Könyvadomány – Lengyel-magyar könyvajándék a Móricz Zsigmond könyvtárnak
A Lengyel-Magyar Baráti Társaság hétfő esti rendezvényén 56 új lengyel-magyar nyelvű könyvet adományozott a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárnak. A könyvek feldolgozása után minden beiratkozott olvasó kölcsönözheti majd őket. Az esten Sipos László dedikálta legújabb kötetét, amely lengyel utazásáról szólt, így még inkább felkeltette a lengyel kultúra iránti érdeklődést.
56 új lengyel-magyar könyv adomány
A Lengyel-Magyar Baráti Társaság hétfő este 56 új lengyel-magyar nyelvű könyvet adományozott a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárnak. Az ajándék célja a lengyel nyelv és kultúra népszerűsítése volt, lehetőséget biztosítva az olvasóknak a lengyel irodalom és történelem megismerésére. A könyvek között szerepeltek gyerekkönyvek, de történelmi művek is helyet kaptak, például a lengyel-magyar kapcsolatok és a lengyelek részvétele a magyar szabadságharcban. Az ajándékba adott kötetek széles palettát kínáltak a lengyel művészetből, beleértve irodalmi és történelmi alkotásokat is.
„Már hosszú ideje arra készülünk, hogy mindent, ami a birtokunkba kerül, megosszuk a lakossággal, hiszen a könyvtár a kultúra szentélyeként működik. A könyvtár a legalkalmasabb hely arra, hogy eljuttassa ezeket az értékes ismereteket a nyíregyháziakhoz. A lengyel-magyar kapcsolatok és ismeretek népszerűsítése számunkra kiemelt cél, hiszen szeretnénk, ha minél többen megismerkedhetnének Lengyelország történelmével, kultúrájával és örökségével” – mondta el Bárkányi Tamás, a Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.
Új kötetek a könyvtárban
Tomasovszki Anita, a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár igazgatója az eseményen részletezte, hogy a most adományozott kötetek hamarosan a könyvtár feldolgozócsoportjához kerülnek. A kollégái a könyveket a felnőtt kölcsönzőtérben, illetve a gyermekkönyvtárban helyezik el. Az igazgató hozzátette, hogy a közelmúltban beszerzett állami és egyéb támogatásból vásárolt könyveket is igyekeznek minél gyorsabban feldolgozni és elérhetővé tenni az olvasók számára.
„A lengyel nemzetiségi önkormányzattal évek óta szoros együttműködésben dolgozunk, és nem ez az első adományuk számunkra. Most azonban 56 darab lengyel és magyar nyelvű kötet érkezett, melyek különösen hasznosak lesznek azoknak az olvasóknak, akik a lengyel történelem, kultúra és irodalom iránt érdeklődnek, és képesek elolvasni magyar nyelven, illetve azoknak is, akik kétnyelvű kiadványokat keresnek. A könyv még mindig az egyik legmegbízhatóbb információhordozó, így ezek a kötetek különösen azok számára lesznek értékesek, akik még mindig a papíralapú olvasmányokat részesítik előnyben. A vármegyei hatókörű városi könyvtárként célunk, hogy ilyen típusú könyveket ajánljunk az érdeklődőknek. Egyébként is feladatunk a nemzetiségi ellátás, ezért is fontos számunkra a szoros kapcsolat a lengyel nemzetiségi önkormányzattal, hogy ezt a feladatot sikeresen elláthassuk. Szeretettel várjuk az olvasókat, akik érdeklődnek a lengyel történelem, kultúra és irodalom iránt” – fejtette ki Tomasovszki Anita, a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár igazgatója.
41 alkalommal Lengyelországban
A Lengyel-Magyar Baráti Társaság rendezvényén Sipos László műemlékvédő, Forster-érmes fotográfus dedikálta legújabb kötetét, amely lengyel utazásairól szól. A könyv különlegessége, hogy a szerző már 41 alkalommal járt Lengyelországban és minden látogatásán dokumentálta az ország gazdag műemléki örökségét. A dedikálás során a résztvevők első kézből értesülhettek a fotográfus tapasztalatairól és azokról a helyszínekről, amelyek különösen meghatározóak voltak számára.
„Néhány nappal ezelőtt jelent meg a Találkozások című sorozatom harmadik kötete, melynek középpontjában Lengyelország áll. A kötet fókuszában az ország ünnepi kultúrája, világörökségi kincsei, valamint a lengyel filmművészet egyik utolsó nagy alkotása szerepel. Emellett megörökítem az utolsó négy, lengyel-magyar baráti társaságunkkal közösen tett lengyelországi kirándulásunk élményeit is. Az egész kötet egy olyan turisztikai és kulturális örökségekkel kapcsolatos élményanyag, amely a személyes tapasztalatainkon keresztül rajzolja meg Lengyelország gazdag múltját és jelenét. Ez adja a mű gerincét” – ismertette dr. Sipos László műemlékvédő, Forster-érmes fotográfus.
Dr. Sipos László legújabb könyve nemcsak Lengyelország történelmi emlékeit, hanem a szerző személyes élményeit is bemutatja, amely még inkább növeli a lengyel kultúra iránti érdeklődést.