Értéktár – Újabb értékek gazdagítják a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Értéktárat
A Szabolcsi Szimfonikus Zenekar és a Móricz Zsigmond Színház épülete is bekerült a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Értéktárba. Az értéktár bizottsága és Nyíregyháza önkormányzata adott tájékoztatást az aktualitásokról csütörtökön, a városházán.
Kiemelkedő, kulturális örökségek
Három új értéket mutatott be a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Értéktár Bizottsága a nyíregyházi önkormányzattal közösen csütörtökön, a városháza Krúdy termében. Baracsi Endre, a vármegyei értéktár bizottságának elnöke elmondta: ezek mindegyike olyan kulturális örökség, melyek nemcsak Nyíregyházán, hanem az egész vármegyében kiemelkedőek és fontos a szerepük is.
– Az a három érték, mely bekerült, az egyrészt a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar, mely úgy gondolom, valóban egy olyan érték, ami nemcsak Nyíregyháza Megyei Jogú Városnak, hanem a vármegyének is olyan eleme, melyre büszke lehet mindenki. Az a munkásság, amit ők végeznek évtizedek óta, az a város kulturális életét lényegében behálózza. Hiszen zene- és kultúraközvetítő tevékenységük mellett rengeteg kapcsolódási pont van, ahol más együttesekkel, mint például a Cantemussal is minden évben olyan koncerteket tartanak, melyek maradandóak és emlékezetesek – mutatta be az egyik értéket a vármegyei értéktár bizottságának elnöke.
Bekerült még az értéktárba a Móricz Zsigmond Színház ikonikus épülete is. Baracsi Endre hozzátette: az a misszió, melyet a színház a kultúra területén képvisel, olyan értékeket ad át a következő generációnak is, mely amellett, hogy példaértékű, egyfajta küldetésként is felfogható. A harmadik bekerült érték pedig a Beregi Dám, mely a természeti értékek kategóriájába tartozik.
A közös munka gyümölcse
Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere szerint a városi és a vármegyei értéktár munkássága nem csupán az önkormányzatnak fontos, hiszen a lakosság mindennapjainak is szerves részei azok az értékek, melyek bekerülnek a régió különlegességei közé.
– Az értéktár bizottságok komoly munkát végeznek, intézményesítve, feladatként, küldetésként vállalják azt, hogy a mi életünkben is jelenlévő értékeket egy értéktárba felvegyék. Ezzel tudatosítják azt, hogy hol élünk. Azt szoktam mondani, hogyha nem tudjuk, mire lehetünk büszkék, akkor nem leszünk se büszkék semmire és nem is tudunk örülni semminek. Most pedig a vármegyei értéktár két olyan értéket is felvett, melyek a városi értéktárban is szerepelnek. Ezáltal a vármegyei értéktár 181, a városi pedig 70 értékkel rendelkezik jelenleg. Úgy gondolom, ezek nagyon szép számok – fejtette ki a polgármester, s kiemelte: a városi értéktárban is megtalálható Szabolcsi Szimfonikus Zenekar és a színház olyan kulturális értékei Nyíregyházának, melyek rengeteg programmal színesítik hosszú ideje a vármegyeszékhely életét. Hozzátette: kultúra nélkül a város sem maradhatna fenn. A városi és vármegyei értéktár kapcsolata példaértékű a vármegyében, melyet a közös, egymásra épülő munka is bizonyít, és tovább dolgoznak azon, hogy megtalálják azokat a különlegességeket, melyek kiemelkedőek Szabolcs-Szatmár-Beregben.