Itt a tavasz?
A népi hagyomány szerint a téli álmot alvó medvék február másodikán hagyják el először barlangjukat. Úgy tartják, ha ilyenkor szép idő van, és a medve meglátja az árnyékát, visszatér a barlangjába, mert a tél még sokáig elhúzódik. Ha viszont az idő borús, és a mackó nem látja az árnyékát, akkor kint marad. Ilyenkor arra számíthatunk, hogy hamarosan beköszönt a tavasz.

A Nyíregyházi Állatpark medvéi a néphagyománynak fittyet hányva elő sem bújtak barlangjukból, így idén a jóslatuk is elmarad. Egy másik népi időjóslás szerint, ha február 2-án énekel a pacsirta, utána még sokáig fog hallgatni.

Mivel Nyíregyházán az idő borús – tehát a mackók nem látnák meg az árnyékukat – s pacsirtadalt sem hallunk, igen bizakodóak vagyunk a tavasz közeledtét illetően.

A téli álom az emlősfajoknál szükségszerű alkalmazkodás volt az évszakváltás okozta táplálékhiány miatt; a szűkös, élelemben szegény időszak átvészelésére az állatok a táplálékgazdag időszakban komoly zsírtartalékot halmoznak föl, majd testük működését „energiatakarékos üzemmódra” állítják. A medvék a téli álom alatt testsúlyuk akár 40 százalékát is elveszíthetik.

[REKLAM]

A medvék téli álma némiképp eltér a többi emlősfajétól: a különféle rágcsálókkal – pelékkel, ürgékkel, sünökkel – és a denevérekkel ellentétben, amelyek a normális 37–39 Celsius-fokos testhőmérsékletről 1–9 Celsius-fokra váltanak, a medvék álma nem jár hibernálódással. Testük nem hűl le drasztikusan, szívverésük, lélegzetvételük azonban nagy mértékben lelassul, miközben szinte minden testi tevékenységük zavartalanul működik tovább. Egyetlen életfunkciójuk szünetel: a táplálkozás.

A Nyíregyházi Állatpark barnamedve-párját valószínűleg még a múlt heti -17 oC rettentette el, de a fokozatos hőmérsékletemelkedésnek köszönhetően, remélhetőleg napok múlva előbújnak barlangjukból.

Sóstó Zoo