Forradalom és szabadságharc – Az 1956-os hősök előtt tisztelegtek a város több pontján
Fotók: Szarka Lajos

hirdetés

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából ünnepségsorozatot rendeznek Nyíregyházán. Kedden összesen tizenkét helyszínen tartottak megemlékezést és koszorúzást az 56-os hősök előtt tisztelegve.

Nyíregyházán több épület is őrzi az 1956-os történések emlékeit, október 23-a közeledtével minden évben ezeket a helyszíneket keresi fel az emlékező közösség.

Nyíregyházi események

A 68 évvel ezelőtti budapesti események után néhány nappal, október 26-án indult el a forradalmi hullám Nyíregyházán is. Egy pénteki, fizetésnapra esett október 26-a 1956-ban, így nagy tömeg gyűlt össze Nyíregyházán, akik a Hősök terén lévő nagy irodaházhoz mentek és eltávolították az épület tetején lévő nagyméretű vörös csillagot, a helyére nemzetiszínű szalagot tűztek ki. Ezt az épületet ma Zöld Irodaházként ismerjük. A tömeg ezt követően ledöntötte Pátzay Pál Kozák lovas szobrát, amely az elnyomás szimbóluma volt Nyíregyházán. Tomasovszky András és Szilágyi László vezette a tömeget, utóbbi nyíregyházi mártír emléktáblájánál is elhelyezték kedden a koszorúkat.

Hol zsarnokság van,

ott zsarnokság van

nemcsak a puskacsőben,

nemcsak a börtönökben,

nemcsak a vallató szobákban,

nemcsak az éjszakában

kiáltó őr szavában,

ott zsarnokság van”

– szavalta az egyik gimnazista a megemlékezésen.

Illyés Gyula verse megkerülhetetlen irodalmi mű, amikor a forradalomra és a szabadságharca emlékezünk, a költő soraiból kiolvasható: a zsarnokság minden korban elfogadhatatlan. Szilágyi László egykori középiskolájánál, a Kossuth Lajos gimnázium diákjai készültek ünnepi műsorral, majd a résztvevők a főhajtás mellett itt is elhelyezték a virágokat.

Koszorúzás több helyszínen

Az emlékező közösség egy másik állomása a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet volt, Szilágyi László és Tomasovszky András táblája mindazok emlékét őrzi, akik itt voltak bebörtönözve. A két mártírt az 56-os helyi eseményekben betöltött szerepükért halára ítéltek és 1958. május 6-án kivégezték.

Az ember kötelessége, hogy a maga népét szolgálja”

Kós Károly, az 56-os forradalom és szabadságharc egyik résztvevőjének szavait idézte Lázár István, a Váci Mihály Kulturális Központ közművelődési szakembere a Nagy Imre-domborműnél a Dózsa György utcánál. Több generáció egyszerre emlékezett a 68 évvel ezelőtt történtekre, olyanok is, akik még ellenforradalomként tanultak az eseményekről, és olyanok is, akik már a történelmi tényeknek megfelelően ismerhették meg a forradalom és szabadságharc eseményeit.

A koszorúzások sorából a Sóstói úti volt ÁVÓ-s épület sem maradt ki, a nyíregyházi önkormányzat képviseletében Nagy Szabina képviselő, illetve a kulturális intézmények vezetői és dolgozói helyezték el az emlékezés virágait.

A főhajtás délután az Északi temetőben folytatódott, ahol az emlékező közösség felkereste az 56-os mártírok síremlékét, az 56-os kopjafát, valamint Dandos Gyula mártír diákvezér emlékművét. Szerdán, október 23-án délelőtt pedig a Hősök terén, az 56-os emlékműnél lesz az önkormányzat központi megemlékezése, ahol helyi középiskolások műsorral is készülnek, valamint dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere ünnepi beszédet mond majd 10 órától.

Kapcsolódó galéria

Emlékezés 1956-ra 2024