Kitüntetett nyíregyházi vezérigazgató

 Az idén tizenharmadik alkalommal megrendezett szakmai esemény mára a kereskedelem ünnepévé vált, ahol minden évben elismerik a kereskedelem legkiválóbb dolgozóit. A rendezvényen elhangzott: több éve tartó kedvező lendület után idén is bővül a kereskedelem, ez évben a szektor forgalma elérheti a 10 ezer milliárdos álomhatárt. Az eseményen sok szó esett az ágazat legégetőbb problémájáról, a munkaerő-hiányról is, amely a szereplők kivétel nélkül mindegyikét kedvezőtlenül érinti. A CO-OP Hungary Zrt. vezérigazgatója, Tóth Géza szerint a probléma az országon belül, például a kistelepüléseken is eltérően jelentkezik.

Kiemelkedő elismeréseket kaptak a COOP Gazdasági Csoport dolgozói abból az alkalomból, hogy idén tizenharmadik alkalommal rendezték meg az Európai Kereskedelem Napját, a kereskedelmi szektor legjelentősebb ünnepét. Az esemény minden évben a kereskedelmet állítja a fókuszba, ahol hagyományosan rangos szakmai elismerésekkel díjazzák az ágazatban dolgozó munkavállalókat. Így a Klauzál Gábor Elismerő Oklevelet vehetett át Szurovcsják Ilona, a SZABOLCS-COOP Zrt. vezérigazgatója, valamint Makó Albert, a POLGÁR ÉS CSEGE COOP Zrt. elnök-vezérigazgatója. A rendezvényen átadott Magyar Kereskedelemért Nagydíjat Szabó Csaba Ferencné, a COOP Szolnok Zrt. 621-es debreceni szupermarketjének boltvezetője, Sáfár Lászlóné, a Mecsek Füszért Zrt. 4-es móri szupermarketjének boltvezetője, valamint Gógné Nagy Katalin, a HUNOR COOP Zrt. 157-es, szentesi Kála Szupermarketjének boltvezetője érdemelte ki. Előbbi elismerés a kereskedelem legrangosabb díja, utóbbi értékét pedig az adja, hogy azt a boltokban dolgozó kétkezi feladatokat kiválóan végző munkatársak kaphatják meg.

 

Balról a harmadikként Szurovcsják Ilona, jobbról a másodikként Pekó László látható.

 

Szurovcsják Ilona 1985-ben kezdte a pályafutását az egykori ÁFÉSZ-rendszerben, akkor még könyvelőként. A SZABOLCS-COOP Zrt. megalakulásakor, 2000-ben a társaság Kereskedelmi Főosztályának vezetőjeként dolgozott tovább, később 2011-től pedig kereskedelmi igazgató lett. Ez idő alatt a CO-OP Hungary Zrt. Választék Operatív Egységében több éven át képviselte az észak-keleti régiót. Idén, 2017 júniusától tölti be a Szabolcs megyei cég a vezérigazgatói pozícióját. Munkáját mindig nagy elköteleződéssel, nagy lelkesedéssel, és lelkiismeretesen, a vállalat és az egész COOP Gazdasági Csoport érdekeit messzemenőkig szem előtt tartva végzi – mondta Pekó László, a CO-OP Hungary Zrt. igazgatóságának elnöke.

A kereskedelem munkája jóval több, mint áruk mozgatása, a szektornak nemzetgazdasági, üzemgazdasági, és nem utolsósorban társadalmi értelemben is komoly jelentősége van – jelentette ki az eseményen Krisán László. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) Kereskedelmi Tagozatának elnöke a rendezvényen megtartott beszédében hozzátette: a kereskedelem közel 4-5 éve tartó felfelé tartó trendje idén is folytatódhat, és a karácsonyi forgalom is kedvezőnek ígérkezik. Ezzel 2017-ben a hazai kereskedelem forgalma elérheti a 10 ezer milliárd forintos álomhatárt.
Krisán László szerint a kereskedelem emiatt, valamint az ebből fakadó adó- és járulékbefizetései miatt is megérdemli a kiemelt figyelmet, amelyről az Európai Kereskedelem Napja is szól. A szakember szólt ugyanakkor a szektort érintő problémákról is, elsősorban a munkaerő-hiány kérdéséről. Ma Magyarországon mintegy 30 ezer munkavállaló hiányzik a kereskedelemből – jelentette ki a VOSZ Kereskedelmi Tagozatának elnöke.

 

Jó makroadatok segítik a szektort

 

A kereskedelem a gazdaság egyik legfontosabb tényezője Magyarországon, a nemzetgazdaság bővülése pedig kedvezően hat a szektorra – fejtette ki az eseményen elmondott beszédében Lepsényi István. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és- szabályozásért felelős államtitkára kiemelte: mára a nemzetközi vélemények is elismerik, hogy a magyar gazdaság növekedése nem egyszeri tényezők hatása, hanem a gazdaságpolitikai döntések eredménye. Mindezek miatt továbbra is stabil, fenntartható makrogazdasági növekedésre számít a kormány.
Az államtitkár hozzátette: a kedvező makroadatok része az is, hogy 25 éve nem dolgoztak annyian Magyarországon, mint ma. Ehhez kapcsolódik ugyanakkor, hogy nagyon nagy a munkaerő-hiány a gazdaságban, így a kereskedelemben is, bár ez utóbbinál a nemzetgazdasági átlagnál kisebb ez a probléma.
Lepsényi István szólt a kereskedelem megváltozásáról is, és kijelentette: a jelenlegi trendek alapján az prognosztizálható, hogy 2020-ra az online kereskedelem forgalma elérheti az ezer milliárd forintot is. A digitális kereskedelem robbanásszerű változása szabályozói oldalról is új kihívást jelent – jegyezte meg az államtitkár.

 

A szakmai fórumbeszélgetés.

 

Az esemény szakmai kerekasztal beszélgetéssel zárult, amelynek fő témája a kereskedelemben tapasztalható egyik legégetőbb probléma, a munkaerő-hiány volt. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a diákok, kismamák, és nyugdíjasok bevonása mellett elengedhetetlenül szükséges a szektor hatékonyságának javítása, a technológiai fejlesztések, valamint a további béremelések végrehajtása.
A munkaerő-hiány orvoslására a mobilitás különféle problémáinak megoldása lenne a válasz, így például a szállások biztosítása, vagy a házastárs segítése a költözésben – hangzott el a beszélgetésen.
Tóth Géza, a CO-OP Hungary Zrt. vezérigazgatója a kerekasztal-beszélgetésben kifejtette: a munkaerő-hiány problémája az országon belül is eltérően jelentkezik, és kiemelkedő feladatot jelent a kistelepüléseken jelenlévő COOP Gazdasági Csoport számára. Mint elmondta: a COOP boltjai ezeken a településeken gyengébb vásárlóerővel is kénytelenek szembenézni. A vezérigazgató hozzátette: további állami szerepvállalás lenne indokolt az atipikus foglalkoztatási formák alkalmazásának megkönnyítésében. Pozitív példaként említette a nyugdíjas szövetkezeteket, amelyek alapítását az üzletlánc csoport szinten már megkezdett.