Első alkalommal kaptak Szécsi Valéria-díjat az éttermi kultúra kiválóságai

A Schnitta Sámuel Magyar Éttermi Kultúráért Egyesület, valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara közös szervezésében első alkalommal adták át a Szécsi Valéria-díjat. Az esemény célja az éttermi kultúra és a vendéglátás oktatásában kiemelkedő teljesítményt nyújtó szakemberek elismerése, valamint a magyar gasztronómiai hagyományok ápolása volt. A díjat, amelyet négy kiváló szakembernek ítéltek oda, köztük egy nyíregyházinak, Szécsi Valéria emlékére hozták létre, aki a vendéglátás oktatásának meghatározó alakja és az egyesület tisztelt tagja volt.

A Schnitta Sámuel Magyar Éttermi Kultúráért Egyesület, illetve a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara közös szervezésében idén először adtak át a Szécsi Valéria-díjat. Az iparkamara konferenciatermében tartott ünnepséget Balogh Zoltán, az iparkamara alelnöke és Török István, az egyesület elnöke nyitotta meg.

„Szakmai öröksége örökké élni fog”

Török István kiemelte, az egyesület tagjai évtizedeken át ápoltak szoros barátságot Szécsi Valériával, aki az éttermi kultúra és a vendéglátás oktatásának kiemelkedő alakja volt. Az ő emlékére alapították meg a díjat, amely az oktatásában hosszú időn át kiemelkedően teljesítő személyeket ismeri el, az ország bármely részéről. Az ünnepségen jelen voltak Valéria családtagjai is, akik szintén támogatták a díj megalapítását.

– A Schnitta Sámuel Kulturális Egyesületben közel 30 éven át tartó barátság kötött minket Valériához. Sajnos ebben az évben eltávozott közülünk, de az ő kiemelkedő szakmai hozzáállása és emberekhez való kapcsolódása olyan magas színvonalú volt, hogy mindenképpen szerettük volna méltó módon megörökíteni az emlékét. Ezért döntöttünk úgy, hogy díjat alapítunk, amely a vendéglátás oktatásáért végzett munkát hivatott elismerni, és méltó módon viseli a Szécsi Valéria nevet

– mondta az egyesület elnöke.

Négy város, négy kiválóság

A köszöntőket követően szakmai előadásokkal folytatódott a program, amelyeken szó esett többek között vármegyénk eredetvédett pálinkáiról, egyedi borokról és a kávé világáról. Ezt követően adták át a Szécsi Valéria-díjat, amelyet az éttermi kultúra négy kiemelkedő képviselője vehetett át: egy-egy miskolci, budapesti és soproni, valamint egy nyíregyházi szakember, Telepóczki András. A díjazottat korábban a felszolgáló szakmában elérhető legmagasabb elismeréssel, a Schnitta Sámuel-díjjal jutalmazta a Magyar Cukrászszövetség.

Több évtizednyi kapcsolat

Szécsi Valériával hosszú időn át jó szakmai kapcsolatot ápolt, így az új díj elnyerése különösen fontos és megható volt számára.

– Számomra a díj nagyon nagy megtiszteltetés, azért is, mert már 8 éve nyugdíjas vagyok és elköltöztem Szabolcsból Budapestre, kikerültem a szakmai körforgásból. Meglepődtem, hogy engem javasoltak, nagyon nagy megtiszteltetés, mert Valikával közel 40 évig dolgoztam együtt. Úgy érzem, nagyon jó kollégák voltunk, ezért külön megtiszteltetés számomra ez a díj

emelte ki a díjazott.

Egy élet a gasztronómia és az oktatás szolgálatában

Szécsi Valéria, a Sipkay Barna szakiskola egykori tanműhelyvezetője, a vendéglátás és éttermi kultúra kiemelkedő alakja volt, aki évtizedeken át aktívan részt vett az oktatásban, szakmai rendezvények és versenyek szervezésében. Margócsy Emil-díjas pedagógus, életmű- és Schnitta Sámuel-díjas éttermi mester, valamint a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség Regionális Szervezetének tiszteletbeli elnöke volt. Kiváló szakmai hozzáállásával és emberségével mély hatást gyakorolt kollégáira és tanítványaira. Halála után emlékét ezentúl a róla elnevezett díj is őrzi.

 

 

Kapcsolódó galéria

Szécsi Valéria díjátadó 2024