Ifjúsági Garancia Plusz – Eredményes a kormány fiatalokat segítő programja

Nov 27, 2024

Eredményes az idén áprilisban indult Ifjúsági Garancia Plusz Program, jelenleg már több mint tízezer 30 év alatti dolgozik ennek segítségével – mondta a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár Nyíregyházán. Czomba Sándor kiemelte, a program országos szinten nagyjából 200 milliárd forintból gazdálkodik. A magyar kormány célja az újabb lehetőség elindításával az volt, hogy minél kevesebb időt töltsenek a fiatalok a mama hotelben, minél hamarabb tudjanak a saját lábukra állni.

Egy nagyon jó megállapodást sikerült nyélbe ütnünk, mindhárom félnek a win-win lehetősége benne van” – a hét elején aláírt sikeres bérmegállapodásról is tájékoztatta a szerda délelőtti rendezvény résztvevőit a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár. Ennek értelmében a tervek szerint a következő három évben 9, 13, majd 14 százalékkal, így 2027-re összesen közel 40 százalékkal nő a minimálbér.

Szükség van az új munkavállalókra

A kormány célja, hogy minél többen tudjanak a magyar munkaerőpiacon munkát vállalni, a különböző beruházások eredményeként pedig szükség is lesz az új dolgozókra – tette hozzá Czomba Sándor. A gazdaságfejlesztés és a foglalkoztatás szempontjából az észak-magyarországi régió kap jelentős szerepet a következő években, így a munkalehetőségekből sem lesz hiány többek között Nyíregyházán és Debrecenben sem. Annak érdekében, hogy a megfelelő munkaerőt megtalálják, áprilisban elindult az Ifjúsági Garancia Plusz Program.

Nagyon fontos az, hogy a fiatalok minél kevesebb időt töltsenek a mama hotelben, mert még elkényelmesednek. Ezt tudjuk, így működünk. Egyre nehezebb lesz őket kimozdítani ebből az élethelyzetből, ezért fontos, hogy megszólítsuk őket, amikor végeznek a tanulmányaikkal és ne hagyjuk őket abban az apátiában, ahová hajlamosak lennének bele zuhanni. Ugyan ez egyébként igaz a 30 év fölöttiek esetében is, de az egy másik aspektus. A fiatalok foglalkoztatási szintje 14 évvel ezelőtthöz képest klasszissal magasabb, de a munkanélküliségi mutatója ingadozik, hol kisebb, hol nagyobb, van, amikor egy kicsit az uniós átlag alatt vagyunk, van, amikor egy kicsit fölötte”

– mondta nyíregyházi előadásában Czomba Sándor államtitkár.

Eredményes az Ifjúsági Garancia Plusz Program

A programban 15 és 29 év közötti fiataloknak segítenek munkához, munkatapasztalathoz vagy piacképes tudáshoz jutni. Azok vehetnek részt benne, akik nem tanulnak, nem dolgoznak és az illetékes járási hivatalok nyilvántartásában szerepelnek. A programba belépő fiatalok személyre szabott segítséget kapnak, akár egyéni vagy csoportos tanácsadások formájában. Egy másik fontos pillére a programnak a 30 év fölötti korosztály, akik szintén munkanélküliek, akár tartósan is. Az Ifjúsági Garancia Plusz 2027-ig közel 200 milliárd forintból gazdálkodik, közölte az államtitkár.

Több mint tízezer 30 év alatti fiatal ennek a programnak a keretében már dolgozik Magyarországon. Ez egy nagyon fontos dolog. A másik része, a 30 éven felüliek körében ez a szám 11 ezer, itt kicsit később indult a program, de nagyobb a merítési bázis, ezért nagyobb létszámot tudtunk bevonni, ez is egy óriási eredmény”

– tette hozzá a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár.

Népszerű ágazatok és foglalkoztatók

Az érintett fiatalokat főleg az építőipar, a szálláshely szolgáltatás, a vendéglátás és a kereskedelem területén foglalkoztatják, döntő többségük, a résztvevők több mint 90 százaléka mikro- és kisvállalkozásoknál helyezkedtek el. A program indulásától számítva november 15-ig három támogatási elemben közel 1500 főnek segítettek a vármegyében. Négy vagy hat havi bértámogatást kapott 992 fő több mint 900 millió forint értékben, mobilitási támogatást állapítottak meg 44 személynek, amelyre közel 56 millió forintot fordítottak, illetve képzéshez kapcsolódó álláskeresést ösztönző juttatást ítéltek meg 433 főnek, több mint 342 millió forint értékben.

A fiatalokat segítik a hazai és uniós források

Fiatalnak lenni mindig jó, de óriási kihívás is – mondta a vármegye főispánja a rendezvényen. Román István úgy fogalmazott, a nagy betűs élet akkor kezdődik, amikor a fiatalnak a munka világában is meg kell állnia a helyét, manapság azonban sokkal jobb helyzetben vannak a pályakezdők, akiket hazai és uniós támogatások is segítenek.

Itt van rögtön az SZJA kedvezmény, ami a 25 év alatti fiatalokra vonatkozik, ők a bruttó bérüket kapják meg, ez egy óriási segítség lehet. Ide tartozik a diákhitel, a munkás hitel, utóbbi egy négymillió forintos szabad felhasználású összeget fog jelenteni, amiért cserébe azt vállalni kell, hogy öt éven keresztül Magyarországon vállal munkát. Így van egy feltétel támasztva a fiatalok irányába, de úgy gondolom, hogy az életkezdésben ez sok segítséget jelent. Beszélhetnénk még az első nyelvvizsga díjának visszatérítéséről, arról a programról, ami most indul és azt szolgálja, hogy ingyen tudnak majd jogosítványhoz jutni a fiatalok. Megjegyzem, ennek is van munkaerőpiaci relevenciája, mert nem egy olyan álláshely van, ahol feltétel, hogy a munkavállaló rendelkezzen B kategóriás jogosítvánnyal legalább”

– sorolta Román István főispán.

Ezeken túl két szakképzés ingyenesen elérhető, valamint egy új kormányzati programnak köszönhetően hamarosan a munkaadók 150 ezer forintig hozzájárulhatnak majd a fiatalok lakhatási költségeihez is – tette hozzá a főispán.

Kapcsolódó galéria

Ifjúság Garancia Plusz - pillér projekt

Előző hír
Hát eljött a várakozás ideje! - Vasárnap, advent első vasárnapján Önt is várják a Kossuth...
Következő hír
Krízismegbeszélés – Nyíregyháza felkészült a téli krízishelyzetre

Kapcsolódó híreink