hirdetés
Koszorúzással egybekötött megemlékezést tartottak szerdán a Kállay-házban. A gyűjtemény alapítójára és kezelőire emlékeztek, akik munkája révén összeállhatott ez az országosan is egyedülálló tárlat. A Kállay Gyűjtemény sikeres évet zárt, idén családbarát múzeum lett, valamint bekerültek a városi és a megyei értéktárba is.
Két éve megújult és modern körülmények között várja a látogatókat a Kállay Gyűjtemény Nyíregyházán. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéhez és a megyeszékhelyhez is ezer szállal kötődő Kállay család emlékeit több évtizede őrzik a falak között, a gyűjtemény pedig folyamatosan bővül. A Kállay-házban az állandó kiállítások között kapott helyet Nyíregyháza várostörténeti tárlata is, amely interaktív módon mutatja be a város fejlődését a kezdetektől egészen a rendszerváltásig. Szerdán az alapítóra és a kezdeti munkákban részt vevő kollégákra emlékeztek, a ház falán elhelyezett emléktábla megkoszorúzásával.
„Ezen az emléktáblán három ember neve szerepel, akik már nincsenek az élők sorában. Dr. Kállay Kristófé, a múzeum alapítójáé, aki ebben a házban született, dr. Lakatos Saroltáé, aki a gyűjtemény első igazgatója volt, és Magyar Ildikó közel 20 évet dolgozott a gyűjteményben, akik ezeket a történeteket ismerték. Az ő nagy érdemük, hogy ez a gyűjtemény megmaradhatott” – mondta el dr. Ulrich Attila alpolgármester.
A kezdetekben a gyűjtemény a Széchenyi utcán, még nem múzeumi keretek között volt fellelhető, amelyet később a Kállay-házba költöztettek. Az egyedülálló gyűjtemény egy része a város tulajdonába is került, és jelen körülmények között mindenki számára elérhető.
Sikeres év
„A Kállay Gyűjtemény nagyon sikeres évet zárt, programokban és bevételben egyaránt. Büszkék vagyunk rá, hogy ennyien ellátogattak hozzánk, múzeumpedagógiai foglalkozást is kérve. Idén családbarát múzeum lettünk, valamint bekerültünk a városi és a megyei értéktárba.”
A legnagyobb elismerés, hogy különdíjazott lett a Kállay-ház az év múzeuma versenyen, amelynek köszönhetően most az ország két kis múzeuma között is szerepelhet a Kállay-ház – tette hozzá Dohanics László gyűjteményvezető.