Közgyűlés – Ötven napirendi pontról döntöttek a képviselők
Ötven napirendi pontról döntöttek az önkormányzati képviselők csütörtökön, a 2024-es év utolsó városi közgyűlésén. Az idegenforgalmi és városmarketing szempontból jelentős 2025. évi nagyrendezvényekről is egyeztettek, elsőként a Böllérfesztivált rendezi meg a város majd február 15-én. A közgyűlésen döntöttek arról is, hogy az infláció és a minimálbéremelés következtében változnak az önkormányzati bérlakások díjai, már Nyíregyházán is elérhető lesz a Nemzeti Tudósképző Akadémia, és átadták a Bencs László Emlékérmeket és Emléklapokat is.
Karácsonyi műsorral kezdődött az év utolsó városi közgyűlése, a Vasvári Pál Gimnázium diákja varázsolt ünnepi hangulatot a városháza Krúdy termébe. Ezt követően elismerések átadásával folytatódott a közgyűlés. Bencs László Emlékérmet kapott Urbán Teréz és Telepóczkiné Farkas Márta, a szakterületükön végzett kimagasló munkájuk elismeréseként. Urbán Teréz pedagógus sokat foglalkozott Nyíregyháza történetével és hosszú évek óta városvédő egyesület fontos tagja. Telepóczkiné Farkas Márta építészmérnök, nyugdíjba vonulása előtt többek között a Nyíregyházi Főiskola óraadója is volt, 2012-től dolgozik az Idősügyi Tanácsban, 2020-tól annak titkáraként sokat tesz a város szépkorú polgáraiért. További hat fő kapott Bencs László Emléklapot: Hegedűsné Balogh Anna óvodapedagógus, Kovács Istvánné, a Nyíregyházi ILCO Egyesület vezetője, Mészáros Józsefné tojásfestő és csuhékészítő, dr. Ráczné Hekman Erzsébet énekművész, Dohanics László, a Kállay Gyűjtemény vezetője és Martinovszky István mérnök tanár és zenész.
A gratulációkat követően a megszokott rendben folytatódott a közgyűlés, a képviselők megnézték a két közgyűlés közötti összefoglalót, majd 50 napirendi pontról döntöttek csütörtökön.
Nemzeti Tudósképző Akadémia
A közgyűlés döntése értelmében Területi Képzési Központ létesül Nyíregyházán a Nemzeti Tudósképző Akadémia Középiskolai Képzési Programjához történő csatlakozás révén. A központ legfőbb feladata azoknak a középiskolás diákoknak a felkutatása és mentorálása, akik kiemelkedően érdeklődnek a természettudományok iránt, és a későbbiekben esetlegesen a kutatói életpályát szeretnék választani. Korábban már az Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, a Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium, a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium, a Krúdy Gyula Gimnázium és a Bethlen Gábor Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és AMI tanulói vettek részt a programban, ők a debreceni Képzési Központban tudtak csatlakozni ehhez a lehetőséghez. A napirendi pont elfogadása előtt a Fidesz-KDNP frakcióvezetője úgy fogalmazott, egy hiánypótló és innovatív megállapodást kötött a városvezetés és az akadémia.
„Leginkább középiskolásoknak és a természettudomány iránt érdeklődő középiskolásoknak nyújt olyan lehetőséget, hogy magas színvonalú, külön oktatásban részesülnek. Nemcsak elméleti, hanem gyakorlati és labor jellegű oktatásban, akár Nobel-díjas tudósokkal is tudnak találkozni. Talán felkészíti őket jobban egy tudós életpályára, egy orvosi vagy a természettudomány egyéb területet érintő, magas képzést igénylő pályára is”
– nyilatkozta Halkóné dr. Rudolf Éva frakcióvezető.
Változnak az önkormányzati ingatlanok lakbérei
A csütörtöki közgyűlésen az önkormányzati lakások lakbéréről is egyeztettek a képviselők. Nyíregyházán az önkormányzati tulajdonú lakások száma közel 1700. A bérlakások 70 százaléka szociális alapon, 10 százaléka költség alapon és 20 százaléka nem szociális alapon meghatározott lakbérrel hasznosított. Legutóbb, 2020 márciusában történt lakbéremelés, azonban az infláció és a minimálbér emelkedése is indokolja a fizetendő díjak módosítását. Fontos kiemelni, hogy az összegek még így is alacsonyabbak lesznek, mintha ténylegesen érvényesítenék az infláció mértékét, összességében 20 százalékos emeléssel kell számolni az érintetteknek 2025. január elsejétől. A legdrágább négyzetméterár így 700 forintról 840 forintra módosul, a legolcsóbb 45 forintról 54 forintra változik. A képviselők egyhangúlag fogadták el az előterjesztést.
