Könyvbemutató a román megszállás magyar áldozatainak emléke nyomában

A nyíregyházi levéltár kutatótermében mutatták be dr. Perczel Olivér, a Budapest Főváros Levéltára történész-főlevéltárosának könyvét pénteken, A román-magyar háború és a román katonai megszállás magyar áldozatai, 1919–1920 címmel. A kötet a háborús eseményeket és a tömeggyilkosságokat településenkénti részletezéssel tárja az olvasók elé. A könyvet dr. Bene János történész, nyugalmazott múzeumigazgató méltatta.

„Csak erős idegzetűeknek” – hangzott el a figyelmeztetés a nyíregyházi levéltárban tartott könyvbemutatón, amelyen dr. Perczel Olivér A román-magyar háború és a román katonai megszállás magyar áldozatai, 1919–1920 című kötetét ismertették. Az eseményen elhangzott, a könyv olvasása nehéz, mivel szembesít a román megszállók által elkövetett kegyetlenségekkel, megszegve a hágai egyezményeket, amelyek a megszállt területeken élő civilek védelmét biztosították volna.

A román megszállás embertelen arca

A könyv részletes adatbázissal és történelmi elemzéssel tárja fel a román-magyar háború és megszállás magyar áldozatait, dokumentálva a háborús atrocitásokat, tömeggyilkosságokat és rablógyilkosságokat.

– Az egész eseménysor egy háborúval kezdődik. A Tisza mentén továbbra is harcok sorozatát élhették át. Az akkori áldozatok jelentős része háborús áldozat, a többi viszont tömeggyilkosságok áldozata. A bevonuló román katonák sok embert kivégeztek. A harmadik halmazba azokat sorolhatjuk, akik különféle rablógyilkosságok áldozatai. Miután a háború lezajlik és úgynevezett békeidő van, akkor sem mondható békésnek maga a megszállás, mivel a román katonák járják a vidéket és nagyon sok rablást, fosztogatást hajtanak végre, az ellenállókat pedig kivégzik

részletezte a szerző.

Településenként az áldozatok nyomában

A szerző hozzátette, kutatása során levéltári iratok, halotti anyakönyvek és sajtóanyagok álltak rendelkezésére, amelyek segítségével összegyűjtötte a robbanások és egyéb háborús sérülések áldozatait is, köztük főként gyermekeket és kamaszokat. Összesen 1725 áldozatot azonosított, akiket településenként és kronológiai sorrendben rendszerezett, közülük 32-en Nyíregyházán vesztették életüket a 11 hónapos megszállás alatt.

Páratlan dokumentáció

Dr. Bene János történész szerint a könyv úttörő és hiánypótló, mivel páratlan részletességgel dokumentálja az eseményeket.

– Ez egy kiváló könyv, minden sorában, minden szavában újdonság, hiszen tudomásom szerint, nincs még egy ilyen feldolgozás ma Magyarországon, amelyik a mai Magyarország területén községről községre haladva veszi sorba a román megszállás és a román háború magyarországi áldozatait

mondta a történész.

Egy civilizált állam árulása

A könyvet bemutató történész kiemelte, a kötet a háborús eseményeket, hadszíneket, valamint a román támadásokat és ellentámadásokat is feldolgozza, egyúttal rávilágít arra is, hogy Románia, mint civilizált európai állam, hogyan hajthatott végre ilyen borzalmakat anélkül, hogy bocsánatot kért volna vagy kártérítést nyújtott volna.

Kapcsolódó galéria

Kötetbemutató a Levéltárban 20241122