Negyedik alkalommal rendezte meg ökokonferenciáját a borbányai Petőfi Sándor Általános Iskola a Bonduelle Kft.-vel, a Nyíregyházi Egyetemmel és a NYÍRVV Nonprofit Kft.-vel együttműködésben. A fenntarthatóságról szóló esemény fókuszában ezúttal a körkörös gazdálkodás állt.
A rendezvény célja az volt, hogy a fenntartható szemléletet közelebb hozza a helyi cégekhez és intézményekhez, valamint szakmai párbeszédet indítson a témában. A programot tapasztalatcsere és szakmai prezentációk gazdagították.
Negyedik alkalommal rendezte meg a borbányai Petőfi Sándor általános iskola, a Nyíregyházi Egyetem, a NYÍRVV Nonprofit Kft. és a Bonduelle Kft. közösen a fenntarthatósági konferenciát, amely ezúttal az egyetem helyett a Bonduelle nyírszőlősi üzemében kapott otthont. A rendezvény célja a fenntarthatóságról és a körkörös gazdálkodásról szóló szakmai párbeszéd indítása volt a helyi cégek bevonásával és a jó gyakorlatok bemutatásával.
2025-re csökkentett ökológiai lábnyom
A Bonduelle gyárigazgatója az eseményen kiemelte, cégük a környezeti fenntarthatóságért folytatott küzdelemben kiemelt szerepet vállal, szándékuk, hogy ökológiai lábnyomuk csökkentésével 2025-re fenntarthatóbb működést érjenek el.
– Nincs jó Bonduelle tevékenység megfelelő mezőgazdasági és agrárháttér nélkül. A szerepünk kiemelt, mert a teljes termékpályát lefedjük már a termőföldtől egészen a kamionok szervezéséig. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy csökkentsük a kibocsátásunkat és az ökológiai lábnyomunkat. A vállalatunk elkötelezett ezekben a célokban. A magyarországi telephelyek a lengyel társüzemekkel együtt 2025-re érik el azokat a célokat, amelyek nagyon fontos és meghatározó mutatói a környezet iránti felelősségünknek
– nyilatkozta Adamik Árpád, a Bonduelle CE Kft. gyárigazgatója.
Környezeti nevelés a jövő nemzedékekért
A fenntartható szemlélet kialakításának lehetőségei az alapfokú oktatásban címmel tartott előadást, és bemutatta a borbányai Petőfi Sándor általános iskola fenntarthatóságot támogató jó gyakorlatait is.
– Például a pedagógusok továbbképzési kötelezettsége, különösen a környezeti nevelés terén, fontos szerepet játszik a mindennapi környezeti tudatosság kialakításában. A környezeti nevelés egy igény, amely biztosíték, hogy ne csupán elméleti szinten, hanem a gyakorlatban is megvalósuljon és cselekvésre sarkallja a jövő nemzedékét, hiszen az ő jövőjük a tét
– mondta Tári Péter Pál, a tagintézmény igazgatója.
Fenntartható jövőt formáló nevelés
A Nyíregyházi Móra Ferenc Általános Iskola igazgatója elmondta, a fenntarthatóság szemléletének átadása kulcsfontosságú a fiatalok oktatásában. A cél, hogy a diákok megismerjék a körkörös gazdálkodás alapelveit, és megértsék a termékek életútját a gyártástól az újra felhasználásig. Ennek érdekében a szervezők helyi cégeket vontak be, hogy tapasztalataikat és jövőbeli elképzeléseiket osszák meg.
– A fenntarthatóságot kiemelten fontosnak tartjuk a nevelésben is. Meg kell ismertetnünk a gyerekekkel és fiatalokkal a fenntarthatóság egy fontos aspektusát, a körkörös gazdálkodást. Ennek célja, hogy bemutassa a termékek előállításának folyamatát, azok életútját és újrahasznosíthatóságát. Éppen ezért több céget is megkerestünk, hogy osszák meg tapasztalataikat, és elmondják, hogyan képzelik el a jövőt ezen a területen
– hangsúlyozta Bajnay Kornél Miklós igazgató.
Közös felelősségvállalás
A konferencián részt vett Jászai Menyhért alpolgármester is, aki hangsúlyozta, a fenntartható jövő érdekében minden szinten – a helyi lakosoktól a vállalkozásokon és önkormányzatokon át egészen a törvényhozókig – közös felelősségvállalásra van szükség. Továbbá kiemelte, több nyíregyházi cég, köztük a Bonduelle, már most jelentős erőfeszítéseket tesz a hulladékmentesség és megújuló energiahasznosítás érdekében. Az alpolgármester szerint a zöld átállásban kiemelt szerepet kap a fenntartható városüzemeltetés.
– Ha gazdaságosan és hulladékmentesen működtetjük a cégeket, akkor a magunk szintjén nagyot tettünk. Azért vásároltunk például új, korszerű buszokat, elektromos hulladékszállító autókat kísérleti jelleggel, mert keressük azokat a módokat, módszereket, amelyekkel a városüzemeltetés környezetbaráttá válhat. Itt találkozik a döntéshozók és a cégek felelőssége. A cégek működése és a város fejlődése szoros összefüggésben állnak egymással. Ide sorolhatnám a fásítási programot, vagy akár a kerékpárút-hálózat kiépítését, mert hiába szeretne valaki kerékpárral munkába járni, ha nem tud hol közlekedni, vagy leparkolni a kerékpárral
– részletezte az alpolgármester.
Fitten és egészségesen
Az esemény nemcsak az ismeretek átadására nyújtott lehetőséget, hanem a tapasztalatcserére is, amelyre a szünetekben, a növényi alapú büféasztal mellett nyílt lehetőség. A Bonduelle a fenntarthatóság és a növényi alapú étrend népszerűsítésére Fitten és egészségesen címmel rajzpályázatot hirdetett, hogy már kisgyermekkorban felhívja a figyelmet az egészséges életmód fontosságára. A beérkezett alkotásokat a cég telephelyén állították ki, és a legjobb munkákat díjakkal jutalmazzák majd.