Pozitív vélemények az oktatás területéről
A közgyűlés elé terjesztették a Nyíregyházi Tankerületi Központ, a Nyíregyházi Szakképzési Centrum és az Északi Agrárszakképzési Centrum 2024/2025-ös tanévének indításáról szóló tájékoztatókat is. Nyíregyháza a szívén viseli az oktatás helyzetét, hiszen azon kevés települések közé tartozik, amelyik Köznevelési Tanácsot működtet és a közgyűlés által igényli, hogy folyamatosan tájékoztatást kapjon az intézményektől – erről beszélt Jeszenszki András, a Szövetségben Nyíregyházáért frakcióvezetője.
„Ezt mi azért tartjuk fontosnak, mert Nyíregyháza iskolaváros és nagyon fontos az, hogy a gyermekeink milyen minőségű oktatásban részesülnek, a városnak eddig is szoros kapcsolata volt ezekkel az oktatási fenntartókkal és azt látjuk most, hogy egyrészt egy személyi változáshoz kötődően, másrészt a még szorosabb együttműködés miatt még inkább közelebb kerül ez a feladatellátás. Folyamatosak a pályázatok, ezeket mindig megszavazzuk, hiszen az oktatási intézményeknek az épülete, az infrastruktúrája is fontos, hogy vonzó legyen a gyermekek számára”
– nyilatkozta Jeszenszki András frakcióvezető.
A napirendi ponthoz csatlakozva Illés Zoltán önkormányzati képviselő kiemelte, jelenleg is több intézményben történnek felújítások, amelyeket a napokban adnak át, majd hozzátette, a digitális eszközök fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektet a tankerület, a napokban érkeznek az iskolákba az érintőképernyős okostáblák.
Nyíregyházáé a legtöbb támogatás
Egy hosszú előterjesztésben Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzatának elbírálás alatt lévő, megvalósítás alatt álló és lezárás alatt lévő pályázatairól is egyeztettek a képviselők, illetve több Terület- és Településfejlesztési Operatív Program projektről és nemzetközi pályázatokról is döntöttek.
„Az elmúlt hét évben több hír jelent meg arról, hogy az egy lakosra jutó legtöbb EU-forrást Nyíregyháza nyerte. Szeretnénk fenntartani ezt a magas színvonalat és nem is állunk rosszul, mert 52,8 milliárd forint a dedikált forrás Nyíregyházának, a legmagasabb a megyei jogú városok között, ebből eddig benyújtottunk 18,7 milliárdos programot, most meg több mint 10 milliárdot, ha összeadjuk és ebből már 11,6 milliárd – ha jól emlékszem – már pozitív döntéssel rendelkezik”
– hangsúlyozta dr. Kovács Ferenc, a város polgármestere.
A nemzetközi pályázatokhoz egy minimális, 5 százalékos önerőre van szükség, de nemcsak ebből a szempontból jelentősek, hanem azért is, mert általuk jó partneri kapcsolatokat lehet kialakítani – tette hozzá a polgármester, miután három ilyen témájú előterjesztést is elfogadtak a képviselők.
Nagyrendezvények 2025-ben is!
Az év utolsó közgyűlésén az idegenforgalmi és városmarketing szempontból jelentős 2025. évi nagyrendezvényekről szóló előterjesztést is tárgyalták, majd elfogadták a képviselők. Ezek alapján jövőre is lesz Böllérfesztivál, HELLÓ Nyíregyháza, Városnap, Gyermeknap, Néptáncfesztivál, szakMAfest, Tirpák Fesztivál és évbúcsúztató rendezvények is. Újdonság a listán a szakMAfest, amely az elmúlt két év sikerei után került be a város kiemelkedő nagyrendezvényei közé. A színvonalas megvalósítás érdekében 82 millió forint keretösszeget szán a városvezetés a felsorolt programokra. A jövő évi első nagyrendezvény a nagy múltú Nyírségi Disznótoros Fesztivál lesz 2025. február 15-én.
Az önkormányzat nagy hangsúlyt fektet a lakóutcák fejlesztésére. Az eddig megvalósult beruházások után újabb lakóutcák fejlesztését – aszfaltozását, csapadékvíz-elvezetés kiépítését – tervezi, melynek első szakaszában a terület előkészítési folyamatokat indítottak el többek között Nyírszőlős városrészen és a Déli Ipari Park közelében.
Egyre több polgárőr vigyáz a rendre
Nyíregyházán jelenleg 14 aktív polgárőr egyesület segíti a helyi közbiztonságot és a rendvédelmi szervek munkáját. Egyre több közfeladatot látnak el rendezvények, illetve az egyéb, polgárőröket igénylő események biztosítása révén. Az alapítványnál folyamatosak a hétvégi ügyeleti ellátások, illetve a létszámuk is folyamatosan növekszik. Az új tagok számára vizsgákat, a leendő tagok számára oktatásokat végeznek, amit a közeljövőben bővíteni terveznek. Egyre több a koordinátori értekezlet, továbbá a vármegyei értekezlet helyszíne is legtöbbször a Nyíregyházi Koordinációs Iroda. Tekintettel arra, hogy a korábbi irodát a jelenlegi felállás szerint kinőtték, ezért a közgyűlés megszavazta Nyíregyháza Megyei Jogú Város Közbiztonsági Alapítványa számára egy nagyobb alapterületű helyiség haszonkölcsönbe adását.
