Hazavárunk program (II.): fontos a kötődés a városhoz - A fiatalok véleményére is kíváncsi az önkormányzat

Jún 25, 2023

Múltkori cikkünkben elkezdtük összegyűjteni, mi mindennel igyekszik segíteni a fiatalság helyben tartását, hazahívását az önkormányzat. Ismertettük az első lakáshoz jutók támogatását, a fiataloknak szóló pályázati lehetőségeket, az előkészület alatt lévő ifjúsági adatbázist, mellyel a Nyíregyházáról elkerültek is elérhetővé válnak, valamint friss tájékoztatást kaphatnak szülővárosukról, s szóltunk a Nyíregyházi Szakképzési Centrum és partnerei által működtetett duális képzési rendszerről. Ezúton folytatjuk a helyi ifjúságpolitikai törekvések rövid összefoglalását.

Ifjúsági Kerekasztal

2015 óta a Nyíregyházi Ifjúsági Kerekasztal az önkormányzat mellett működő szakmai véleményeztető és javaslattételi joggal rendelkező erőforrás közösség, amely az önkormányzat ifjúságpolitikai céljainak elérését segíti. Munkájukkal támogatják a helyi fiatalság, közösségek programjainak megvalósulását és szakmai konferenciákat szerveznek.

Az érdekegyeztető fórumnak 28 tagja van, köztük a fiatalok képviselői mellett olyan civil és egyházi szervezetek, önkormányzati és oktatási intézmények, családsegítő szakemberek, melyek foglalkoznak a fiatalokkal valamilyen módon.

Korábban a város Ifjúsági Koncepciójának végrehajtásában is szerepet vállaltak, amelyben helyi kutatásra alapozva 8 célterületet határoztak meg, amikben az elmúlt években sikerült eredményeket elérni: lakással, lakhatással, családalapítással kapcsolatos megoldási javaslatok; munkahely, munkaerő-piaci megoldási javaslatok; oktatással kapcsolatos megoldási javaslatok; szabadidő, sport, életmód megoldási javaslatok; ifjúsági szolgáltatások, közösségi terek megoldási javaslatok; ifjúsági érdekképviselet, ifjúsági részvétel megoldási javaslatok; esélyegyenlőség, szolidaritás megoldási javaslatok; prevenció, rizikó-magatartás, megelőzés, pszichés támogatás megoldási javaslatok.

Mustárház – Diák-polgármesteri Iroda

Az önkormányzat nagyon erős kapcsolatot ápol a Mustárházzal és az ott működő Diák-polgármesteri Iroda fiataljaival. Az együttműködésnek köszönhetően a fiataloknak lehetőségük van részt venni a helyi demokrácia alakításában és eredményesen érvényesítik érdekeiket a döntéshozóknál.

Közreműködnek projektek megvalósításában és a testvérvárosi kapcsolatok elmélyítésében, ezáltal az önkormányzat nagymértékben hozzájárul a nyelvtanulási lehetőségek és a kapcsolati tőkéjük fejlesztéséhez.

„Kötődjenek a fiatalok a városhoz”

Az önkormányzat állandó delegáltja az Ifjúsági Kerekasztalnál, valamint a fiatalokkal való kapcsolattartásban dr. Ulrich Attila. Az alpolgármester szerint ezek fontos terepei annak, ahol azért tehetnek, hogy a fiatalok érezzék jól magukat a meghatározó éveikben, s kötődjenek annyira a városhoz, hogy szívesen maradjanak itthon, vagy térjenek vissza tanulmányaik befejeztével. – Ez egy élő, interaktív viszony, hiszen napi szintű az együttműködés a Mustárházzal és az ott működő Diákpol­gár­mesteri Irodával, s igyekszünk őket bevonni az őket érintő döntésekbe, kikérjük a véleményüket, s törekszünk arra, hogy egyre aktívabbak legyenek – nyilatkozta korábban az alpolgármester.

TalentMagnet: tehetségvonzás

Az önkormányzat a MEGAKOM Stratégiai Tanácsadó Iroda Kft. közreműködésével részt vett az INTERREG Duna Transznacionális Együttműködési Program keretében megvalósuló TalentMagnet című projektben. A projekt célja volt, hogy adekvát megoldásokat adjon a fiatalok elvándorlási folyamatának megállítására és e tendencia megfordítására annak érdekében, hogy a Nyíregyházán tanuló tehetséges fiatalok közül felsőfokú tanulmányaikat követően minél többen visszatérjenek városunkba, a megszerzett tudásukat itt kamatoztassák.

A program tervezett eredménye egy megalapozott, új, a tehetségek vonzására és megtartására vonatkozó többszintű, nemzetközi irányítású együttműködési modell kidolgozása a Duna régióban. A projektben elkészült a „Nyíregyháza tehetségvonzási és megtartási terve” című dokumentum, amelyben például a következő területeket azonosították és ezekhez rendeltek jövőbe mutató feladatokat: Branding (pl. élhető város image további erősítése, hiteles arcok, példaképek bemutatása, tehetségbarát információs honlap); Vonzás (pl. vállalkozástámogatási programok, pályakövetés, alumni programok, fiatal tehetségek célzott megkeresése); Fogadás (pl. mentorprogram, karrierépítés támogatása, közösségfejlesztés); Élet és munka (pl. lakhatási tanácsadás, lakhatás további támogatása, családbarát munkahelyek fejlesztése); Elköltözés (pl. kapcsolattartás az elköltözöttekkel).

Családtámogatások

A gyermek melletti munkavállalás szempontjából fontos kérdés a bölcsődei ellátás biztosítása. Az önkormányzat célja, hogy a családok segítése érdekében a gyermekek napközbeni ellátását (bölcsődei), az életkornak megfelelő nappali felügyeletet, gondozást, nevelést, foglalkoztatást és étkeztetést, valamint az óvodai nevelést megfelelő körülmények között, elérhető közelségben, magas színvonalon biztosítsa.

Az önkormányzati fenntartású intézményekben nem fizetnek a családok gondozási díjat, s jelenleg egyszerre öt helyen folynak kivitelezési munkálatok, vagy terveznek bölcsődei fejlesztéseket, komplett építkezést vagy férőhelybővítést Nyíregyházán. Rendkívüli települési támogatásként kelengyetámogatás állapítható meg a gyermekek születésekor, amelynek összege a jogosultság megállapítását követően 25 000 forint.

Folytatjuk.

Szerző: Tarczy Gyula

Előző hír
Szelvényeket elő! Mutatjuk az öt nyerő számot
Következő hír
Lezárt ügy: Megölte élettársát, majd elásta nyírvasvári otthonukban

Kapcsolódó híreink