Erdész Sándor-díj – Díjjal ismerték el kollégáik kiemelkedő munkáját a múzeumfaluban
Fotó: Szarka Lajos

Két olyan személy kapta idén az Erdész Sándor-díjat, akik már jó ideje támogatják és segítik a Sóstói Múzeumfalu munkáját. Már 5. alkalommal adták át az elismerést, melyet a skanzen a méltó tudományos, muzeológiai és szakmai-közéleti tevékenységet végzőknek szán.

Méltó elismerés az áldozatos munkáért

A Sóstói Múzeumfalu mint a Jósa András Múzeum tagintézménye még 2020-ban alapította azt az elismerő díjat, melyet az intézmény első igazgatójáról, dr. Erdész Sándorról neveztek el és a skanzennel kapcsolatos tevékenységek megbecsülésére ítélik oda. Az egyoldalas mázas kerámiaplakettet, mely az anarcsi ház utcafront felőli homlokzatát ábrázolja, idén dr. Kész Barnabás történész és felesége, dr. Kész Margit főiskolai tanár, néprajzos kapta meg. A kárpátaljai házaspár nagyon hálás volt az elismerésért, munkájukkal régóta támogatják a múzeumfalut, valamint gyermekeik is az intézményben dolgoznak.

– Nagy öröm számunkra az, hogy mindkét gyermekünk itt dolgozik a múzeumfaluban. Az egész családunk néprajzos. Amellett, hogy történelemmel és egyebekkel is foglalkozunk, a néprajz az, ami minket összekovácsol, valamint a múzeumfaluval is összekapcsol. Sokszor voltunk már a skanzenben, de az utóbbi másfél évben fűződött igen szorosra ez a kapcsolat, akkor, amikor az ukrán háború kitörésekor nekem ideiglenesen el kellett hagynom Kárpátalját. Feleségem pedig rendszeresen jár át, s azóta lényegében életvitelszerűen Nyíregyházán tartózkodunk, s amiben tudunk, segítünk a gyermekeinknek is. Bármikor örömmel jövök ide, hiszen inspirál minket ez a múzeumfalu

– részletezte dr. Kész Barnabás, s hozzátette: kiállítások kapcsán többször összefogtak az intézménnyel, ilyen volt a hordókészítés témáját magába foglaló tárlat, valamint egy retró kiállítás. Dr. Kész Margit hangsúlyozta: gyermekeik keze munkáját is dicsérik a kiállítások. A házaspár azt is kiemelte: nagyon jó emlékek és élmények kötik őket a múzeumfaluhoz és annak értékeihez.

Fontos értékelni a kemény munkát

Az intézmény jövőre lesz 55 éves, az elmúlt évtizedekben rengetegen segítették abban, hogy folyamatosan fejlődhessen. Dr. Ulrich Attila, a nyíregyházi Köznevelési, Kulturális és Ifjúsági Bizottság elnöke szerint éppen ezért is nagyon fontos, hogy ezt a kemény munkát ezzel a díjjal elismerjék.

– Ennek a díjnak pontosan az a lényege, hogy mindazok, akik a Sóstói Múzeumfaluért, annak fejlesztéséért, fejlődéséért nagyon sokat tesznek évről évre, azok ilyen módon legyenek elismerve. Hiszen az ember, önmagába véve, szereti azt, hogyha a munkájára valaki felfigyel és netalántán még el is ismeri, akkor kettőzött erővel fog egy adott intézményért dolgozni, ebben az esetben a Sóstói Múzeumfaluért

– mondta az elnök, majd azt is hangsúlyozta: az intézmény olyan kulturális érték, melynek megőrzése, rendszeres bemutatása a világ folyamatos változása miatt elsődleges cél és feladat. Baracsi Endre, a vármegyei közgyűlés alelnöke ezt szintén fontosnak látja, valamint hozzátette: az is lényeges, hogy az ilyen kulturális értékeket továbbadjuk a jövő nemzedékének is.

A szoros kapcsolat folyamatos fejlődést eredményez

Dr. Rémiás Tibor, a Jósa András Múzeum igazgatója elmondta: tagintézményük számos olyan értéket őriz, melyek megyei és országos szinten is kiemelkedőek.

– Minden néprajzi tárgyat, megyei szinten, a skanzenen őriz a Jósa András Múzeum, sőt, országos jelentőségű műtárgyak is találhatók itt. Ezek nagyon jó kezekben vannak, jó, restaurált állapotban. Amikor 3 évvel ezelőtt megtörtént a megújulás, akkor egy raktárbázis is megoldódott, olyan értelemben, hogy most már jobban el tudjuk helyezni a műtárgyakat. Az állományvédelem az pedig folyamatos: restaurátoraink folyamatosan jelen vannak és mindig figyelik a műtárgyak állományát, hogy azok kiállíthatók vagy nem

– ismertette az igazgató, majd hozzátette: folyamatosan dolgoznak azon, hogy az együttműködés mindig meglegyen a tagintézménnyel. A múzeum dolgozóiból a restaurálások miatt sokan a skanzenen dolgoznak, továbbá közös csapatépítőket, képzéseket tartanak, emellett önkéntesek is jelenleg nagy számban érkeznek a múzeumfaluba. Baloghné Szűcs Zsuzsanna, a múzeumfalu igazgatója évértékelő beszédében elmondta: idén közel 90 ezer látogatóval büszkélkedhettek, számos saját szervezésű és külsős eseményük volt, melyek sikerrel zárultak. Az intézmény ráadásul folyamatosan frissül és megújul, melyre a jövőben is számítani lehet majd felújításokkal, átalakításokkal és további fontos tervek megvalósításán is dolgoznak.

Kapcsolódó galéria

Évértékelő a Sóstói Múzeumfaluban 2024