Erdők Hete – Felfedeztük az erdőt az erdészekkel!

hirdetés

Az Erdők Hete apropóján idén is megismerhették óvodás és kisiskolás gyerekek az erdészek munkáját a makkvetéstől egészen a fa felhasználásáig, valamint egy látványos tanösvényjellegű sétán vehettek részt a Nyíregyháza szélén található 350 hektáros Sóstói-erdőben. Az érdeklődők megismerhették a terület élővilágát és az erdészek munkáját, amely – ahogy ők fogalmaznak – kéz a kézben jár.

A Nyíregyházi Apáczai Csere János Általános Iskola 4. c osztályos tanulói is élményekkel gazdagodva tértek haza szerdán, miután részt vettek az Erdei Tornapályán megrendezett programon, amely az Erdők Hete rendezvénysorozat keretében valósult meg. Az eseményt a NYÍRERDŐ Zrt. Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskolája szervezte, és fő célja az volt, hogy a résztvevők közelebb kerüljenek a természethez, megismerjék az erdészek sokrétű munkáját, valamint felfedezzék az erdők változatos élővilágát. A program során tanösvényjellegű erdei sétákat tartottak, amelyeken a gyerekek testközelből tapasztalhatták meg az erdő nyújtotta szépségeket és tanulhattak a fenntarthatóságról. A kétnapos esemény nagy sikerrel zajlott, hiszen több mint 1200 gyermek vett részt rajta, köztük 24 iskolás és óvodás csoport, akik mind élményekkel és tudással gazdagodtak. Az erdei séta során a fiatalok betekintést nyerhettek a fák és növények világába, megismerkedtek az erdőkben élő állatokkal, és megtanulhatták, miért fontos az erdők védelme és a természet tisztelete.

„A mai nap a szakmai tudásé, tehát itt nem az erdő élővilágának aranyos szereplőiről, mint a mókusok vagy madarak, lesz szó, hanem az erdészek munkájáról. Mivel az erdészet nem látványos szakma, hiszen mi nem percekben vagy órákban, hanem akár 100 év távlatában gondolkodunk, a folyamatok lassan zajlanak. Épp ezért alapos tervezésre van szükség. Az állomásokon az erdő életének körforgását mutatjuk be, hogy a kis csemetéből vagy egy apró magból hogyan lesz 100 éves tölgyfa – és hogy ebben az időszakban milyen feladatai vannak az erdésznek” – részletezte Szokolovszki Géza, a NYÍRERDŐ Erdészeti Zrt. erdészeti igazgatója.

Szokolovszki Géza hozzátette, hogy a NYÍRERDŐ Zrt. Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskolája egész évben nyitva áll, ahol előre regisztrált osztályokat, csoportokat, köztük felnőtteket is szívesen fogadnak. Az intézmény folyamatos telt házzal működik, és számos országos rendezvényhez is csatlakozik. Az Erdők Hete program mellett részt vesznek az Erdei Iránytű és az „Erdőt, erdészt az iskolában” programokban, melyeket az erdészeti egyesület koordinál. Ez utóbbi keretében a Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskola munkatársai tematikus természetismereti órákat tartanak általános iskolákban.

„Lényegében a részt vevő gyerekek cserélődnek minden évben – elsősorban általános iskolások számára szervezzük a programot. Azt tapasztaljuk, hogy vannak visszatérő pedagógusaink, akik már akár harmadik-negyedik osztályokat is elhoztak hozzánk. Bár mi ugyanazokon az állomásokon ugyanazokat a szakmai ismereteket adjuk át, a gyerekek, mint közönség, mindig megújulnak” – mondta el Szokolovszki Géza, a NYÍRERDŐ Erdészeti Zrt. erdészeti igazgatója.

Szokolovszki Géza kiemelte, hogy az idei évben először távolabbi településekről is érkeztek, ami különösen nagy öröm a szervezők számára. A nyíregyházi gyerekek és családok már rutinos erdőjáróknak számítanak, hiszen jól ismerik a Sóstói-erdőt, amelynek ösvényeit rendszeresen felfedezik. A szervezők számára kiemelten fontos, hogy ne csak az Erdők Hete programsorozat idején, hanem más rendezvényeken és hétvégéken is találkozhassanak a természetkedvelő családokkal. A látogatók ilyenkor közvetlenül élhetik át az erdők nyújtotta kikapcsolódást, miközben közelebb kerülnek a természethez és annak védelméhez.