Influenza – Téli betegségek felismerése és kezelése
Az influenza szezonja minden évben elérkezik, és sokan ilyenkor tapasztalják meg a jól ismert tüneteket: magas láz, izomfájdalom, fejfájás, levertség, gyengeség, és a különféle felső légúti panaszok. Azonban nemcsak az influenza, hanem más vírusfertőzések is hasonló tüneteket okozhatnak. Mi a különbség, és hogyan érdemes kezelni ezeket a fertőzéseket? Dr. Kiss Csaba háziorvost kérdeztük a témában.
Vírusos fertőzések a téli hónapokban: dr. Kiss Csaba tanácsai a felismerésről és kezelésről
A téli hónapokban gyakoriak a vírusos fertőzések, amelyek hasonló tünetekkel, például magas lázzal, izomfájdalommal, fejfájással és légúti panaszokkal járnak. Az influenza az egyik legismertebb ilyen betegség, de sok esetben más vírusok is okozhatnak hasonló tüneteket. Az influenza szezonális jellegű, és leginkább télen terjed, amikor az emberek több időt töltenek zárt terekben. De, hogy hogyan különböztethetjük meg ezeket a fertőzéseket, és hogyan érdemes kezelni őket, arról dr. Kiss Csaba háziorvost kérdeztük.
„Alapvetően, ha nincsenek szövődmények, és nincsenek olyan komolyabb rizikófaktorok, amelyek könnyebbé tehetik a fertőződést, akkor a kezelés jellemzően tüneti és támogató jellegű, valamint az immunrendszer erősítésére összpontosít. A terápia tehát mindig egyénre szabott, a tünetek függvényében igyekszünk segíteni abban, hogy az érintett minél könnyebben átvészelje a betegséget, és hogy az immunrendszere minél jobban helyreálljon. Fontos, hogy a fertőzést a lehető legkönnyebben legyőzze a szervezet, és ilyenkor kiemelkedő szerepe van a pihenésnek, valamint annak, hogy a beteg lehetőség szerint kerülje a másokkal való kontaktust, így csökkentve a fertőzés továbbadásának esélyét” – számolt be dr. Kiss Csaba háziorvos.
Fontos a megelőzés
Dr. Kiss Csaba kiemelte, hogy a megelőzés a legfontosabb, amit tehetünk a vírusfertőzések ellen. Ennek alapja az erős immunrendszer fenntartása, amelyhez elengedhetetlen a D-vitamin-pótlás, az egészséges életmód, a változatos, vitamindús étrend és a rendszeres testmozgás. Ezen túl a védőoltás is fontos szerepet játszik, és bár a fertőzéses esetek már magasak, az influenzaszezon még nem ért véget, így a védőoltás továbbra is ajánlott, mivel még képes kifejteni a védelmet.
„A legnagyobb veszélynek azok vannak kitéve, akik valamilyen krónikus légzőszervi vagy szív-érrendszeri megbetegedésben szenvednek, például asztmások, COPD-s betegek, illetve azok, akik súlyos szív-érrendszeri problémákkal küzdenek, mint például, akik már átestek szívinfarktuson, vagy akiknek krónikus koszorúér-betegségük van. Emellett az idősebb korosztály is különösen veszélyeztetett. Általában azt tapasztaljuk, hogy egy fiatal, egészséges ember 1-2 hét rossz közérzettel átvészeli a fertőzést, azonban a szövődmények elsősorban a fent említett csoportokat érinthetik. Továbbá, azok is nagyobb kockázatnak vannak kitéve, akiknek valamilyen okból az immunrendszerük csökkent működésű, például betegség vagy gyógyszeres kezelés következtében. Ezért azoknak, akik ezekbe a rizikócsoportokba tartoznak, vagy akiknek a családjukban ilyen problémák előfordulnak, mindenképpen javasolt az oltás felvétele” – részletezte dr. Kiss Csaba.
Több vírusos fertőzés terjed, amely a tápcsatornát érinti
A háziorvos kitért arra, hogy az influenzás megbetegedések mellett az utóbbi egy hétben egyre több olyan vírusos fertőzés is terjed, amely elsősorban a tápcsatornát érinti. Ezek a betegségek tipikusan hányással, hasmenéssel, lázzal és hasi fájdalmakkal járnak.
„Gyakran még a háziorvosi rendelőben is nehéz pontosan megkülönböztetni egy vírusos hasmenést az akut vakbélgyulladástól. Emiatt én mindig azt szoktam javasolni, hogy ha valakinek komolyabb tünetei vannak – például gyakori hányás, erős hasi fájdalom, láz és nagyon rossz közérzet –, akkor mindenképpen keresse fel a háziorvost. Még akkor is, ha csak néhány órával a tünetek megjelenése után jut el a rendelőbe, hiszen így lehet biztosan megállapítani, hogy valóban egy egyszerű vírusos fertőzésről van szó, vagy valamilyen súlyosabb, akut hasi kórképről. A kezelés célja ilyenkor leginkább a hányás csillapítása, bélfal-regeneráló gyógyszerek alkalmazása, illetve a folyadékpótlás, mivel a hasmenés során sok folyadék és ásványi anyag is távozik a szervezetből. Fontos, hogy vírusos hasmenés esetén kerüljük az erős hasfogó gyógyszerek használatát, mivel ezek visszatarthatják a kórokozókat a bélrendszerben, így azok tovább szaporodhatnak. A hasmenésnek ugyanis az a célja, hogy minél gyorsabban eltávolítsa a vírust a szervezetből” – fejtette ki dr. Kiss Csaba háziorvos.
Fontos a figyelem: orvosi segítség és megelőzés a vírusfertőzések ellen
Dr. Kiss Csaba hangsúlyozta, hogy bár az influenza és más vírusos fertőzések tünetei sok esetben átfedhetik egymást, ha a tünetek súlyosbodnak vagy szövődmények lépnek fel, fontos orvosi segítséget kérni. Ne felejtsük el, hogy az influenza és más vírusfertőzések megelőzése érdekében a védőoltások, a vitaminok rendszeres szedése és az alapvető higiéniai szabályok betartása kulcsfontosságú.