Elképesztő! – Az országos technikumi rangsor szerint a Széchenyi a második helyen áll
Második helyezett lett a 2025-ös technikumi rangsorban az SZC Nyíregyházi Széchenyi István Technikum és Kollégium. Az utóbbi évek gyakorlatának megfelelően a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH) idén is elkészítette a 2024–2025-ös tanévre vonatkozó technikumi rangsort. A ranglista a tanulók bemeneti és képzési kimeneti teljesítményének, az intézmények oktatói létszámának és digitális ellátottságának figyelembevételével készült – írja a Mandiner cikke.
A rangsor alapjául hét összevont mutató szolgált: a beiratkozó tanulók 2023–2024-es tanév végi 8. évfolyamos tanulmányi eredménye; a közismereti vizsga eredménye; a szakmai érettségi vizsga eredménye; az intézmény teljes munkaidős oktatóinak az oktatói összlétszámhoz viszonyított aránya; az intézmény digitáliseszköz-ellátottsága; az évfolyamukat sikeresen teljesítők aránya; valamint a 2024–2025-ös tanévben a kilencedik évfolyam megkezdésekor megírt bemeneti kompetenciamérésen elért eredmény – részletezi a Mandiner.
A rangsor legelőkelőbb helyén a Váci SZC Boronkay György Műszaki Technikum és Gimnázium áll. Ebben az intézményben elektronikai és elektrotechnikai, gépészeti, környezetvédelmi és vízügyi, sport-, valamint informatikai és távközlési ágazatba tartozó szakmákat tanulnak a diákok.
A dobogó harmadik fokán a szombathelyi Vas Vármegyei SZC Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Technikum foglal helyet, ott a nyíregyházi iskoláéval megegyező technikumi képzések folynak. A rangsor első tíz helyezettje között mindössze egy fővárosi intézmény található, a Budapesti Műszaki SZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum a kilencedik helyen; itt vegyipari, környezetvédelmi és vízügyi, valamint informatikai és távközlési ágazatba tartozó szakmákat oktatnak.
Stabilitás az élbolyban!
Az idei top 100-as rangsorba 11 új intézmény került. Az élboly stabilitását mutatja, hogy csupán egy intézmény, a Petrik Lajos Technikum jutott be az első tízbe. Az idén rangsorolt technikumok közül 45 rontott helyezésén, 5 ugyanazt a pozíciót foglalja el, 50 pedig javított az előző évhez képest.
Az előző tanévhez képest a rangsor első száz helyén szereplő intézmények összesített átlaga 86-ról 89 pontra javult, tehát összességében jobb lett a technikumok teljesítménye. Visszatekintve az utóbbi három technikumi rangsorra, egyre jobb intézményi teljesítménnyel lehet bekerülni a top 100 intézmény közé. A százas listára jutáshoz két éve 68, tavaly 83, idén 85,5 pontra volt szükség.
Az utóbbi három évet nézve minden mutatót tekintve előrelépés figyelhető meg. A technikumokba 2024-ben az előző évinél jobb teljesítményű diákokat vettek fel, ezt mutatja, hogy a beiratkozó tanulók 8. évfolyam végi tanulmányi eredménye jobb volt, mint 2023-ban.
A listán szereplő intézmények közül 86 valamelyik szakképzési centrum irányítása alá tartozik, a többi pedig jellemző módon egyházi szervezet vagy valamilyen felsőoktatási intézmény fenntartásában működik. Az ország minden vármegyéjében van olyan technikum, amely bekerült a top 100-ba.