hirdetés
Szerdán tartották a II. Innovációs lehetőségek és aktualitások az iskolavédőnői ellátásban című konferenciát a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán, Nyíregyházán. A Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó tanácskozás során elhangzó szakmai előadások a gyermekkort, kiemelten az iskoláskort járták körül testi és lelki vonatkozásban egyaránt.
Gyakorlati útmutatás és szakmai tapasztalatok
A Magyar Tudomány Ünnepe eseménysorozathoz kapcsolódóan, a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kara és a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége által szervezett konferencián az iskoláskort fenyegető kórképekről, a digitális tér veszélyeiről, az ehhez kapcsolódó lehetséges prevenciós és terápiás lehetőségekről értekeztek a résztvevők. A tudomány ünnepét hivatalosan 20 éve rendezik meg hazánkban. Jávorné Erdei Renáta, a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karának oktatási dékánhelyettese elmondta: a Debreceni Egyetem novemberben több ehhez kapcsolódó eseményt szervez, valamint a védőnői konferencia is szorosan kötődik az ünnephez.
– A felsőoktatási intézményeknek az oktatásban, tudományos életben résztvevőknek nagy felelősségünk és kötelességünk van abban, hogy azokat az eredményeket, amelyeket mi a vizsgálatainkkal előállítunk, azokat tudjuk a társadalom irányába közvetíteni, akár szolgáltatás, vagy épp szakmai fejlesztések alapjául. Az itt jelenlévő szakemberek, akik a gyakorlatban tevékenykednek, vagy akár a védőnői és egyéb hallgatók első kézből szerezhetnek olyan információkat, amelyek maximálisan tudják őket támogatni a szakmai fejlődésükben és az új irányok képviselésében
– részletezte a dékánhelyettes.
Az Egészségügyi Karnak nagyon széles palettája van az egészségtudományi, társadalomtudományi és a pedagógusképzés vonatkozásában. Éppen ezért a konferencián társadalmi, szociális és edukációs témákat is felvetnek. A dékánhelyettes azonban hangsúlyozta: elsősorban a védőnői képzéseken résztvevők azok, akik gyakorlati útmutatást szerezhetnek a programon.
Emelik a védőnők szakmai színvonalát
A Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének elnöke, Várfalvi Marianna szerint a védőnők szakmája szinte az egyetlen olyan napi szinten is elérhető, minden településen jelen lévő szolgáltatás, mely nemcsak egészséget támogat, hanem a mindennapos dolgokban is segítséget nyújt. A szövetség számára ezért is fontos, hogy segítse az ő munkájukat.
– A Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének az a célja, hogy a védőnői hivatásnak a szakmai színvonalát emelje, új lehetőségeket fedezzen föl és próbálják ki ezeket a gyakorlati életben, hogy utána bevezethető legyen általánosságban is. Egy nagyon innovatív és érdekes szakterületeket felkutató és azt a gyakorlati életbe bevivő szakmai szervezetről van szó
– ismertette az elnök, majd hozzátette: a szövetségnek az is célja, hogy minél magasabb szintű ellátást tudjon biztosítani a lakosság számára. Éppen ezért lényeges, hogy a mindenkori egészségi állapotnak és a kommunikációs szükségleteknek megfelelően tudjanak a védőnők dolgozni. Márton Zsuzsánna, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnöke kiemelte: példaértékű hazánkban az iskolavédőnői ellátás.
Megfelelő hátteret kell teremteni
Halkóné dr. Rudolf Éva önkormányzati képviselő elmondta: Nyíregyháza városvezetése kiemelt figyelmet fordít arra, hogy az oktatási intézmények fejlődésében szerepet vállaljon, valamint támogassa és fejlessze az egészségügyet is. Úgy látja: az iskolai életnek elengedhetetlen részét képezik a védőnők.
– Ez az alapja annak a tudományos, oktatási tevékenységnek, melyről ma értekeznek a jelenlévők, s mely egyik alappillére a jövőnek is. Talán a legsérülékenyebb csoport az a fiatal korosztály, mely nemcsak fizikális, de mentális problémákkal küzdve lép be az iskola épületébe. Fontos, hogy felismerjük náluk az ilyen problémákat és a védőnőknek ebben van nagy szerepe, hogy észrevegyék és üzeneteket küldjenek arról, hogy milyen gondokkal küzdenek a gyerekek és esetleg milyen módon lehet ezeket megoldani
– hangsúlyozta a képviselő, s hozzátette: a város olyan lehetőségeket biztosított a védőnők számára, melyekkel eredményesebb lehet a munkájuk. Szerinte a védőnői szakmát úgy lehet jobban népszerűsíteni, ha egy konkrét életpályát kínálnak fel az egészségügyben tanuló fiataloknak, és az is lényeges, hogy láthassák, a város mindent megtesz a megfelelő háttér megteremtésével kapcsolatban is.