Jeruzsálem – Interaktív módon dolgozták fel G. E. Lessing művét
Interaktív előadással fogadták a diákokat péntek délelőtt a Bárány Frigyes Stúdióban, ahol a Jeruzsálem című darabot láthatták a fiatalok. A színdarab Lessing Bölcs Náthán című művének egy átirata, melyet Madák Zsuzsanna egyedi módon vitt színpadra. A darabot további helyszíneken is előadják majd.
Egy olyan darab, mely minden korosztálynak szól
Pénteken mutatták be a Jeruzsálem című előadást a Bárány Frigyes Stúdióban. A darabot Lessing Bölcs Náthán és Ulrich Hub Náthán gyermekei című művei nyomán Madák Zsuzsanna írta. A történet 1192-ben, a III. keresztes hadjárat idején játszódik Jeruzsálemben, amikor a város muszlim fennhatóság alatt állt. Az előadás egy magára maradt kereszteslovagról és egy zsidó lányról szól, akik egy vészjósló időszakban szeretnek egymásba. Madák Zsuzsanna feldolgozása ezt a történetet interaktív jelleggel adja át a célközönségnek.
– Tulajdonképpen elég széles korosztálynak lehet játszani ezt az előadást. A színház kifejezetten 6-7. osztályosok számára játssza, de igazából ez a történet az 5. osztályosoknál és középiskolásoknál is szuperül tudna működni. A téma az, hogy miként használják fel a vallást vagy különböző ideológiákat politikai célok mentén, minden korosztály életében jelen van, minden korosztály találkozik ezzel, felnőttként is folyamatosan. Az előadás nyelvezete miatt szerintem kicsiktől nagyokig mindenki számára élvezhető – árulta el a rendező.
Fantáziát megmozgató előadásmód
A darab három színésszel dolgozik, akik az előadás során a közönséget is bevonják a történetbe. A szereplők sokat készültek a színdarabbal, melyen nekik is szabadjára kell engedni a fantáziájukat, hiszen egy igen minimalista díszlet állt rendelkezésükre. Madák Zsuzsanna elmondta: próbálták játékosan elmesélni a történetet.
– Igyekeztünk játékosan, kevés színházi eszközzel dolgozni: három létra a díszletünk. Úgy gondolom, az, hogy ilyen minimális eszközökkel játsszuk el ezt a történetet, illetve a színészek is több szerepet játszanak, ez nagyon tudja stimulálni a nézőknek és nekünk is a képzeletünket. Tulajdonképpen sok helyet ad annak, hogy a saját gondolatainkat is beletegyük, ugyanis el kell képzelni, hogy az adott létra egy hegy, egy templom, másik időpillanatban a városnak a fala, majd egy ágyú. Így az előadás folyamatosan képes mozgatni a fiatalok fantáziáját.
Az előadás 5 hét alatt készült el, melyet iskolákba is elvisznek majd. A konkrét helyszínek még tervezés alatt állnak, de a darab sikere várhatóan sok helyre el fogja repíteni a színészeket.