Ez már a valóság: gyógyítás, távolról

Jún 3, 2018

Néhány évvel ezelõtt még az is elképzelhetetlen volt, hogy könyvet e-bookon olvassunk, vagy hogy okos­tele­fonunk segítségével nyomon kövessük, merre jár éppen családtagunk. Mára azonban úgy tûnik: nincs lehetetlen.


A technika gyors fejlõdését a gyógyításban is alkalmazzák, nemcsak távoli országokban, nem a közeljövõben, hanem ma is és itt is, Nyíregyházán. Anélkül ugyanis, hogy például a diabéteszes gyerek fizikálisan is megjelenne a rendelõben, az orvos már távolról (okostele­fonon vagy számítógépen keresztül) is látja, hogy alakul a beteg vércukra, vagyis azonnali visszajelzést tud adni.

Telemedicina. Bár sokan még azt hiszik, ez lesz egyszer a jövõ, kiderült: ez már nagyon is a jelen és Nyíregyházán (a diabéteszes gyerekek gondozásában), a gyakorlatban is alkalmazzák. Ez a technológiai módszer valójában kiegészíti az eddig megszokott orvos-beteg kapcsolatot, és a személyes találkozás megvalósulása nélkül is gyors és hatékony beteggondozást tud biztosítani. A páciens jelenlétét online elektronikus kapcsolaton keresztül, távolról pótolják, ami az orvos-beteg kapcsolatot is javítja. Azáltal ugyanis, hogy állandó visszajelzést biztosít a betegnek, eredményesebb terápiát és ezzel összefüggésben jobb kilátásokat ígér. 

 

Távolról is látja az adatokat

 

– A telemedicinát mi már régóta alkalmazzuk a mindennapi gyakorlatban is – tudtuk meg dr. Kántor Iréntõl, a Jósa András Oktatókórház diabetológus gyermekorvosától. – Ez azt jelenti, hogy a gyerekeknek már nem kell olyan gyakran bejönniük a szakrendelõbe. Minden vércukormérõnek van már olyan funkciója, hogy az adatokat képes feltölteni egy közös felhõbe, amit én távolról is meg tudok nézni. Mivel ismerem a beteget, a beteg és az adatok ismeretében így tanácsot is tudok adni. Ez borzasztóan kényelmes a betegeknek, hiszen különösen télen vagy õsszel, iskola idõszakban nem kell eljönniük az órákról, hogy itt, a rendelõben konzultáljunk, hanem elég, ha feltöltik az adatokat. Én ezt bárhol meg tudom nézni, és így távolról, sokkal gyakrabban tudok tanácsot adni, mint amennyit egyébként fizikálisan lehetne.

 

Egyre több az óvodás cukorbeteg

 

– A világstatisztika azt mutatja, hogy az egyes típusú diabéteszes gyerekek száma, különösen óvodás korban, nagyon gyorsan emelkedik – magyarázta a doktornõ. – Nagy elõny, hogy Nyíregyházán már genetikai diagnózist is fel tudunk állítani. (Nyíregyháza az országos centruma a genetikai diabétesz diagnózisának.) Vannak ugyanis olyan gének, amik megléte esetén biztosan diabéteszes lesz a gyermek. Mi ezt ki tudjuk szûrni és nyomon tudjuk követni, mikor alakul majd ki nála, vagyis így elkerülhetjük, hogy egyik napról a másikra, váratlanul érje a betegség és akár az intenzív osztályon találja magát. 10 000 ilyen beteg van az országban, eddig 400-at találtunk meg, abból 200 Nyíregyházán és környékén él.

(Szerzõ: Bruszel Dóra)

Előző hír
Díjátadóval startolt el a honismereti mozgalom legnagyobb találkozója Nyíregyházán
Következő hír
Csak átmenetileg frissült fel a levegő – Marad a fülledt, meleg idő

Kapcsolódó híreink