hirdetés
Irodalmi estet tartottak Váci Mihály műveiből hétfőn a Váci Mihály Kulturális Központban. A program az 1956-os forradalom emlékére és a Váci 100 rendezvénysorozat részeként valósult meg.
Egész éves megemlékezés
1956-os dalokkal, Váci Mihály versekkel és a költő forradalom alatt írt naplójával emlékeztek meg a szabadságharc eseményeiről a felolvasóesten a Váci Mihály Kulturális Központban. Az esemény a Kossuth-díjas író születésének 100. évfordulója alkalmából év elején indított rendezvénysorozat részét képezte. Mészáros Szilárd, a kulturális központ igazgatója elmondta: mozgalmas időszakon van túl az általuk szervezett rendezvény, és további ünnepségekre, előadásokra számíthatnak még az érdeklődők.
– Tavasszal nagyon sok rendezvény lement: szavalóversenyek, megemlékezések és koszorúzások is. Egy kulturális összefogásnak vagyunk részesei. A Váci Mihály Kulturális Központ szervezésében a társintézmények is becsatlakoztak, a mai este után pedig folytatódnak a programok az egyetemen, a könyvtárban és a múzeumban is. December 13-án méltóképpen fogjuk lezárni a rendezvénysorozatot, szintén egy irodalmi előadással, ünnepséggel, kiállításmegnyitóval. Folyamatban vannak pályázatok, melyekre felhívjuk az emberek figyelmét: vannak fotópályázatok, a múzeum pedig irodalmi pályázatot hirdetett. Úgy gondolom, ez az év eddig jól sikerült és méltóképpen emlékezünk meg Váci Mihályról – fejtette ki az igazgató.
Az első sorból élte át
Az irodalmi esten három színművész vezette be a közönséget a szabadságharc történéseibe a költő naplóján keresztül. Az est egyik fő szervezője, Illyés Péter előadóművész, a Váci Mihály Társaság Kulturális Egyesületének titkára elárulta: Váci Mihály az 1956-os eseményeket az első sorból kísérte végig, naplója hosszú utat járt meg, 2012-ben hozták csak teljesen nyilvánosságra.
– Dr. Tasnádi Gábor történész találta meg a naplót 2012-ben a Petőfi Irodalmi Múzeumban, Budapesten, s ő adta ki. Ebben az évben került tulajdonképpen a nagyközönség elé. Azóta volt, hogy eltűnt, majd előkerült, nagyon kevesen tudnak igazából róla, márpedig ez a napló pontos leírása azoknak a napoknak, eseményeknek, melyek akkor ott történtek. Váci Mihály ott volt feleségével az első sorban, és mindent aszerint írt le, ahogyan azt ő megtapasztalta. Így készítette el az 1956-os naplóját. Ma este ezt szeretnénk a köztudatba beépíteni, az emberekhez eljuttatni. Változatlan formában mutatjuk be az írást két barátommal, Nyomtató Enikővel és Gyuris Tiborral – adta tudtunkra az előadóművész.
Felkavaró, mély érzelmek
Az előadók a napló mellett versekkel is készültek: a költő kevésbé ismert, az eseményekhez kapcsolódó írásait hozták el a közönségnek. Nyomtató Enikő színművész egy olyan verset is felolvasott, melyhez személyesen is kötődik. Elmondta: Váci Mihály művei nagy súllyal bírnak, számára mindegyik felkavaró és őszinte érzelmeket ad át.
– A Hűvös és tiszta című verse áll hozzám a legközelebb, mely egy olyan összefoglalója napjaink emberének, s akár Váci Mihálynak is, melyen keresztül én is úgy érzem, hogy megérthettem, egy kicsit betekintést nyerhettem ennek az embernek a gondolkodásába és a lényébe. Nagyon örülök annak, hogy a felkészülés alatt birtokába kerülhettem annak az információnak, hogy Váci Mihály milyen ikonikus személyisége volt az 1956-os forradalomnak, és az is örömmel tölt el, hogy ezt rajtunk keresztül még többen megtudhatják – mondta Nyomtató Enikő, aki úgy gondolja, a versek olyanok, akár a zenék, komoly hatással lehetnek az emberre, ezeket pedig úgy kell átadni a hallgatóságnak, hogy ők is megismerhessék a költőnek és kortársainak az életét.
A történelem az élet tanítómestere
Gyuris Tibor színművészt mélyen érinti a szabadságharc témája. Úgy látja, fontos fenntartani történelmünket és általa az irodalmat is. Hozzátette: a mai fiatalokat is sokkal jobban be kellene vezetni a lírai műfajok világába.
– A történelem az élet tanítómestere, ahogy azt Jókai Mór is megfogalmazta, a fiataloknak pedig ezzel szembesülni kellene. Nekünk, művészeknek ebben nagy feladatunk van: úgy kell ezt közelebb hoznunk hozzájuk, hogy észrevegyék a pillanatokban az értékeket. Őseink sem beszéltek másról, nekik is volt egy sajátos koruk, de a problémáik, terveik tulajdonképpen ugyanazok voltak, mint manapság. Gyönyörű magyar történelmünk pedig egy örökség. Olyan zűrzavaros és tragikus volt, hogy abból a mai generációk sem tudják magukat kivonni – adta át gondolatait a színművész.
Az irodalmi est rendkívül sikeresen zárult, rengetegen érkeztek a Váci Mihály Kulturális Központba. Az intézménynek évről évre egyre több látogatója van, ez pedig nagyon nagy öröm a központnak, mely folyamatosan igyekszik elhozni a kultúra mindegy egyes szegletét. A Váci 100 rendezvénysorozat mellett számos kiállítás és program várja a vendégeket az év további részében is.