Nyíregyháza, a sportos város
Nyíregyháza Megyei Jogú Város Közgyűlése a nyíregyházi labdarúgást, különös tekintettel a Nyíregyháza Spartacus FC Kft. nemzeti bajnokságban való szereplését, a profi labdarúgó csapat működési költségeinek finanszírozását szponzori szerződés alapján biztosította az elmúlt években. Ez folytatódik a 2024/2025-ös bajnoki szezonban is.
Az önkormányzat a 2025. évi költségvetésében 82 és fél millió forintot különít el a sport célfeladatok támogatására, ebből a keretösszegből részesül többek között a parasport, a szabadidősport, a kiemelkedő sportrendezvények, illetve az olimpiai felkészülés támogatására is fordítanak belőle. A képviselők elfogadták az előterjesztésben szerepelteket.
Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzatának sportinfrastruktúrája az elmúlt évek során rendkívüli fejlődésen, vagyongyarapodáson ment át. Megépült a városi uszoda, az Atlétikai Centrum, a jégpálya, megújult a Continental Aréna, örökösföldi sportpályák, és a Városi Stadion beruházása is befejeződött. A sportlétesítmények üzemeltetésére létrehozták a Nyíregyházi Sportlétesítményeket Üzemeltető Kft.-t. A társaság üzemeltetésébe került első lépésben az elkészült uszoda és Atlétikai Centrum. A közgyűlés döntése alapján most tovább bővítették az üzemeltetési tevékenységét: a Városi Stadion, a Volán Sporttelep és az Orosi Sporttelep kerül a kft.-hez, amelyek korábban a NYÍRVV Nonprofit Kft. üzemeltetési körébe tartozott. Ennek célja, hogy minél hatékonyabb működési költségek és finanszírozási igények mellett működjenek ezek a sporthelyszínek.
Nemzetiségi önkormányzatok
A csütörtöki közgyűlésen Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata nyolc nemzetiségi önkormányzattal kötött közigazgatási szerződést. Amíg korábban hét, a 2024-es választások után már nyolc működik a városban: görög, lengyel, német, örmény, roma, ruszin, szlovák és ukrán. A nemzetiségek jogairól szóló törvény szerint az önkormányzat biztosítja számukra a működés személyi és tárgyi feltételeit, szakmai segítséget nyújt és gondoskodik a működéssel kapcsolatos gazdálkodási, valamint adminisztratív végrehajtási feladatok ellátásáról. A most megkötött szerződés tartalmazza azt is, hogy a helyi nemzetiségi önkormányzatok térítésmentesen vehetnek igénybe irodahelyiségeket.
Bővült a települési értéktár
Aktív volt a Nyíregyházi Települési Értéktár Bizottság 2024-ben, év végi beszámolójukból kiderült, a tagok idén hét nemzeti értéket vettek fel, így már összesen 70 tétel szerepel a helyi listán. A Nyíregyházi Települési Értéktár Bizottság munkáját nemrégiben a tiszaújvárosi kollégáik is megismerhették, akik szakmai jó tanácsokat is kaptak a nyíregyháziaktól. A bizottság részletes beszámolóját egyhangúlag fogadták el a képviselők.
„Szeretnék gratulálni elnök asszonynak a hosszú évek óta eredményesen végzett munkájáért, illetve a munkájukért. Ahogy a kisfilmből is láthattuk, ebben az évben újabb értékek kerültek az értéktárba és ahhoz, hogy hetven érték van már itt a listában, ahhoz nagyon sok munka kell, de nem ehhez szeretnék elsősorban gratulálni, hanem ahhoz, hogy az értékeinknek a népszerűsítését igen magas szinten végzik. Tudom azt, hogy az Értékes esték című programsorozatuk nagyon népszerű, amelyben a helyi, nyíregyházi értékeket népszerűsítik”
– mondta felszólalásában dr. Ulrich Attila, a közgyűlés Köznevelési, Kulturális és Ifjúsági Bizottságának elnöke.
Az év utolsó közgyűlésén elfogadták a testület jövő évi munkatervét is, ezek alapján a tervek szerint 2025-ben először február közepén ülésezik majd a vármegyeszékhely közgyűlése – ekkor fogadhatják el a 2025. évi költségvetést, közmeghallgatást pedig majd júniusban tartanak. Ez a munkaterv csak az irányvonalnak tekinthető, hiszen év közben jelentkezhetnek változások, például különböző pályázati lehetőségek felmerülése következtében.