Erőművek Éjszakája – A hulladék útja a nyíregyházi üzemben

hirdetés

Az ország egyik legnagyobb és legkorszerűbb válogatója, a Nyíregyházi Hulladékkezelő Központ is megnyitotta kapuit a látogatók előtt pénteken. Az Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. idén is csatlakozott az Erőművek Éjszakájához, ahol az érdeklődők megismerhették a hulladék feldolgozását és szelektálását. Az ehhez hasonló látogatásokkal a társaság célja, hogy eloszlassa azt a kételyt a városban, miszerint a lakosságnak nem érdemes szelektíven gyűjteni a hulladékot.

Már délelőtt is indítottak látogatói csoportot a Nyíregyházi Hulladékkezelő Központban, a regisztrációs pontnál megkapták a vendégeket jelző láthatósági mellényt, és egy kis ajándékkal is kedveskedtek a résztvevőknek. A legtöbben a modern gépek és a korszerű technológiai felszereltség miatt választották ezt az üzemet az Erőművek Éjszakája programjai közül.

Érdekel bennünket a hulladékfeldolgozás, a papírt már nagyjából sejtjük, hogy történik, de szeretnénk megnézni a háztartási hulladék feldolgozását, ami ilyen vegyes hulladék, valamint a válogatását is, mert hallottam, hogy valami nagyon új, szuper gépet kaptak és kíváncsi vagyok rá”

– mondta az egyik érdeklődő, Szanyiné Bezzegh Irén.

Somogyi Dezső is hasonló okokból vett részt az Erőművek Éjszakáján:

„Régebben jártam itt környezetvédelmi tanfolyamra és akkor eljöttünk látogatóba, de akkor még kézi módszerrel ment a válogatás, és most felkeltette az érdeklődésemet, hogy ez hogy működik teljesen automatikusan, ezt szeretném megnézni”.

Volt olyan látogató is, aki saját kérdéseire szerette volna megtudni a választ:

„Kíváncsi vagyok, hogy jól csinálom-e a külön gyűjtögetést, valaki azt mondja, hogy ki kell mosni a tejfölös poharat, valaki azt mondja, hogy nem kell kimosni, remélem most választ fogok kapni rá”

– mesélte Veres Mihályné.

Pénteken minden érdeklődő testközelből láthatta, hogy hová kerül a szelektíven gyűjtött és az újrahasznosításra nem alkalmas hulladék, bepillantást nyerhettek az üzem működésébe. Ez az üzem is elzárva működik a látogatók előtt az év 364 napján, így nem meglepő, hogy nagy volt az érdeklődés ezen az egy nyitott napon és sokan szerették volna megismerni a létesítményt.

Modern gépek

A csoportoknak szakértő idegenvezető mutatta be a hulladéklerakó depóniát. Az egyik legmodernebb gép a Nyíregyházi Hulladékkezelő Központban ez az optikai szeparátor, amely a műanyag hulladékról el tudja dönteni, hogy az alapanyaga PET hulladék vagy valami egyéb. A korábbi technológiához képest háromszoros gyorsasággal válogat ez a gépsor, ezzel könnyítve a dolgozók munkáját. Ez a számokban is meglátszik, a régi gépsor kapacitása éves szinten, három műszakban 12 ezer tonna volt, az újnak pedig 16 ezer tonna, két műszakban.

Jelentős mennyiségű hulladék

Az üzemben jelentős mennyiségű hulladékot dolgoznak fel, több mint fél millió ember szemete kerül ide.

A Nyíregyházi Hulladékkezelő Üzem a vegyes hulladékból éves viszonylatban 60 ezer tonnát gyűjt be, amíg a két kisebb, a Kisvárdán és Nagyecseden működő 30-30 ezret, az együtt gyűjtött szelektív hulladékból éves szinten 12 ezer tonnát, aminek csak 40 százaléka hasznosítható. Ez azt jelenti, hogy a 12 ezer tonnának a 60 százaléka válogatási maradványként lerakásra kerül, ezért szükségünk van két válogató gépsorra is, az egyik automatikus válogató gépsor, a másik pedig félautomatikus, kézi válogató, hogy ezt a nagyon vegyes szelektíven gyűjtött hulladékot szét tudjuk válogatni”

– nyilatkozta Petró Árpád, az Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. cégvezetője.

A hulladék útja

Az Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. azért is csatlakozott a kezdeményezéshez, hogy eloszlassa azt a kételyt a városban, miszerint a lakosságnak nem érdemes szelektíven gyűjteni a hulladékot. A társaság felhívásában ezért is szerepelt az a mottó, hogy a vendégek megismerhetik a hulladék útját. Az üzembe beérkező hulladék Magyarország egyik legkorszerűbb válogatóművén megy át, ahol anyag, szín és minőség tekintetében is szelektálják, majd bálázzák és amit lehet, azt újrahasznosítják, egy fontos nyersanyagot tudnak visszaadni az ipar számára.