Értékes Esték – A színház legrejtettebb zugait és kulisszatitkait is megismerhették a tárlaton résztvevők
A színfalak mögé is betekinthettek azok a szerencsés színházlátogatók, akik hétfőn részt vettek a Móricz Zsigmond Színház tárlatlátogatásán, Nyíregyházán. A Nyíregyházi Települési Értéktár által létrehozott Értékes Esték programsorozat keretein belül két tárlatvezetést is szerveztek, ahol az értéktárba nemrég bekerült színház épületét ismerhették meg az érdeklődők.
Új megközelítésből láthatják a színházat
Hangosító-, világosítószoba, kellékes-, öltöztető-, szabótárak. Mindössze néhány helyszín azokból az úgynevezett színházi tárakból, melyeket végigjárhattak a látogatók a tárlatvezetések során. A Móricz Zsigmond Színház épületének számos olyan része van, melyet azelőtt sosem látott a közönség. Erre szolgált hétfőn az a két tárlatvezetés, melyekre a színházlátogatók előzetes regisztrációval jelentkezhettek. Sok megjelent ráadásul rendszeres látogatója a színháznak, így nagy öröm volt számukra, hogy az épület rejtettebb részeit is megnézhették.
– A nyugdíjasok a bemutató előadásokra korlátolt számban lehetőséget kapnak arra, hogy kedvezményes jeggyel ide bejuthassanak. Ezt ki is használjuk, s ez azt is jelenti, hogy rendszeres látogatói is vagyunk a színháznak. Ha pedig vendégeink érkeznek, őket is szívesen hívjuk akár ide, a kőszínházba, vagy épp a szabadtéri színpadra is – mondta az egyik színházkedvelő, Szlukk István.
Hivatalosan is városi értékké vált
A Móricz Zsigmond Színház Nyíregyháza és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye kulturális életének meghatározó szereplője, mely napjainkban hat helyszínen kínálja a kulturális tartalmakat: a Móricz Zsigmond Színházban a Nagyszínpadon, a Krúdy Kamaraszínpadon, a színészház alatt Bárány Frigyes Stúdióban, a Szindbád Színháztörténeti Rendezvénytéren, a Bencs Villában, valamint nyaranta a Rózsakert Szabadtéri Színpadon. A színház épülete tavaly kerülhetett be a nyíregyházi értéktárba, melynek bizottsága az Értékes Esték rendezvénysorozatának részeként indította most ezeket a tárlatvezetéseket.
– Kirják Róbert ügyvezető-igazgató gondolta úgy és megtette a javaslatot arra, hogy a színház épülete és kimagasló kultúraközvetítő tevékenysége bekerüljön a Nyíregyházi Települési Értéktárba. Elkészítette azt a javaslattételi adatlapot, alátámasztó dokumentummal, mely ehhez szükséges. Hiszen Nyíregyháza egyik büszkesége a Móricz Zsigmond Színház, s most nagyon örülünk, hogy az Értékes Esték keretében két turnusban, csoportban körbejárhatjuk a színház épületét – tudtuk meg a nyíregyházi Települési Értéktár elnökétől, Tomasovszki Anitától.
Az Értékes Esték rendezvénysorozat számos olyan programot szervez az érdeklődőknek, melyek autentikus helyszíneken kapnak helyet és bemutatja a települési értéktár értékeit.
Minden szempontból kiemelkedő tevékenység
A színház épülete nem csupán a város, hanem a vármegye számára is fontos, éppen ezért idén ősszel a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Értéktárba is bekerült. Baracsi Endre korábban úgy fogalmazott: az a misszió, melyet a színház a kultúra területén képvisel, olyan értékeket ad át a következő generációnak is, mely amellett, hogy példaértékű, egyfajta küldetésként is felfogható. Kirják Róbert színházigazgató elmondta: hatalmas megtiszteltetés számukra, hogy hivatalosan is kulturális értékké vált az épület. Hozzátette: számos alkalommal lehetőséget biztosítanak hasonló színházlátogatásra.
– Nagyon sok színházba járó kíváncsi arra, hogy mi történik a színpad másik oldalán, a kulisszák mögött. Alkalmanként egyébként szoktunk erre lehetőséget biztosítani, sőt, igazából bármikor jelentkezhetnek csoportok, akik ilyen tárlatvezetéseken szeretnének részt venni. De például színházi világnapon, kultúra napján ezt meg is szoktuk hirdetni – emelte ki az igazgató, s még elárulta: olyan helyekre is bemehettek a vendégek, mint például a színpad alatti rész, ahol az azt irányító forgó szerkezet működését is megismerhették. A színház idei évada jól indult. Eddigi két előadása, a Játszd újra, Sam! és A padlás hatalmas sikernek örvend. Még két másik darabot is bemutatnak decemberben, a Pacsirtát és a Házassági leckék középhaladóknak című előadásokat. Az igazgató reméli, ezek is hasonló sikert aratnak majd. December 13-án pedig egy különlegességet láthatnak a színházba látogatók, ugyanis A három tenor koncertjét hallgathatják meg.