hirdetés
Több mint 1000 tételt meghaladó anyag került a Jósa András Múzeum gyűjteményeibe. A család önzetlen adományozása révén az intézmény egykori igazgatójának, Kiss Lajos néprajzkutatónak és vejének, Boross Géza festőművésznek a hagyatékából.
Nyíregyházáról került egy több mint ezer tételnél is többet számláló anyag a múzeum gyűjteményébe, egyrészt Kiss Lajos hagyatékából, aki a Jósa András Múzeum második igazgatója volt a névadó után. Az egykori vezető veje volt Boross Géza, egy országosan is elismert festőművész, az ő hagyatékának egy részével is gazdagodott a gyűjtemény.
Jelentős hagyaték
„Nem kicsi az a szám, ami most bekerült, 1666 darabos a gyűjtemény. Hogy ha tematikára leosztanánk, akkor 66 akvarell, olajfestmény 14 darab, Boross Géza 30 darab vázlatfüzete, közel 900 grafikája az, ami mostantól a gyűjteményünket gyarapítja. Grafikai lemezek is kerültek be, összesen 23 darab. Mindkét részről dokumentum és tárgyi anyag 155 darab, személyes tárgyak még 34 darab és még csatlakozik ehhez a gyűjteményhez 444 darabos könyvészeti anyag, tehát azok a könyvek, amiket ők használtak életük során” – mondta dr. Rémiás Tibor, a Jósa András Múzeum igazgatója.
Attól függetlenül, hogy a Jósa András Múzeum zárva tart, a szakmai munka természetesen nem állt meg. Az intézmény hármas funkciója, vagyis a gyűjtés, a megőrzés és a bemutatás közül csak az utóbbi szünetel.
Boross Géza és Nyíregyháza
A most kapott gyűjtemény nagyon friss, az ajándékozási szerződést október végén írta alá dr. Rémiás Tibor múzeumigazgató. Bár Boross Géza rákospalotai születésű, több szállal kapcsolódik városunkhoz.
„A képzőművészeti főiskolán Rudnay Gyula tanítványa volt, a főiskola elvégzése után pedig három évig, 1930 és 1933 között Rudnay tanársegéde volt. Ez azért fontos, mert ez igen mély nyomokat hagyott Boross Géza munkásságán. 1936-ban került Nyíregyházára, itt a Református Tanítóképző Intézetnek volt a rajztanára és mindezek mellett Kiss Lajossal együtt járta a falvakat, készített különböző rajzokat, illusztrációkat egyrészt Kiss Lajos könyveihez, másrészt a múzeumhoz, és természetesen mindezek mellett aktívan részt vett a nyíregyházi és a debreceni művészeti közélet eseményein. Ugyanakkor aktív szerepet töltött be a nyíregyházi Benczúr kör, valamint a Bessenyei körnek a munkájában, 1947-től pedig – mindösszesen egy éven keresztül – a Bessenyei György Népfőiskolán is tanított” – mondta Madár Ximena művészettörténész.
A páratlan értékű és igen változatos anyag, ami most bekerült a Jósa András Múzeum gyűjteményébe, zömében képzőművészeti alkotásokat tartalmaz, a hagyaték eszmei értéke több mint 10 millió forint – mondta az intézmény igazgatója.