Ünnepséget tartottak a Jósa András Múzeum 156. évfordulója és a 190 éve született névadó, Jósa András emléke előtt tisztelegve a városházán, pénteken. Az esemény során koszorúzással és tudományos emléküléssel emlékeztek meg a polihisztor alapító munkásságáról. A rendezvényen előadások hangzottak el az orvos-régész Jósa András életéről és munkásságáról, emellett átadták az idei Pro Museo díjakat is. Az ünnepség részeként a múzeum és tagintézményei évértékelő keretében összegezték az elmúlt évet.
A Jósa András Múzeum, Nyíregyháza és Kelet-Magyarország kulturális életének kiemelkedő intézménye, idén ünnepli 156. évfordulóját és névadója, Jósa András 190. születésnapját. Az ünnepség hagyományosan koszorúzással kezdődött Jósa András sírjánál az Északi temetőben.
A város kulturális szimbóluma
Az esemény a városháza Krúdy-termében folytatódott, ahol dr. Ulrich Attila történész, bizottsági elnök köszöntötte a megjelenteket. Beszédében hangsúlyozta, a múzeum nemcsak a műtárgyak megőrzésében, hanem a helyi kulturális identitás megőrzésében is pótolhatatlan szerepet játszik. Emellett kifejezte reményét, hogy jövőre megkezdődhet a múzeum felújítása.
– A múzeum egy olyan központi létesítménye ennek a városnak, nemcsak 170, akár 200 éve, amely központi szerepet tölt be a város kulturális életében. Két éve zárva van az intézmény, de hál’ Istennek idén augusztusban megszületett a kormányrendelet, amely közel hatmilliárd forintot biztosít a múzeum felújítására
– mondta a bizottsági elnök.
Egy életmű méltatása
A program a 190 éve született Jósa András című tudományos emléküléssel folytatódott, amelyen a résztvevők Jósa András sokoldalú életművét és annak jelentőségét méltatták. Az előadások során szó esett többek között a Jósa család történetéről, illetve Jósa András főorvosi és régészeti munkásságáról.
Több mint százezer látogató 2024-ben
Dr. Rémiás Tibor, a Jósa András Múzeum igazgatója elmondta, bár az intézmény műemlék épületének felújítása átmenetileg korlátozza a látogatást, a múzeum és tagintézményei folytatták értékmegőrző és -közvetítő tevékenységüket.
– A két tagintézményünkben, a Kállay Gyűjteményben és a Sóstói Múzeumfaluban maximálisan igyekeztünk elvégezni a munkánkat. Igazán büszkék vagyunk, hogy idén is kiemelkedő látogatottságot értünk el: a Sóstói Múzeumfaluban több mint kilencvenezer látogatót fogadtunk, a Kállay Gyűjteményben pedig meghaladta a látogatók száma a tizenhétezret. Mindkét intézményben számos múzeumpedagógiai foglalkozást tartottunk, és örömünkre szolgál, hogy kiadványaink is megjelentek. Különösen büszkék vagyunk jubileumi évkönyvünkre, amely a Jósa András Múzeum 65. évkönyve – hiszen 65 éve rendületlenül jelennek meg ezek a kiadványok
– hangsúlyozta az igazgató. Hozzátette, a múzeum számos fontos eseményt, például konferenciákat, emléküléseket és vándorkiállításokat szervezett, köztük a Benczúr-kiállítást, amely több magyar és erdélyi városba is eljutott. Kiemelte, az intézmény dolgozói elismeréseket és pályázati támogatásokat nyertek.
A kiemelkedő munka díjazása
Az ünnepségen átadták az idei Pro Museo díjakat is, amelyeket azok kapnak, akik kiemelkedő munkájukkal hozzájárultak a múzeum szellemiségéhez és célkitűzéseihez. Az idei év egyik díjazottja a Jósa András Múzeum igazgató-helyettese lett.
– Megtisztelő számomra, hogy a kollégáim ebben az évben rám gondoltak, amikor a Pro Museo díjról szavaztak. Ez egyfajta megbecsülése a munkámnak. Fontosnak tartom, hogy támogathatom a kollégáim szakmai munkáját, tudományos kutatásait és kreatív kiállítási ötleteit, legyen szó eszközbeszerzésekről, pályázati anyagok beadásáról vagy bármely projektünk megvalósításáról. Úgy érzem, hogy az ő sikereik egy picit az én sikerem is. Nagyon sokan állhatnának itt a helyemen
– nyilatkozta Csobánné Forgony Edit, a Jósa András Múzeum igazgatóhelyettese.
A közösségi munka elismerése
A másik díjazott mindig egy olyan személy, aki külsős munkatársként segíti a múzeum vagy egyik tagintézménye munkáját. Zsuzsanna önkéntesként dolgozik a skanzenben, ahol elmondása szerint bátorító közösségre talált.
– Nagyon szeretek sütni, de nem voltam benne gyakorlott, viszont egy olyan közösségbe kerültem, amely mindenben segített, bátorított, befogadott. Nagyon hálás vagyok és köszönöm ezt a múzeumfalu dolgozóinak. A skanzen gasztronómiai programjában veszek részt, csapattal. Kenyeret, kenyérlángost és édes süteményeket sütünk. Ezekkel az ízekkel, illatokkal próbáljuk megidézni a régmúltat és teljesebbé tenné a látogatói élményt
– emelte ki Kerecsenné Kazup Zsuzsanna, a múzeumfalu önkéntes segítője. Az ünnep zárásaként a múzeum tagintézményeinek osztályvezetői tartották meg éves beszámolóikat.