hirdetés
Születésének 144. évfordulóján több helyszínen is Krúdy Gyulára emlékeztek ma Nyíregyházán. Rövid életének ellenére is rendkívül termékeny szerző volt, több mint hatvan regényt és háromezer elbeszélést írt. A szabolcsi megyeszékhelyen számtalan helyen őrzik emlékét.
Krúdy Gyula egykori szülőházánál kezdődött a pénteki, szinte egész napos megemlékezés a városban. A Szent István utcán Halkóné dr. Rudolf Éva önkormányzati képviselő helyezte el a koszorút. A város büszkesége, a magyar irodalom egyik legjelentősebb alakjának emléke végig kíséri a szabolcsi megyeszékhelyet, szobrok, táblák és a műveiben említett helyszínek árulkodnak róla, hogy az író itt született és mennyire szerette Nyíregyházát.
Koszorúzás és ünnepi műsor
A következő helyszín, még szintén a Szent István utcán az író egykori iskolája volt, amely épületbe jelenleg a Kossuth Lajos Gimnázium diákjai járnak. Itt Rákóczi Ildikó helyezte el az emlékezés virágait az önkormányzat nevében. Az ünnepség utolsó állomása a Bessenyei tér volt, ahol a Krúdy Gyula Gimnázium 11. évfolyamos tanulói egy irodalmi műsorral elevenítették fel a 19. század végi Nyíregyháza hangulatát. Már hagyománynak számít, hogy évről évre a Krúdy Gyula Gimnázium diákjai emlékeznek egy saját műsorral a modern magyar prózaírás kiváló mesterére.
A tehetség
A jókedv és a bohémság jelent meg az asztalon, ez a két jelző igazán jellemző volt az íróra – mondta köszöntőjében dr. Ulrich Attila, Nyíregyháza alpolgármestere.
„A tehetsége az, ami fenntartja mind a mai napig a nevét. Ha valaki belegondol abba, hogy mikor született, ugye 1878-ban, és mit látott gyermekként vagy fiatal felnőttként, akkor láthatta Nyíregyháza egy régi arcát, láthatta Nyíregyháza igazából első nagy fejlődési szakaszát, amikor elkezdett a város polgárosodni. Olvasmányaim során nem találkoztam még senkivel sem, aki a mi városunkról olyan szemléletesen írt, úgy tudta volna átadni az utókornak azt a miliőt, amit mi már utódok nem ismerhetünk. Ha valaki még tovább gondolja ezt az életet, akkor van benne egy első világháború, van benne egy Trianon és a Trianon utáni magyar társadalomnak egy meghasonlása, egy sokkal rosszabb gazdasági, társadalmi környezet, amelyben aztán ő majd befejezi az életét, de mégis a tehetség az, ami azt gondolom, hogy kiemelte amellett, hogy igen grafomán ember is volt” – mondta beszédében dr. Ulrich Attila.
Krúdy Gyula legjelentősebb művei a Szindbád novellák, az íróra emlékezve 2021-ben egy különleges színháztörténeti múzeum is nyílt a Nyíregyházi Belvárosi Kulturális Negyedben. Az író rendkívül termékeny szerző volt, életműve több mint hatvan regényt és háromezer elbeszélést, ezernél is több cikket, karcolatot, valamint négy színművet is tartalmaz.