(Környezet- és pénztárcabaráttá teszi az otthonokat a radiátorcsere-program)

Környezet- és pénztárcabaráttá teszi az otthonokat a radiátorcsere-program

Feb 27, 2021

Magyarországon 94 település 650 ezer lakását távfűtés melegíti. Ezekben a lakóházakban az elmúlt években komoly fűtéskorszerűsítés javította az energiahatékonyságot, emellett a távhőszolgáltatók is egyre nagyobb mértékben fordulnak a zöldebb és gazdaságosabb energiaforrások felé.

„Az egyéni fűtésben is többségében földgáz van, viszont azt látjuk, hogy folyamatosan visszaszorul a jelentősége, és folyamatosan zöldül a távhő. Ez azt jelenti, hogy megjelent a biomassza mellett a különböző biogáz jellegű depóniagáz, szennyvízgáz jelentősége, és megemelkedett a geotermia jelentősége is” – mondta Scherer Zsolt, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályzó Hivatal szóvivője az M1 Kék bolygó című műsorában.

Ebben a rendszerben sokféle megoldás lehetséges: például néhány energiaforrás együtt is használható. Vannak olyan nagyobb, vidéki városok, ahol

a klasszikus földgáz kiegészül a biomassza vagy a geotermikus energia felhasználásával.

„Például Miskolc ilyen, Győr vagy akár mondhatnám Hódmezővásárhelyet is, ahol fontos a távhőtermelésben a geotermia szerepe, aminek hatszázalékos már a távhőn belül a részaránya – fejtette ki a szóvivő.

A környezet- és nem mellesleg pénztárcabarát fűtésnek fontos feltétele, hogy könnyen és pontosan nyomon követhető legyen a lakások fogyasztása. A távhőbe kapcsolt társasházaknál, ha elavultak a radiátorok vagy a fűtésrendszer, akkor nem működik megfelelően.

A társasházaknál sok esetben előfordul, hogy nem mérik a lakásokban, hogy mennyi hőenergiát használnak fel a lakók. Van, aki emiatt túl sokat fizet, vagy mert nem mérik a hőenergiát, nincsenek arra sarkallva a fogyasztók, hogy kevesebbet fogyasszanak. Előfordul, hogy gyakorlatilag az utcát fűtik – mondta Vass Lajos innovációs igazgatóhelyettes.

A március közepétől induló radiátorcsere-program a többi között erre is megoldás lehet.

A pályázat sok családot érint, a szakemberek szerint mintegy 170 ezer olyan lakás van még, ahol nagy szükség lenne korszerűsítésre.

Nyilván ha egy jobb kazán, moder radiátorok vannak beépítve, akkor az egész rendszer hatékonyabb lesz. Ebben a pályázati konstrukcióban a fűtésrendszer teljes korszerűsítésére lehetőség van, és mindenképpen el kell érni tízszázalékos hatékonyságot a beavatkozással a felújítás után. A legkisebb pályázati összeg lakásonként százötvenezer forint, a legmagasabb négyszázezer forint, és lakóközösségenként mintegy hetvenötmillió forint igényelhető – közölte Gyutai Csaba, az ÉMI Nonprofit Kft. vezérigazgatója.

A radiátorcsere-programmal a kormány szeretné elősegíteni, hogy

a fogyasztók tudatosabban alakíthassák az energiafelhasználásukat.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium arra törekszik, hogy az otthonfelújítási programok kapcsán megvalósuló beruházások minél inkább energiahatékonysági beruházások legyenek, ez alapvetően az állampolgárok érdeke is, ugyanis ez egy megtérülő beruházás. Nagymértékben le tudják az energiahatékonysági beruházások csökkenteni a fogyasztást, a rezsiszámlát – jelentette ki Steiner Attila körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár.

Az újonnan épülő lakások és házak esetében kötelező lesz ezeket a szempontokat figyelembe venni, ugyanis június 30. után már csak a közel nulla energia felhasználású lakások kaphatnak használatbavételi engedélyt. Ennek úgy is meg lehet felelni, ha egy adott társasház olyan távhőhálózatra csatlakozik, ahol a megújuló energia részaránya 25 százalék fölött van.

 

hirado.hu

Előző hír
Hétfőtől még tudatosabban vehetünk műszaki cikkeket
Következő hír
Müller Cecília: minél előbb ki kell alakítani a lakosság védettségét

Kapcsolódó híreink