Vármegyei közgyűlés – A tisztségviselőkről és pályázatokról is döntöttek

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés csütörtökön ülésezett a vármegyeházán. A napirendi pontok között szerepelt a vármegyei közgyűlési bizottságok elnökeinek, alelnökeinek és tagjainak, valamint tanácsnokainak megválasztása, valamint egy Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzatával közös magyar-szlovák pályázati javaslat. A projektet az Interreg Magyarország-Szlovákia Program keretében kívánnak benyújtani. Célja a határon átnyúló együttműködések és fejlesztések támogatása.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés csütörtökön tartotta alakuló ülése utáni első ülését a vármegyeházán. Seszták Oszkár, a közgyűlés elnöke beszámolt a két ülés közötti fontos eseményekről és tárgyalásokról. A napirenden szerepelt a vármegyei közgyűlési bizottságok vezetőinek, alelnökeinek és tagjainak, valamint tanácsnokainak megválasztása, továbbá egy közös magyar-szlovák pályázati javaslat, amelyet Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzatával közösen terveznek benyújtani. A projekt az Interreg Magyarország-Szlovákia Program keretében valósulna meg, és célja a határon átnyúló együttműködések és fejlesztések támogatása. A projektet Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata és Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye Önkormányzata szakmai együttműködésben nyújtja be. A program prioritási tengelye a szociális együttműködések részeként a kulturális és fenntartható idegenforgalmi fejlesztésekre koncentrál. Ennek értelmében a turisztikai desztinációk fejlesztése és az ehhez kapcsolódó szolgáltatások bővítése kerülne előtérbe, olyan módon, amely megfelel a helyi természeti és kulturális adottságoknak, illetve a fenntarthatósági és környezetvédelmi szempontoknak. Az akcióterv egyik fontos célja közös turisztikai ajánlatok kialakítása, amelyek látogatói érdeklődést generálnak, ezáltal a célpontok gazdaságilag is életképesek maradnak. A közgyűlésen Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzatát Hagymási Gyula, a polgármesteri kabinet vezetője képviselte.

„A mai közgyűlés napirendjén szerepel Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzatának egy fontos ügye, mégpedig egy közös Magyar–Szlovák Program keretében történő pályázat benyújtása. Partnerséget alakítottunk ki a megyei önkormányzattal és Nyíregyháza önkormányzatával. A projekt turisztikai jellegű lesz, melynek előkészítése már megkezdődött, beleértve a személyes és határon túli kapcsolatok kiépítését. A beadási határidő december 20-a, tehát a közös pályázatnak ezen a napon már el kell készülnie. Kulcsfontosságú, hogy építési beruházásokra lesz szükség mindkét oldalon a határon, és természetesen Kassa megyéjével is szeretnénk együttműködni. A kapcsolatfelvételek már elkezdődtek, és a következő hetekben tovább folytatódnak”

– részletezte Hagymási Gyula, a polgármesteri kabinet vezetője.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés egyhangúlag elfogadta azt a javaslatot, amely támogatja a nemzetközi partnerség keretében benyújtandó pályázat előkészítését és benyújtását az Interreg Magyarország–Szlovákia Program részeként. A közgyűlés egyetértett a pályázatban foglalt célokkal, és felhatalmazta Seszták Oszkárt, a közgyűlés elnökét a pályázat előkészítésével és benyújtásával kapcsolatos dokumentumok aláírására.

„Szeretném kiemelni, hogy Nyíregyháza önkormányzatával együttműködve egy Magyar–Szlovák Program keretében olyan pályázatot tervezünk benyújtani, amelyben a megyei önkormányzat részvétele kötelező. Örömmel jelenthetem be, hogy Nyíregyháza szereplését is biztosítottuk a programban, és nagy lelkesedéssel várjuk a közös munkát”

– hangsúlyozta Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés elnöke.

A program keretében 32,7 millió euró áll rendelkezésre az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, amely területi akciótervenként körülbelül 4 millió eurót biztosít. A program 8–10 akcióterv megvalósítását teszi lehetővé. A pályázók támogatási aránya: 80% EU-s, 15% nemzeti hozzájárulás és 5% önerő. Ez a lehetőség Nyíregyháza számára különösen előnyös, hiszen jelentős pénzügyi támogatással valósíthat meg infrastrukturális és turisztikai fejlesztéseket, amelyek hosszú távon erősítik a város gazdaságát és vonzerejét. Az elnyert források segítségével olyan fenntartható projektek jöhetnek létre, amelyek tartós hatást gyakorolnak a helyi közösségekre és a régió turizmusára.