Ifjúsági találkozó – Egy héten át ismerkednek egymással a hazai és határon túli fiatalok
Már második alkalommal tartja Nyíregyházán ifjúsági diáktalálkozóját a Köz-Pont Ifjúsági Egyesület. A programok a múlthéten kezdődtek és egy hétig tartanak. Hétfőn a Városházán találkoztak a fiatalok, az eseményen pedig elhangzott, a program célja, hogy a különböző területekről érkező fiatalok jobban megismerhessék egymás történelmét és új ismereteket szerezzenek.
Megismerik egymás történelmét, életét
Már második alkalommal tartották meg azt a diáktalálkozót, melyen határon túli magyar középiskolásokat látnak vendégül. Az egyhetes eseményt a KÖZ-Pont Ifjúsági Egyesület szervezte, célja pedig, hogy a különböző területekről érkező fiatalok jobban megismerhessék egymás történelmét és olyan dolgokat tanuljanak, melyeket tovább adhatnak saját városukban, országukban is. Az egyesület hivatalosan már negyedik alkalommal fogadja a külföldi fiatalokat hasonló programokon. Bálega János, az egyesület stratégiai vezetője elmondta: a sok szakmai feladat mellett játékos programokkal is készültek.
– Az egy hét alatt nagyon sok szakmai feladat van, különböző tréningek, workshopok, de arra is figyeltünk, hogy legyenek szabadidős programok. A városi bújócska azért nagyon vicces, mert a városban különböző pontokat kell megtalálni, ahol szórakoztató feladatokat kell megoldania a fiataloknak. Ezáltal jobban megismerhetik Nyíregyházát, egymást, és még egy kicsit játszanak is – részletezte a stratégiai vezető.
Új kapcsolatokat építenek
Határon túlról Kárpátalja, Felvidék, Erdély és Vajdaság képviselteti magát a csütörtökig tartó programokon, Magyarországon belüli területekről Miskolcról, Karcagról, Szolnokról, Debrecenből és persze Nyíregyházáról érkeztek a fiatalok. Koszta Brigitta több iskolatársával együtt Debrecenből érkezett, elmondta: céljuk, hogy jobban megismerhessék a határon túli fiatalokat.
– Nagyon sok fejlesztésen veszünk részt, mindezt játékosan, ami nagyon hasznos, mivel leginkább önismereti, kapcsolatalakításokra helyezzük a fő hangsúlyt – mondta a fiatal.
Többen érkeztek Felvidékről is. Skultéti Denis elmondta: mivel diák-önkormányzati tagok, fő céljuk az volt, hogy ezzel a programmal egyfajta továbbképzést kaphassanak és a tapasztalataikat iskolájuknak is átadhassák.
– Azzal a céllal érkeztünk – tekintve, hogy diák-önkormányzati tagok vagyunk –, hogy továbbképzést kapjunk, valamint az itt szerzett tapasztalatokat és játékokat otthon is tovább tudjuk adni, s ezzel feldobjuk az iskolánk életét is. Az is fontos, hogy új barátokat szerezhessünk, s úgy gondolom, egy ilyen diáktalálkozón a fiataloknak az nagyon fontos, hogy fellendíthessék az ismeretségi köreiket bizonyos játékok segítségével. Úgy látom, maga az ismerkedés a legfontosabb ezen a programon – árulta el a felvidéki fiatal, aki szerint az egyik legpozitívabb része a programoknak, hogy a moderátorok korban hozzájuk közelebb állnak, így könnyebben tudtak együtt dolgozni.
Fontos a kapcsolatok ápolása
A városvezetés számára is nagyon fontos a kapcsolatok ápolása. Dr. Ulrich Attila, a nyíregyházi közgyűlés Köznevelési, Kulturális és Ifjúsági Bizottságának elnöke hangsúlyozta: ezzel a programmal a külföldről érkező magyar fiatalok jobban megismerhetik Nyíregyháza történelmét és mindennapjait is.
– Az, hogyha valaki tartja saját nemzetének tagjaival, mint például a határon túl élőkkel a kapcsolatot, az megismerheti, milyen kisebbségi létben élni, s azok, akik idejönnek Magyarországra, láthatják azt, hova tart Nyíregyháza, hogyan gondolkodnak az itteni fiatalok különböző dolgokról. S meg tudnak beszélni egymással számukra fontos kérdéseket, úgy hiszem, abból csak profitálni tudnak.
Nyíregyházán számos olyan kulturális program van, melyen a fiatalokat rendszeresen összehozzák. A Mustárház olyan projekteket hoz, melyekkel tudják az itt élő diákok gondolkodását fejleszteni, és még külföldre is kiviszik őket, hogy jobban megismerhessék a határon túli életet. Olyan impulzusokat kapnak, melyek használata fontos lehet a felnövekvő generáció számára.