hirdetés
Szentirályi Alexandra kormányszóvivő egy szerencsi cukrászüzemben tett látogatást. Az üzem kemencéje valóságos áramfaló, egyszerre majdnem negyven háztartási méretű tepsi fér bele, és naponta 6-8 órán át üzemel. Részben emiatt szinte megfizethetetlenné vált a kft áramszámlája.
„Tavalyi számokat tudok, négy – ötszázezer körül volt a villanyszámlánk, most másfélmillió felett, tehát háromszorosára ment fel az elektromos energia ára, a gázár, az még súlyosabb, nyolcszoros áron vettük a gázt múlt hónapban” – mondta el Halász Tibor, a Halász Cukrász- és Sütőipari Kft. ügyvezetője.
A kormány segítsége nélkül a családi vállalkozás alig tudná kifizetni a rezsit: vagy dolgozóktól kellene megválnia, vagy emelnie kellene az árain, ezért pályáztak az állami mentőprogramra.
Eddig több száz igény érkezett energiatámogatásra: Pest és Bács-Kiskun megye után Borsod-Abaúj-Zemplénből érkezett eddig a legtöbb igény. A térség országgyűlési képviselője szerint nagyon sok vállalkozás érintett.
„Nagyon fontos a feldolgozóipar, 2022 első félévében egyébként több mint hét százalékkal volt nagyobb a gazdasági növekedés, mint a tavalyi évben, és gyakorlatilag a magyar GDP-ben több mint 19 százalék a magyar ipar szerepe, amiből a feldolgozóipar több mint 17 százalék. A mi megyénken belül körülbelül 3500, több mint 3500 vállalkozásról tudunk beszélni, amely a feldolgozóiparon belül helyezkedik el” – mondta el Koncz Zsófia, a Technológiai és Ipari Minisztérium parlamenti államtitkára, a térség fideszes országgyűlési képviselője
A nagy energiaigényű, feldolgozóipari kis -és közepes vállalkozók rezsitámogatását célzó kormányzati program célja éppen az, hogy a hazai munkavállalók jelentős hányadát foglalkoztató szektor életben tudjon maradni a dolgozók elbocsátása nélkül.
A programban való részvétel egyik feltétele, hogy a cégek megtartsák a munkavállalók kilencven százalékát – hangsúlyozta Szentkirályi Alexandra.
A kormányszóvivő közölte:
a programra december közepéig lehet regisztrálni, ezt követően pedig 26-ig lehet benyújtani az igénylést.
„Azt várjuk, hogy nagyon sikeres lesz a program, hiszen sajnos szükség van rá. Sajnos olyan szankciós felárat kell az energiáért fizetni, ami egy bármilyen prudensen és bármennyire jól működő vállalkozás esetében is szinte kigazdálkodhatatlan mértéket ölt”– fogalmazott a kormányszóvivő.
A programra százmilliárd forintot fordít a kormány.