Gyöngysorok az életért – Nyíregyháza is több éve részese a hagyományos gyöngyfűző programnak
A Miraculum Egyesület és a Mályvavirág Alapítvány közösen hagyományőrző gyöngykarkötő fűzéssel hívja fel a figyelmet a méhnyakrák megelőzésére, a védőoltás fontosságára és a férfiakat is érintő HPV fertőzésveszély gyakoriságára. Az idei, pénteki eseményhez a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kara is csatlakozott. A karkötőket a Nyíregyházi Jósa András Tagkórház nőgyógyászati osztályán kezelt betegek számára készítették.
Életet jelképező gyöngysorok
Az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét alkalmából, a Mályvavirág Alapítvány kezdeményezésével többen csatlakoztak a hagyományos gyöngyfűzési programhoz. Az Egészségfejlesztési Iroda Nyíregyházi Járás is már több éve része a rendezvénynek. A résztvevők rózsaszínű gyöngykarkötő készítéssel fejezhetik ki szimbolikusan támogatásukat a kórházban fekvő, műtétre várakozó vagy műtéten átesett nők iránt. A karkötőket az EFI munkatársai díszdobozokban adták át az érintett osztályok, a Szülészet-nőgyógyászati Osztály, az Onkoradiológiai Osztály és a Sebészeti Osztály képviselőinek. Moravcsikné Dr. Kornyicki Ágota, a Jósa András Tagkórház Egészségfejlesztési Osztályának osztályvezetője elmondta: a program a Gyöngysorok elnevezést azért kapta, mert a gyöngyök mély mondanivalóval bírnak.
– Alapvetően a gyöngy egy életkőnek is felfogható, a természetből származik, az csiszolja, fényességét nem veszíti el. A sor pedig betűk, szavak sokasága, végtelensége, s ha ezt a kettőt összerakjuk, az életvégtelenséget is jelenthet. Másrészről a gyöngysor a betegek számára egy pozitív üzenettel is társul, hiszen a gyöngyök, azaz életek, szorosan egymás mellett helyezkednek el, üzenhetik azt is viselője számára, hogy sokan állnak mellette, akik biztatják, támogatják ebben a nehéz helyzetben. Egy gyöngysor csak nagy feszítés árán szakadhat szét, sokáig egyben marad, ha viselője gondoskodik róla. Úgyhogy tulajdonképpen ez a két üzenet az, amivel összefűződik a tevékenység és ezt is próbáljuk átadni a betegeink számára
– fejtette ki az osztályvezető.
A kórház dolgozói, 30 fő összesen 110 karkötőt készített. Az EFI irodák mindegyike részt vesz ezen a programon, iskolásokat is bevonnak a fűzésbe.
Online is sokan csatlakoztak
Az idei esemény különleges volt, hiszen a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karának képviselői is részt vettek rajta, és az általuk készített karkötőket is átadták. Barabás Ágota, az Egészségügyi Kar képviseletében volt jelen az eseményen. Kiemelte: az egyetem egészségtudományi karának szolnoki campusa először csatlakozott a programhoz, több mint 150-en követték online az eseményeket. Hozzátette: kifejezetten csak karkötőket fűztek.
– Kizárólag karkötőket készítünk, attól függ a mennyiség, hogy hányan vesznek részt a rendezvényünkön. Volt olyan év, hogy nagyon sokan voltunk, s külön pici karkötők is készültek, melyeket a gyerek osztályon bármilyen betegséggel küzdőknek adtak át a résztvevőink, hogy egy kicsit jobb kedvre derítsék őket is és ezáltal a gyógyulásukat is segítsék. Általában egy 50-60 karkötő szokott összegyűlni
– mondta Barabás Ágota.
A legjobb elkerülés a megelőzés
Az egészségügyi fejlettség ellenére a méhnyakrák elleni küzdelem folyamatosan jelen van Magyarországon. Dr. Francz Monika orvosigazgató elmondta: országos szinten nagyjából 1300-1400 körüli esetet észlelnek évente, és nagyjából 300-400 nő hal meg. Szűrésre három évente ingyenesen van lehetőség elmenni, azonban hazánkban a legtöbb nőnél az a bevett gyakorlat, hogy minden évben egyszer elmennek vizsgálatra. Hozzátette: a megelőzés az egyik legjobb módja a betegség elkerülésének, erre számos módszer létezik.
– Az elsődleges prevenciónak az a célja, hogy már a rákmegelőző állapot se alakuljon ki, azaz a HPV fertőzés ne tudjon behatolni a szervezetbe. Ezt egyébként a szűrésen kívül az óvszerek megfelelő használata is biztosíthatja. Nem véletlenül ez az egyik legszélesebb körben alkalmazott védekezés ezen a téren. A másodlagos prevenció pedig akkor jön szóba, amikor már kialakult ez a betegség és citológiailag, molekuláris vizsgálatokkal már abban a fázisban elfogható, amikor még valódi invazív daganatos betegséget nem okozott
– magyarázta az orvosigazgató.
A szűrés lényege, hogy a panaszok észlelését megelőzően megtalálja a betegséget. Az orvosigazgató úgy látja, a nyíregyházi kórház minden lehetséges diagnosztikai, kezelési lehetőséggel rendelkezik, a vizsgálatokat képzett szakorvosok végzik. Egy teljesen komplett rendszer áll a szűrések mögött a kórházban. Dr. Francz Monika hozzátette: a férfiaknak is érdemes odafigyelni a HPV vírus esetében, hogy a betegségek még inkább elkerülhetők legyenek.