Ez igen! - Kőrösi Csoma Sándor-díjat kapott a Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője!

Dec 5, 2024

Furkóné Szabó Mariann szerepe kiemelkedő abban, hogy Nyíregyháza turisztikai kínálata széles körben ismertté váljon, és a város vendégforgalma látványosan bővüljön – írták az indoklásban. A díjat Nagy Márton nemzetgazdasági minisztertől vehette át csütörtökön.  Összesen kilenc szakember vehette át a turizmus legmagasabb állami kitüntetését, a Kőrösi Csoma Sándor-díjat – számolt be a legnagyobb turisztikai hírportál a turizmus.com.

A három kategóriában odaítélhető Kőrösi Csoma Sándor-díjakat olyan kiemelkedő szakemberek kaphatják, akik töretlen elhivatottsággal dolgoztak Magyarország turizmusának fejlesztéséért – írja a turiizmus.com. Az idei elismeréseket Nagy Márton, a turizmusért is felelős nemzetgazdasági miniszter és Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója december 4-én ünnepélyes keretek között adta át a szakma kilenc kimagasló személyiségének.

Példaadó szakmai teljesítmény jutalmazásaként idén is Kőrösi Csoma Sándor Nagydíj, Talentum-díj és Életműdíj kategóriában osztották ki a díjakat.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter köszöntőjében kiemelte: a turizmus jól teljesít, a szektor kimagasló mutatói okot adnak az ünneplésre, az első 10 hónap alapján erős konjunktúra van. A tárcavezető ismertette:

január-októberben 15,5 millió vendéget és 38,5 millió vendégéjszakát regisztráltak. A vendégszám 10,2 százalékkal, az általuk eltöltött éjszakák száma 5,3 százalékkal emelkedett. A beutazó forgalomban 7,4 millió külföldi turista érkezett, ez 16 százalékkal több az előző év azonos időszakinál.

Hozzátette: a repülőtér nemzeti kézbe kerülése jó üzlet volt, az utasforgalom 14,7 millió volt október végéig, és idén a 17 milliót biztosan meg fogja haladni, ami 19 százalékos növekedés tavalyhoz képest. A légi áruszállítás 60 százalékos növekedést mutat.

Nagy Márton köszöntőt mond a Kőrösi Csoma Sándor-díjak átadásán Fotó: Turizmus.com

Idén október végéig a szálláshelyek 882 milliárd forint bevételt értek el, 14,5 százalékkal többet az előző évinél, a vendéglátóhelyek bevételei 11 százalékos növekedéssel elérték a 1686 milliárd forintot. Ezekkel a számokkal az ország az uniós élmezőnybe tartozik, a turizmus a magyar gazdaság húzóágazata. Jelenleg a költségvetési bevételekhez több mint 10 százalékkal járul hozzá, ilyen fejlődéssel a GDP-hez való hozzájárulása 2030-ra elérheti a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiában célul kitűzött 16 százalékot – mondta a miniszter. Ehhez kell majd a reptér hármas terminálja is, aminek az alapkőletételére jövő év elején kerülhet sor.

Kiemelte:

nagyon jó az együttműködés a szektor szereplőivel, működik a Turisztikai Tanácsadó Testület, megköszönte a konstruktív párbeszédet a szakmai szervezetek képviselőinek.

A szervízdíjról és a borravalóról is döntés született, elindult a SZÉP-kártya teljes digitalizációja, és az eredmények közé sorolta az Airbnb szabályozását is. A nemzetgazdasági miniszter gratulált a díjazottaknak, akik a turizmus legmagasabb elismerését kapják meg. „Hónapról hónapra erősödő teljesítményével az ágazat a magyar gazdaság eredményességéhez is nagyban hozzájárult, idén annak egyik legfontosabb hajtóereje. A turizmus sikerei pedig nem kis mértékben a minőségi emberi erőforrás, a szakma „nemzeti bajnok” teljesítményeiből állnak össze, amelyek kitüntetésre, ünneplésre méltók” – fogalmazott köszöntőjében Nagy Márton.

