hirdetés
Egy kaliforniai oroszlánfókával (Zalophus californianus) gyarapodott a Nyíregyházi Állatpark állatállománya, a hároméves hím a tréningek után várhatóan húsvéttól mutatkozik be a sóstógyógyfürdői látványosság népszerű fókashowjában.
A Lengyelországból érkezett fókának egyelőre nincs neve, a névjavaslatokat a Facebook-oldalán várja az állatkert. Addig a kis jövevény a holland születésű, négyéves Franssal gyakorol együtt a fellépésekre, míg idősebb társai, a tizenhárom éves Gino és Leon más időpontban mutatják be tudományukat a látogatóknak - közölte Révészné Petró Zsuzsa osztályvezető-szóvivő szerdán az MTI-vel.
A főszezonban naponta látható fókashow a Nyíregyházi Állatpark egyik legkedveltebb programja. Az erre felkészítő játékos fókasuliban a trénerek kéz- és hangjelekkel kommunikálnak az állatokkal, pozitív megerősítést használnak és haldarabokkal jutalmazzák őket egy-egy jól sikerült gyakorlat után. Az állatok csak tengeri halat esznek, kedvencük a hering és a makréla.
A szakember megjegyezte, hogy a nemrég érkezett fóka is egyre ügyesebben oldja meg a feladatokat. A nyílt tréningek szerdán kezdődtek el, így a szerencsésebb látogatók megleshetik a játékos okítást, húsvéttól pedig már az előre meghirdetett fókashowban fogják bemutatni tudásukat.
A kaliforniai oroszlánfókák a fülesfókák családjába tartoznak, érdekességük apró, de jól látható fülkagylójuk. A sötétbarna bundájú hím oroszlánfókák testtömege elérheti a 250 kilogrammot, gyakran kétszer akkorák, mint a sárgásbarna színű nőstények. Ivarérett korukra jól fejlett domború homlokuk alakul ki, amely a Nyíregyházán élő idősebb állatoknál már jól látható. Nehéz, hengerszerű testük ellenére ügyesen mozognak a szárazföldön, fürgeségüket végtagjaik elhelyezkedése biztosítja.
A fülesfókák a vízben főleg mellső úszóikkal hajtják előre magukat. Mivel sokat tartózkodnak a vízben, ezért testüket vastag zsírréteg borítja, ami egyrészt kiválóan szigetel, másrészt segít az áramvonalas torpedóalak kialakításában. Az oroszlánfókák úszás közben akár az óránkénti harminc kilométeres sebességet is elérhetik.
Igazi búvárok, képesek akár húsz percig a víz alatt maradni, akár több mint kétszáz méteres mélységbe is lemerülhetnek minden gond nélkül. Ez azért lehetséges, mert vérük az emberénél kétszer-háromszor több oxigént képes tárolni, emellett képesek a vízben aludni, orrnyílásaikat ezalatt zárva tudják tartani.
/MTI/
Fotók: Nyíregyházi Állatpark Facebook