Könyvbemutató – Új kiadvány tiszteleg Hegedüs István öttusázó alakja előtt

hirdetés

100 éve született "Fityula". A nyíregyházi származású öttusázó, Hegedűs István életről az évforduló apropóján, Komiszár Dénes életrajzi könyvet készített. A kötetből többek között az is kiderül, hogyan került a korabeli húsz forintos bankjegyre és milyen körülmények között halt meg az 1956-os forradalom során. A könyvbemutatót a Magyar Éremgyűjtők Egyesületének Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Csoportja, Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata, illetve a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár közösen szervezete.

Az 1956-os szabadságharc áldozatai között szerepel Hegedüs István öttusázó is, akiről október 22-én a szülőháza előtt emlékeztek meg Nyíregyházán. Koszorúkat helyeztek el a jelenlévők. Hegedüs, a kétszeres magyar öttusabajnok és edző a szabolcsi megyeszékhelyen született. 1956. október 24-én, a szabadságharc kitörésének napján az uszodába sietett, hogy figyelmeztesse a gyerekeket az edzések lemondására. Miközben a Szófia utcában gyalogolt, az ÁVH gépfegyveres emberei tüzet nyitottak egy kommunista könyveket égető, forradalmár csoportra. Hegedüs Istvánt eltalálta a lövés, és a helyszínen életét vesztette. Mindössze 32 évesen. Komiszár Dénes helytörténész a sportoló alakjának állít emléket a „FITYULA” – 100 éve született Hegedüs István című könyvével, melyet a koszorúzást követően a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárban mutattak be. A kötetet dr. Kührner Éva lektorálta, a bemutató alkalmával pedig méltatta.

„Nyíregyházán sokáig mi sem tudtuk, ki ő, milyen kapcsolata van a várossal, és mi volt az ő története. Komiszár Dénes igyekezett alaposan kinyomozni, hogy ki is volt Hegedüs. Ő az, akit gyakorlatilag mindenki ismert, és akit szinte mindennap kezünkbe vehetünk, hiszen a húszas kék hátoldalán az ő impozáns alakja látható. Nagy meglepetésünkre kiderült, hogy nemcsak a húszas bankjegyen, hanem sok más felületen is megjelenik. Még ma is láthatjuk az alakját szobrokon, érméken, bélyegeken, plakátokon, sőt kaszkadőrként filmekben is szerepelt. Egy rendkívül színes egyéniség volt, és nagyon szomorú, hogy ilyen rövid életet élt, és tragikus esemény következtében vesztette el az életét”

– mondta el dr. Kührner Éva, a Bessenyei Társaság elnöke.

Komiszár Dénes helytörténész a könyvbemutatón elmondta, gyerekként még használt papír húszast, és édesapja többször mesélt neki "Fityuláról", akinek alakját a bankjegy hosszú évtizedekre megőrizte. Ráadásul a könyv szerzője és az öttusázó bajnok családja is ugyanabból a faluból, Tiszaeszlárról származik. 

„Még abba a generációba tartozom, amelyik emlékszik arra, milyen érzés volt a papír húszast használni. Volt egy különleges varázsa, amely az évek távlatából is megmaradt bennem. A családunk Tiszaeszlárból származik, akárcsak a Hegedüs család. Számos családi kapcsolat, ismeretség és barátság alakult ki az őseink között, amelyek generációkon keresztül fennmaradtak. Édesapám sokat mesélt a Hegedüs család életéről, és az évek során, Nyíregyházán rengeteg információ gyűlt össze. Annyit olvastam Hegedüs Istvánról, hogy végül minden egybeállt, és örömmel mondhatom, hogy a mai napon be tudjuk mutatni a könyvet is”

– mondta el Komiszár Dénes.

A könyvbemutató iránti érdeklődés jól mutatta, hogy a közösség elkötelezett a helyi értékek megőrzése iránt, és fontosnak tartja a múlt hőseinek megismerését és tiszteletét. Az esemény hozzájárult Hegedüs István örökségének megőrzéséhez, és inspirálja a fiatalokat, hogy tovább vigyék az öttusa és a sport iránti szenvedélyt. A bemutatóval egy időben elérhetővé vált a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Csoportjának "Fityuláról" készített emlékérme is. Az első példányt Hegedüs István lánya, Andrea kapta meg.