Ők kaptak idén Kőrösi Csoma Sándor-díjat

Az idei Életmű-díjas Fekete Magdolna lett. A turisztikai szakember a Magyar Turisztikai Ügynökség és a Visit Hungary kötelékében végzett közel két évtizedes, Magyarország nemzetközi piaci értékesítése, üzleti és turizmusdiplomáciai partnerségeinek fejlesztése terén végzett elhivatott munkájával érdemelte ki az elismerést. A fiatalok mentorálásában vállalt szerepe is példamutató.

Fotó: MTÜ A csoportképen (b-j): Könnyid László, Annus Viktor (aki Fernezelyi Gergely nevében vette át a díjat), Selmeczi László, Erdélyi Balázs, Furkóné Szabó Marianna, Kisgyörgy Borbála, Horváth Viola, dr. Rátz Tamara, Badacsonyiné Bohus Gabriella, Fekete Magdolna, Nagy Márton (Fotó: MTÜ)

A Nagydíjasok sorában Erdélyi Balázs, a Magyar Cukrász Ipartestület szakmai elnöke Selmeczi László társelnökkel megosztva nyerte el az elismerést. A szakember fáradhatatlanul munkálkodik a magyar cukrászat jóhírének erősítésén, a minőségi alapanyagok használatának térnyeréséért. Megmérettetések és tehetséggondozó programok működtetésével is sokat tesz a minőségi magyar cukrászat jövőjéért. Selmeczi Lászlót, a Magyar Cukrász Ipartestület társelnökét pedig különösen a magyar cukrászat megújításáért, oktatási és oktatásszervezői munkásságáért, a kézműves cukrászat népszerűsítéséért végzett áldozatos tevékenységéért díjazták.

Badacsonyiné Bohus Gabriella több évtizedes, kiemelkedő színvonalú idegenvezetői munkásságáért kapta az elismerést. Igazi lokálpatriótaként, szívvel-lélekkel munkálkodik Eger és Heves vármegye turizmusának fejlesztésén.

Dr. Rátz Tamara, a Kodolányi János Egyetem Turizmus Tanszékének tanszékvezető főiskolai tanára több évtizedes, kimagasló oktatói, oktatásszervezői és különösen a fenntarthatóság témakörében úttörő kutatói munkájáért vehette át az elismerést. Számos hiánypótló szakkönyv fűződik a nevéhez.

Fernezelyi Gergely Pro Architectura és Ybl-díjas építész munkásságában a Barabás Villa rendezvényháztól a budapesti InterCity Hotelig kiemelkedő szerepet tölt be a turizmus számára is létfontosságú kulturális örökség megőrzése, a fenntartható, innovatív és élhető városi környezet kialakítása.

Furkóné Szabó Mariannának, a Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetőjének elhivatott városmarketing tevékenységéért adományozták az elismerést. Szerepe kiemelkedő abban, hogy Nyíregyháza turisztikai kínálata széles körben ismertté váljon, és a város vendégforgalma látványosan bővüljön.

Kisgyörgy Borbálának a Magyar Kempingszövetség elnökeként végzett elismerésre méltó teljesítményéért ítélték oda a nagydíjat, különösen a kempingek helyzetének javítása, a kempingezés elismertségének és népszerűsítésének előmozdításáért végzett munkájáért.

A 30 év alatti turisztikai kiválóságok számára adható Talentum-díjra 2024-ben Horváth Violát, a protégé. mentorprogram ötletgazdáját és vezetőjét tartotta érdemesnek a kitüntetési bizottság. Programja nagymértékben ösztönzi a fiatalokat, hogy a turizmusban keressék élethivatásukat és segíti hosszú távú karrierépítésüket is az ágazatban.

Előző hír
Mennyből a dallam - Kántorok készülnek közös kocertre Nyíregyházán
Következő hír
TOP 100 gazdasági díjátadó – A MARSO ügyvezetője kapta a rangos elismerést

Kapcsolódó híreink