úgynevezett nyomásvezérelt szondával áramoltatták a hal kopoltyúján át. A műtét során kivették a daganatos szemet, szövettani vizsgálatokat végeztek, a seb zárását követően pedig kéthetes utókezeléssel biztosították a tökéletes gyógyulást.
Az elváltozás súlyosságát jól jellemzi, hogy a felépülés idején a halnak napokig tartott, amíg újra megtanult egyensúlyba kerülni úszás közben. „Azóta Nelson egy nyugodt, biztonságos medencében, békés haltársak között éli mindennapjait” – olvasható a www.sostozoo.hu oldalon.
A császár csattogóhal a Vörös-tenger déli részétől, illetve Kelet-Afrikától Új-Kaledóniáig honos, ezenkívül Japán déli részétől északra és Ausztráliától délre is megtalálható. Korall- és sziklazátonyok közelében fordulnak elő, gyakran barangol például a zátonyok szomszédságában elterülő homoksíkokon és kavicsos foltokon. Mélyebb vizek viszonylag sík fenekéről is került már elő vonóhálós halászat során.
Az átlagosan 60 centiméter hosszú halfajta legnagyobb kifogott példánya több mint 32 kilogramm volt. Színe általában vörös vagy rózsaszín, úszói vörösek, kivéve a mellúszókat, melyek rózsaszínűek. Tápláléka halakból, tengeri rákokból és fejlábúakból áll.
A csattogóhal a horgászok kedvelt zsákmányállata, kereskedelmi szempontból fontos szerepet tölt be, ám az Indiai-óceán bizonyos régióiban a nagyméretű példányok ciguatera-mérgezést okoznak. Ez az embereknél általában emésztési és idegrendszeri tüneteket okoz, elfogyasztása esetén hányinger, hányás, hasmenés, fejfájás, zsibbadás, koordinációs zavarok vagy akár hallucináció is felléphet.
MTI