hirdetés
Befejeződött a ROHU-456 azonosítószámú „Hagyományaink és forrásaink rendszerszerű felfedezésének támogatása” (Easing Access to Systemic Discovery of Our Origins and Resources (EASYDOOR)) című projekt, amelynek vezető partnere a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat volt. Az együttműködésben részt vett a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft., a Kölcsey Televízió Műsorszolgáltató Nonprofit Kft., a Szatmár Megyei Tanács, valamint a Szatmár Megyei Múzeum is. A projekt legfontosabb célkitűzése volt, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye és Szatmár megye természeti és kulturális örökségét megőrizzék, fejlesszék, valamint interaktív és korszerű módon mutassák be, emellett pedig összekössék a már meglévő megyei turisztikai attrakciókat.
A pályázat egyik pillére a határmenti irodalmat bemutató, interaktív kiállítás létrehozása, amelyre a nyíregyházi Jósa András Múzeum épületének kortárs kiegészítéssel történő bővítése által került sor. Az új épület a megyei múzeumhoz szervesen kapcsolódó új épületrészben helyezkedik el. A földszint plusz emelet tagolású épület közel 465 m²-es. A meglévő múzeum szintjeihez földszinten és emeleti szinten is csatlakozik, illetve annak látogatói közlekedési útvonala az új épületen keresztül vezet a belső udvarba. Az épület vázkerámia teherhordó falazatból épült, helyenként vasbeton pillér megerősítéssel. A belsőudvari homlokzata teljes egészében profilüveg, szendvicsszerkezetű, szűrt, opálos, papiruszszerű fényáteresztő tulajdonsága ideális a kiállítások működéséhez. Az emeleten található a kiállító tér, egy zárt és egy nyitott gépészeti tér, a mennyezeten találhatók a természetes szellőzéshez kialakított szellőzők. A földszinten vizesblokkok és múzeum shop, valamint további háttérhelyiségek kapnak helyet. A homlokzat elé pihenő terasz kerül, amit a kerttel egy húzott lépcső köt össze. Az épület akadálymentesített.
A tárlat fókuszpontjában Krúdy Gyula és a Nyírség világa, a nyíregyházi, illetve a nyírségi vonatkozású irodalmi élet áll. Az interaktív kiállítás tervezése során a legfontosabb cél a látogatók aktív bevonása, egy új, minden modern kívánalomnak megfelelő, a „játszva tanítás” elve mentén kidolgozott élményközpontú kiállítótér létrehozása volt. Az új kiállítótér ezzel funkciójában kiegészíti a Jósa András Múzeum kínálatát, növeli annak turisztikai vonzerejét. Az új kiállítótér építészeti megformálásában egyensúlyra törekszik a hagyományos és a kortárs design között, amelyet a mai kor kiállításrendezés elvei szerint, modern megfogalmazásban és interpretációs elvek betartásával visznek a látogatók elé. A kiállítási arculat is ennek mentén jön létre: archív képeket és dokumentumokat ötvöznek modern színvilággal, látványos installációs és arculati elemekkel. A térben az újépítésű installációk mellett régi tárgyi emlékek is bemutatásra kerülnek. Ez a kettősség tehát végigvonul a teljes fejlesztésen.
Az Interreg V-A Románia-Magyarország Program célja közös, román-magyar projektek finanszírozása, amelyek közös megközelítést, valamint innovatív megoldásokat követelnek, a határ mindkét oldalán felmerülő igények kiszolgálására, hozzájárulva ezáltal a jogosult terület fenntartható fejlődéséhez. A Program folytatja a régióban megvalósított határmenti együttműködéseket, összköltségvetése hozzávetőleg 232 millió euró, amelyből 189 millió euró az Európai Regionális Fejlesztési Alapból származó vissza nem térintendő támogatás. A támogatható határmenti terület a következő megyéket foglalja magában: Satu Mare, Bihor, Arad és Timiș a román oldalon, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád a magyar oldalon.
Jelen anyag tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját. További információ kérhető:
Szakál-Kiss Csilla , 06-30-366-5309 www.easydoor2023.hu, https://interreg-rohu.eu